Jožo Ivan: Mnoga leta Peťo!

Blog
8 /

V utorok 21. novembra pribudne na plecia futbalového trénera Mgr.Petra Benedika ktorý sa  nezmazateľne  zapísal nielen do banskobystrickej futbalovej histórie , ale svoje pevné miesto má i  histórii československého a slovenského  futbalu, siedmy krížik.

 Rodák z Košíc sa už v žiackom veku zaúčal do tajov futbalu pri obliekaní žiackeho dresu  VSS Košice. Počas vysokoškolských štúdií na fakulte telesnej výchovy a športu, kde študoval aprobáciu biológia – telesná výchova, hrával v prvoligovom družstve bratislavskej Červenej hviezdy. Po skončení štúdia sa vrátil do Košíc, kde hral prvú ligu pod vedením trénera Jozefa Vengloša.

 Prvého júla 1973 prišiel do Banskej Bystrice ešte ako hráč, ale po pol roku začal spolu s trénerom Jánom Škripkom trénovať A – družstvo banskobystrickej Dukly, ktoré vtedy hrávalo druhú celoštátnu ligu. V tejto činnosti pôsobil až do 30. júna 1976. Potom prešiel trénovať B – družstvo Dukly Banská Bystrica, kde pod jeho trénerským dohľadom pôsobili okrem iných hráči Ducký, Dian,Kališ, Chlpek, Mana či Boroš.

 V ročníku 1976/1977 postúpilo A – družstvo Dukly do prvej celoštátnej ligy a tréner Benedik v tom čase už viedol druholigový dorast Dukly Banská Bystrica. V ňom hrali Samotný, Páleš, Martinka, Jekel, Fitzel, Kocian, Peter, Dušan i Jano Kvasnovci a ďalší.

 Celú sezónu však nedokončil. V marci 1978 bol prevelený k trénerovi Břízovi a kondičnému trénerovi Zdenkovi Michnovi na výpomoc pri A – družstve. Pri ňom pôsobil i v ročníku 1979/1980 spolu s trénerom Kövessim. V rokoch l980/1982 bol trénerom Slovenska 14.- ročných žiakov a od roku 1982 do roku 1989 trénoval spolu s trénerom Škorpilom  reprezentačné družstvo Československa 16 – ročných.

 Popri tom pôsobil aj ako tréner dorastencov Dukly.  V sezóne l982/1983 bol preradený do základne žiakov TJ Partizán Banská Bystrica .V tom čase tam hrávali okrem iných i Beňo, Hamšík, Riečan, Balon, Slobodník i Holec. Títo hráči doplnení Praženicom, Karáskom, Zátekom, Strelcom a ďalšími chlapcami z Banskej Bystrice a okolitých dedín Čerína, Čačína či Sebedína sa v nasledujúcej sezóne 1983/1984 stali  prvýkrát majstrami kraja, Slovenska a obsadili druhé miesto na majstrovstvách Československa, keď vo finále podľahli Sklounionu Teplice.

 V sezóne 1984/1985 získali jeho zverenci okrem titulu majstrov Slovenska aj titul majstrov Československa, keď vo finále porazili Spartu Praha 2:1. Góly vtedy strelili Dikacz a Strelec. Ďalšie úspechy prišli v sezóne 1987/1988, kedy sa dorastenci Dukly stali majstrami Slovenska a obsadili druhé miesto na majstrovstvách Československa. Vo finále hrali so Zbrojovkou Brno 3:3 a 0:1. 

V sezóne 1988/89 dorastenci Dukly pridali ďalšie tituly. Stali sa majstrami Slovenska i Československa bez jedinej prehry. Vo finále porazili Vítkovice dvakrát 3:1. V sezóne 1990/91 putoval do vitríny banskobystrickej Dukly ďalší pohár – titul majstrov Slovenska a strieborná medaila z majstrovstiev Československa, keď vo finále podľahli naši chlapci Baníku Ostrava dvakrát 4:1.

 Ďalší majstrovský titul si Benedikovci vybojovali v sezóne 1994/95, keď sa bez prehry stali majstrami Slovenska. V tom čase tam hrávali Babnič, Greško, Rák, Zajac, Hanák a ďalší. K spomínaným úspechom treba priradiť i dva halové tituly majstrov Československa, ktoré získali dorastenci Dukly v Nymburskej hale.

 K uvedeným úspechom patrí  i šesťnásobné víťazstvo banskobystrických dorastencov ,na turnajoch v nemeckom Ostrachu a Laubheime, kde hrali s Tottenhamom, Leicestrom, Eidhovenom, Feyenoordom, Dortmundom, Stuttgartom  a inými poprednými európskymi mužstvami. Na týchto turnajoch však štartovali pod hlavičkou pražskej Dukly.

 Okrem uvedenej trénerskej činnosti Mgr. Peter Benedik bol i trénerom Slovenskej dvadsiatky a v roku 1996 v japonskej Fukuoke viedol na svetovej univerziáde futbalové družstvo slovenských vysokoškolákov. Počas takmer tridsaťročnej trénerskej práce prešlo jeho rukami viac ako 1500 hráčov. Jeho zverenci Padych a Helbich získali bronzové medaily na majstrovstvách Európy 16 – ročných a na majstrovstvách sveta v Japonsku skončili na piatom mieste. Penksa a Matejka získali zlato na majstrovstvách Európy 16 – ročných.

 Vychoval futbalových internacionálov Penksu, Praženicu, Semeníka, Rasťa Móresa a Holého. Hráči Ondruš, Polák, Pivarník a Michalík sa stali majstrami Európy. Jeho trénerskou zásluhou sa zo zlatej olympijskej medaily mohol tešiť František Kunzo a z olympijskej účasti v Mexiku Albrecht. Reprezentačné dresy Slovenska a Československa obliekali Nemeček, Vencel, Gostič, Pivarník, Rusnák, Praženica, Karásek, Holec, Dubovský, Svoboda a Bejbl.

 Svoje teoretické futbalové poznatky a nadobudnuté bohaté praktické skúsenosti prezentoval na konferenciách UEFA vo Francúzsku a Nórsku. V roku 1994 založil v Banskej Bystrici medzinárodný halový futbalový turnaj žiakov o Pohár Jozefa Vengloša, ktorý sa teší veľkej obľube u najmladších adeptov futbalu nielen na Slovensku, ale i v zahraničí, V sobotu 16. decembra si tento turnaj pripíše už svoj 24. ročník. Pri príležitosti svojej šesťdesiatky bol Peter Benedik v roku 2007 vyznamenaný Zlatým odznakom Slovenského futbalového zväzu.

 Veľkosť trénera Benedika nie je len v zdokonaľovaní futbalového umenia a dosiahnutých výsledkoch  svojich zverencov, ale i v podpore ich osobnostného rastu. Pre mnohých bol druhým otcom. Zaujímal sa  o ich študijné výsledky a bol častým hosťom u učiteľov a riaditeľov škôl, ktoré jeho zverenci navštevovali.

 Dnes sú mu za to vďační a pri každej príležitosti mu to dávajú najavo. Pri oslavách sedemdesiatky Ti  chcem Peter v mene širokej banskobystrickej  futbalovej rodiny i v mene svojom poďakovať za všetko, čo si pre banskobystrický futbal urobil. Do ďalších rokov Ti  prajeme veľa  zdravia, elánu, entuziazmu  a chuti pri organizovaní ďalších žiackych a mládežníckych zápasov i turnajov, ešte veľa radosti z úspechov svojich zverencov. Mnoga leta Peťo!

                                                                                                                                   

Autor: Jožo Ivan, Foto: ilustračné

Jozef Ivan

Jozef Ivan