V sobotu sú v Podlaviciach krňačkové preteky

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Dejiskom tradičných krňačkových pretekov sú aj Podlavice v Banskej Bystrici. V sobotu 26. januára 2019 sa v časti Skubín (konečná autobusu MHD č. 36 Mlynská ulica) uskutoční Slovenský pohár, ktorého prvé kolo bolo vo Valaskej. Všetko ešte závisí od dobrých snehových podmienok.

Slovenský pohár

V úvodných krňačkových pretekoch Slovenského pohára vo Valaskej za účasti 40 dvojíc minulý týždeň na 1,8 – kilometrovej trati zvíťazila posádka v zložení Pavol Zlúky a Peter Stieranka z Brezna pred domácou dvojicou Miroslav Zelenčík a Ján Vrbenský.

Druhé kolo SP bude 26. januára v Podlaviciach, 23. februára nasleduje Veľká cena Chopku aj s medzinárodnou účasťou, nasledovať budú ďalšie kolá a celý kolotoč krňačkových pretekov sa končí 23. marca v Telgárte. Celkovo sa v rámci tohtoročného Slovenského pohára až do konca marca koná deväť pretekov.

Krňačkové preteky v Podlaviciach

Krňačky, krnohy, krnohe, krnaky, krnačky alebo krne. Takto sa nazývajú nárečovo v jednotlivých dedinách. V lete sa využívali na sťahovanie sena z ťažko dostupných terénov. Krňačky predstavujú pozemné vozidlo bez kolies, pohybujúce sa na drevených plazoch. Celé sú zhotovené z dreva, bez kovových súčastí.

Dnes sa krňačky na dopravu materiálu používajú len ojedinele, zato sa však stali vhodným náradím folklórno – športových podujatí v rámci krňačkových pretekov, ktoré sa pri dobrých snehových podmienkach tradične v obciach okolo Banskej Bystrice.

Organizátori krňačkových pretekov v sobotu 26. januára 2019, ktorými sú Občianska rada Podlavice a Pajero club Slovakia, pozývajú všetkých Bystričanov do Skubína. Pretekať sa bude na trati, ktorá sa nachádza vedľa cesty z Banskej Bystrice na Tajov za odbočkou na Riečku, konkrétne na konci Mlynskej ulice, kde je otočka autobusu.

Občerstvenie bude zabezpečené pre všetkých účastníkov. Pre pretekárov bude od 9:00 hod. prebiehať prezentácia. Štart pretekov je plánovaný o 11:00 hod. a vyhlásenie výsledkov o 13:00 hod.

V prípade nepriaznivých podmienok je možná výmena termínu s organizátorom, ktorý má vhodné podmienky na preteky. Výmena musí byť oznámená a zverejnená najneskôr v stredu toho týždňa, v ktorom je plánované podujatie.

Keďže sa jedná o veľmi atraktívne podujatie, pri ktorom okrem športových výkonov nechýba ani zábava, mohli by krňačky prilákať v sobotu do Podlavíc malých i veľkých Bystričanov. Len aby toho snehu bolo…

…. a takto to vyzeralo vlani pod Chopkom:

 

Autor: (dem), Foto: ilustračné