Ľubomír Motyčka: Herne, drogy a zúfalí rodičia

Blog
10 /

Ono to kráča spolu s ľudstvom. Odkedy sa človek postavil na dve nohy a zosilnela mu šedá kôra mozgová, systematicky sa usiluje rozumu sa zbaviť.

Vyhľadáva hazard a omamné látky. Niekto sa len zabaví, niekto len vyskúša, no dobre vieme, že problémom sú tí, ktorých závislosti opantajú. Alkohol teraz dáme bokom, i keď aj ten má svoje miesto v dobrovoľnej degradácii ľudí. Dnes sú aktuálne drogy a iné, ešte viditeľnejšie a ešte horšie závislosti.  Výrazne sa týkajú aj Banskej Bystrice.

Takou štartovacou drogou je dnes marihuana. Dokonca drogou často obhajovanou. Veď ju už okolo nás všade tolerujú. Marihuana je vlastne liek. Nie všetci jej podľahnú, sú však i takí, ktorí stratia rozum už pri marihuane.

Odkedy sú liberalizované pomery v Čechách, vozí sa jej aj do Banskej Bystrice dosť pre každého. Samozrejme, nielen z Čiech. Všeobecná verejná mienka je tolerantná. Nikto však už nevidí psychózy a šíriacu sa schizofréniu.  Nevraviac o extáze, pervitíne, heroíne….

Postupnosť tu existuje. A na začiatku je len voľná dostupnosť drogy a chuť vyskúšať si ju.

Tak isto je to aj s kasínami a herňami. Väčšina ľudí to považuje za zábavu a ošiaľu výhry nepodľahne. Lenže, aj tu sú obrovské riziká. Poznal som pána, ešte v časoch koruny, ktorý za noc vyhral v kasíne 3 milióny. Trvalo mu 6 týždňov, kým ich vrátil kasínu. A potom aj auto, úspory, dom…

Poznám však aj mládenca, ktorý to šiel skúsiť. Vyhral 120 eur a už o mesiac prehral za jednu noc celú výplatu. Iste, poviete si, že je somár. Aký je to však žiaľ pre rodinu? A len tak mimochodom, viem to od neho, hrať celú noc to nejde len tak. Treba sa posilniť. Ideálny je vraj pervitín.

Práve kvôli pervitínu spomínanému mládencovi ponúkala sexuálne služby dievčina v 8. mesiaci tehotenstva. Prešlo niekoľko týždňov. Dnes už je možno na svete nešťastný človiečik, ktorému mama dala pri narodení závislosť.

Či si to zástupcovia i predstavitelia zábavy a hier uvedomujú alebo nie, práve okolo takýchto centier s blikajúcimi automatmi sa sústreďujú isté kriminálne aktivity. Aj predaj drog. I keď tých je všade toľko, že k tomu nepotrebujú díleri a užívatelia ani herne. Práve prevádzkovateľom herní by tiež malo záležať na tom, aby sa nich neukazovalo prstom.

Dávam si pri písaní týchto riadkov trochu pozor. Právnik ma upozornil na riziká. Tí, ktorí majú peniaze, majú aj advokátov. Pravda nie je dôležitá. Dôležití sú finančne dobre zabezpečení advokáti. Zhorené auto je v takom prípade maličkosťou proti chodeniu po súdoch. Za poškodenie dobrého mena.

Keď je všetko v akejsi rovnováhe, tvárime sa, že sa nič nedeje. Lenže, občas sa preleje pohár trpezlivosti. Je všeobecne známa aktivita nespokojných občanov, ktorých akýmsi neformálnym hovorcom sa stal Martin Baník. Na zasadnutí Občianskej rady na Fončorde priniesol aj konkrétne návrhy.

O vážnosti situácie svedčí i to, že na zasadnutí občianskej rady bol aj primátor Ján Nosko, prednosta úradu, jeho zástupca a boli sme tam aj viacerí poslanci. Mesto reaguje rýchlo. Už sa vypiľujú husté kríky, kde sa zdržujú díleri, už sa kupujú kamery, aby boli všetci aktéri lepšie kontrolovaní. A robia sa aj ďalšie opatrenia. Dosť absurdné pritom je, že o prideľovaní licencií nerozhodujú mestá a obce. Nemajú na to žiadny vplyv.

Rád by som sa stretol aj s tlačovými správami zo strany polície o dolapení dílerov, aspoň tých rozhodujúcich, o odhalených kuchyniach, kde sa varí pervitín, trasách, ktorými prichádzajú drogy. Ono sa to zastaviť nedá. Ale opatrenia robiť treba. Je absurdné, ak je verejným tajomstvom, že „díluje“ a to dlhé roky aj niekdajší vymáhač výpalného z Černákových čias. Normálny občan ťažko pochopí, že tak je to v poriadku.

Tak isto treba urýchlene novelizovať zákon o hazardných hrách. Problémy sa zväčšili, odkedy platí ten nový, účinný len od tohto roku, ktorý mal hazard lepšie kontrolovať. Dopadlo to, aspoň v Banskej Bystrici, presne naopak.

Poslanecké diskusie by nemali byť o liberalizácii drog, ale o vysvetľovacích kampaniach, ktoré by mladých ľudí od ich užívania odradili. Lebo priznajme si, ide najmä o mladých. Myslime pri tom na nešťastných rodičov, na narušené rodiny a aj na zúfalstvo tých mladých, ktorí závislosti prepadli a nevedia sa jej zbaviť.

Ja viem, že máme odborníkov psychiatrov, ale nie je lepšia cesta prevencia? Už spomínaný mládenec sa priznal, že „závisláci“ obchodujú so všetkým. Od čiapok, tenisiek, po počítače. On sám zaniesol do záložne 500 – eurovú gitaru. Dostal za ňu 20 eur. A mohol chvíľu hrať…

Objavujú sa aj radikálne názory na prohibíciu. V prípade drog vlastne existuje. Čo by to prinieslo v prípade herní? Vraj nelegálne aktivity. Je to neviem posúdiť, ale plná prohibícia v USA priniesla zrod najvýraznejšej mafie. Podobne dopadol suchý zákon v ZSSR za Gorbačova.

Nakoniec, ja ani nie som odborník na túto tému. Zarezonovali vo mne len skúsenosti mladého závislého  muža a zasadnutie občianskej rady.

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: ilustračné

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka