V pondelok bude čiastočné zatmenie Mesiaca

SPRÁVY
0 /

mesiac1

Pokiaľ nám to počasie dovolí a nebude zamračené, v pondelok pri východe Mesiaca môžeme byť svedkami jeho čiastočného zatmenia. Spodná časť tejto planéty sa dostane  do zemského tieňa.

Mesiac vyjde u nás v pondelok  o 20.01 hod. stredoeurópskeho letného času. Astronóm Pavol Rapavý k  tomu uvádza:

„V tom čase už bude ponorený do zemského tieňa a úkaz bude čoraz výraznejší po západe Slnka na tmavnúcej súmrakovej oblohe.“

 Pri maximálnej fáze zatmenia o 20:20 hod. bude Mesiac podľa Rapavého ponorený do tieňa Zeme štvrtinou svojho zdanlivého uhlového priemeru:

Keďže úkaz nastáva nízko nad obzorom, bude veľmi mimoriadne fotogenický a záleží len na vynaliezavosti fotografov, ako to využijú. Za dobrých pozorovacích podmienok uvidíme Mesiac na nevýraznom ružovkastom pozadí okraja zemského tieňa, ktorý je označovaný ako Venušin pás.“ .

Koniec čiastočného zatmenia nastane o 21:18 h, v tom čase už bude Slnko 11 stupňov pod obzorom. Asi polhodinku po skončení čiastočnej fázy si ešte môžeme všimnú mierne tmavší pravý dolný okraj Mesiaca, pretože  bude v polotieni.

Nad južným obzorom si pozrime aj pokojne svietiaci Saturn v súhvezdí Škorpión a na západe jasný Jupiter v Panne,“

dodáva Rapavý

Zatmenie Mesiaca vzniká pri mesačnom splne, keď prechádza zemským tieňom. V tom čase je na opačnej strane oblohy ako Slnko. Tento jav však nenastáva pri každom splne, nakoľko dráha Mesiaca je voči rovine zemskej dráhy sklonená o 5,2 stupňa a priemer zemského tieňa vo vzdialenosti Mesiaca je len 1,5 stupňa.

Vo väčšine prípadov tieň minie a my pozorujeme len spln. Ročne tak môžu nastať maximálne tri zatmenia Mesiaca. Tohto roku bolo na Slovensku pozorovateľné len polotieňové zatmenie Mesiaca 11. februára, ale tento úkaz bol len málo výrazný.

Nasledujúce zatmenie bude úplné a nastane až 27. júla 2018 a stane sa najdlhším úplným zatmením Mesiaca v tomto storočí.

 

Zdroj: Slovenský zväz astronómov, Foto: ilustračné