Pozor na kliešte v Banskobystrickom kraji!

Zdravie
0 /

Hovoriť o kliešťoch v tomto období je opäť veľmi aktuálne – jarná aktivita kliešťov, ktorá sa začala koncom marca, totiž v týchto týždňoch vrcholí.

Zvýšený výskyt kliešťov a ako ich odstraňovať z tela

Aj keď odborníci predpokladali, že vplyvom tuhej zimy prežije menej populácií kliešťov, opak je pravdou. Pre život tohto živočícha sú domovom hlavne trávnaté porasty, pri chôdzi, či ležaní vo vysokej tráve dokáže kliešť využiť nestráženú chvíľu a prelezie na človeka, pričom sa usadí na ľudskom tele na miestach, kde je najjemnejšia koža. Keď také miesto nájde zakliešti sa, pričom spôsobí drobné poranenie.

„V prvom momente človek necíti nič, pretože kliešť miesto vpichu znecitlivie obsahom štiav, ktoré vylúči. Prisatie si ani neuvedomíme, až kým si náhodne nevšimneme, že ho máme. Kliešť sa dá z tela odstrániť pomerne jednoduchým spôsobom, len treba k nemu pristupovať s chladnou hlavou a nerobiť trhavé pohyby,“

hovorí vedúca Odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Avdičová a stručne popisuje proces odstránenia kliešťa:

„Najoptimálnejšie je pinzetou uchopiť jeho ploské telo čo najbližšie pri koži a kývavým spôsobom ho pomaly uvoľňovať. Potom je potrebné miesto vydezinfikovať, pričom najúčinnejší je jódový dezinfekčný prípravok. Tieto prípravky ničia vírusy a baktérie, ktorými môže byť kliešť nainfikovaný.“

Zdroje kliešťovej encefalitídy

Tento živočích je stále pomerne vysokým potenciálnym rizikom hlavne v endemických oblastiach (výskyt obmedzený na istý kraj, región), kde sú kliešte zamorené vírusom kliešťovej encefalitídy.

„Od roku 2016 zaznamenávame v Banskobystrickom kraji najviac prípadov ochorení na Slovensku. Súvisí to pravdepodobne so zmenou klimatických podmienok, keďže kliešte nemajú radi horúco a sucho. Zvýšený počet ochorení môže súvisieť aj s epidémiami, ktoré sa v Banskobystrickom kraji pravidelne vyskytujú. Kliešťová encefalitída sa totiž neprenáša len zaklieštením, ale aj infikovaným nepasterizovaným mliekom, ako aj výrobkami z neho,“

konštatuje Jana Kerlik z Odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ a dodáva:

„Najčastejšie ide o nákazu z infikovaného mlieka kôz, ale aj oviec. Pre milovníkov salašníckych pochúťok a surového kozieho mlieka odporúčame mlieko prevariť, syr z nepasterizovaného mlieka aspoň opiecť z oboch strán. Veľmi účinné je očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. V susednom Rakúsku, kde sa nakazené kliešte endemicky vyskytujú, je zaočkovaných až 80 – 90 percent populácie, v susednej Českej republike je to okolo 20-30 percent, u nás je to niečo pod 10 percent. Niektoré poisťovne na Slovensku poskytujú čiastočnú úhradu očkovacej látky.“

Kliešťová encefalitída je jediné ochorenie vyvolané kliešťami, ktorému sa dá očkovaním predísť. Ostatné ochorenia spôsobené kliešťami sú preventabilné len tým, že sa po pobyte v prírode, hlavne vo vysokej tráve, prezeráme, odstránime si kliešte a v prípade, že v nejakom inkubačnom čase začneme pociťovať príznaky podobné chrípkovým, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

Lymská borelióza

V prípade lymskej boreliózy je prvá fáza nenápadná, kde je len erytém (začervenanie) s častým centrálnym vyblednutím, človek je malátny, ale nemá výrazné ťažkosti a môže to aj prehliadnuť. V tomto štádiu je toto ochorenie najjednoduchšie liečiteľné, nakoľko je borélia veľmi citlivá na celú škálu antibiotík, ktoré sa k liečbe používajú. Keď prejde do chronickej fázy, prejaví sa neurologickými príznakmi, poškodeniami pohybového aparátu, bolesťou kĺbov, liečba antibiotikami je dlhšia a sú prípady, kedy sa boréliu nepodarí zničiť.

Kerlik upozorňuje, že zatiaľ čo lymskou boreliózou sa je možné nakaziť relatívne kdekoľvek na Slovensku, kliešťová encefalitída sa vyskytuje v tzv. endemických rizikových oblastiach. Tie boli najmä na Považí, aktuálne sa šíria na stredné a severné Slovensko.

V roku 2018 bolo na Slovensku hlásených 981 ochorení lymskej boreliózy, v prípade kliešťovej encefalitídy išlo o 156 prípadov ochorenia. Kým lymská borelióza si zachováva relatívne stabilný trend výskytu ochorenia, u kliešťovej encefalitídy zaznamenávame za ostatné roky mierne rastúci trend výskytu prípadov ochorenia.

Zdroj: RÚVZ BB, Foto: ilustračné