Premiér dobrovoľne odpracoval nočnú zmenu vo fabrike

ZAUJÍMAVOSŤ
3 /

robert fico na nocnej zmene

O tom ako sa robí sociánodemokratická politika v praxi, presvedčil ostatných politikov bez veľkých slov slovenský premiér Robert Fico zo soboty na nedeľu, keď si odpracoval normálnu osemhodinovú nočnú zmenu vo výrobných priestoroch spoločnosti IAC vyrábajúcej automobilové diely v Priemyselnom parku Lozorno. Chcel tým podporiť návrh zákona na vyššie príplatky pre ľudí, ktorí pracujú počas noci, víkendov a sviatkov.

Premiér Robert Fico po odpracovaní nočnej zmeny prítomným novinárom povedal:

„Nechcel som nič pokaziť, žiadny stroj. Tento cieľ sa mi podarilo naplniť. Na základe dobrovoľnej práce som chcel niečo urobiť. Pochválim sa, že som urobil 497 zvarkov určitých častí, ktoré sa dávajú do dverí na automobily. Dostal som do daru jedny dvere na pamiatku.“

Peter  Žatkuľák, riaditeľ spoločnosti IAC Group (Slovakia) s.r.o., ktorá Robertovi Ficovi umožnila dobrovoľnú nočnú prácu, pochválil jeho začiatočnícky výkon a pre Pravdu uviedol:

„Väčšinou začiatočníci urobia okolo 300 – 350 zvarkov, pán premiér urobil 497, čo je slušný výkon na to, že to robil prvýkrát v živote. Zabehnutý zamestnanec dokáže urobiť okolo 650 zvarkov.“

Premiér ocenil, na akej úrovni firma poskytuje svojim pracovníkom teplú stravu v noci. Okolo druhej bol v jedálni a zamestnanci mali možnosť vybrať si asi z piatich hotových jedál a mohli si aj niečo objednať.  Svojou nočnou pracovnou zmenou chcel Robert Fico vyjadriť solidaritu s ľuďmi, ktorí musia pracovať v noci, cez víkendy a počas sviatkov.  Verí, že  navrhované nočné príplatky v slovenskom parlamente prejdú aj napriek silnému odporu niektorých podnikateľov.

Na Slovensku pracuje v noci najviac ľudí v celej Európskej únii (okolo 250 tisíc). Podľa premiéra miera ziskovosti a nákladovosti firiem im umožňuje vyplácať svojim zamestnancom vyššie príplatky za túto náročnú prácu.  Pripúšťa, že v parlamente ešte môžu nastať nejaké úpravy návrhu novely zákona pri príplatkoch za nočnú prácu vo vzťahu k niektorým profesiám, ako sú napríklad pekári.

V novele Zákonníka práce, ktorú predkladá skupina poslancov Smeru, sa od mája budúceho roka navrhuje zvýšiť minimálnu výšku mzdového zvýhodnenia za nočnú prácu zo súčasnej sadzby 20 percent na 50 percent sumy minimálnej mzdy za hodinu. Príplatok za prácu vo sviatok má vzrásť z 50 percent priemerného zárobku zamestnanca na 100 percent. Zaviesť sa má aj nový príplatok za prácu počas sobôt a nedieľ vo výške 100 percent sumy minimálnej mzdy na hodinu.

 

Zdroj: (dem) a Pravda, Foto: TASR