Ľubomír Motyčka: Ako sa rozvíja región – malebné Podkonice

Blog
1 /

K napísaniu tohto blogu ma inšpirovala najbližšia sobota 20. mája, keď sú v obci slávnosti na počesť rodáka Pavla Tonkovička, jedného zo spoluzakladateľov folklórneho súboru SĽUK.  

Bude tam veselo, zaznie hudba, bude sa spievať, tancovať, dokazovať, že tradície tu stále žijú. Mne však ide o viac. Podkonice sú súčasťou mikroregiónu Pod Panským dielom a sú aj členom oblastnej organizácie cestovného ruchu.

Od začiatku tejto sezóny premáva cyklobus z Banskej Bystrice, so zastávkou v Slovenskej Ľupči, aj na chatu na Plešiach nad Podkonicami. On to vlastne nie je len cyklobus. Využiť ho môžu aj turisti. A trasy? Do Moštenice, cez Kalištie na Donovaly, alebo na Baláže či do Priechoda.

Chata na Plešiach je prvým významnejším zdrojom služieb v tejto oblasti. Vyspať sa tam môže až 45 ľudí, /vrátane štyroch chatiek/ a počas víkendu ponúka chata od 10. do 16. hodiny aj stravu. V obci je ešte jeden menší penzión a kresťanský dom pri kostole. To je však už čosi iné.

V Podkoniciach je lyžiarske múzeum, pamätná izba Pavla Tonkoviča, izba ľudových tradícií… Ale je tu aj salaš s žinčicou a syrom a sú tu aj výrobcovia rôznych potrieb súvisiacich so salašníctvom. Ako mi povedal Ing. Michal Vráb, starosta obce, 75 – ročného pána Slobodníka, ktorý vyrába geletky, črpáky a vôbec debnárinu pre salaš, vraj môžem rovno spomenúť ako človeka, ktorého možno navštíviť a potešiť si oko.

Sú tu aj viacerí výrobcovia, aj včelári a povedali sme si, že s nimi starosta podebatuje, aby súhlasili aj s označením ich domov. Pre návštevníkov. A ešte čosi. Oči si prídu na svoje aj pri pohľade na staré a krásne domy.

Niekedy po roku 1990 som sa dostal k údajom, že blízko chaty na Plešiach je prameň, z ktorého vyteká voda čistejšia ako špeciálne upravovaná kojenecká voda v Londýne. Starosta sa zamyslel a hneď povedal, že sa spojí s vodármi. Ak sa správa potvrdí, treba sa pochváliť a takýto prameň označiť.                               

V obci sa opätovne rozmáha farmárstvo, v rámci mikroregiónu sa stáva silnejúcim príkladom regionálneho rozvoja. Poslanci VÚC inak podporili sobotňajšiu akciu a pomohli finančne aj pri výstavbe náučného chodníka z obce na Pleše. Ten bude hotový možno už do leta.

Obec sa stavia na nohy. Objavuje vlastnú minulosť, je na ňu hrdá a ľudia v Podkoniciach už dobre vedia, že rozvoj je v ich vlastných rukách.

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: ilust.

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka