V piatok a sobotu Na farmu Hiadlovských za vínom

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

IMG_20171021_153930

Mliečna farma Braunvieh v Slovenskej Ľupči bude v dňoch 8. – 9. júna  už tradične dejiskom originálneho  gastrofestivalu „Na farmu Hiadlovských za vínom“. Pre návštevníkov všetkých vekových skupín  je pripravený zaujímavý program.

Rodinné vinárstva z celého Slovenska

 K Hiadlovským sa okrem vína chodí za jedinečným zrejúcim syrom značky Hiadlovec, ktorý sa tu vyrába. Je to samozrejme aj dobrý program a skvelá atmosféra, ktorá na farme panuje.

Pozvali sme tých najkvalitnejších a najšikovnejších rodinných vinárov z  celého Slovenska. Budete mať jedinečnú možnosť vychutnať lahodné a exkluzívne vína z vinohtradníckych oblastí ako sú: Malokarpatská vínna cesta, Vínna cesta Záhorie, Južnoslovenská vinohradnícka oblasť, Nitrianska vinohradnícka oblasť Terroir Tekov, Stredoslovenská a Východoslovenská vinohradnícka oblasť,“

hovorí Martin Hiadlovský.

V piatok 8. júna od 12:00 – 21:00 hod. sa koná sa len vinárska akcia v spojení s hudbou. V
sobotu 9. júna od 9:00 – 21:00 hod. je to Náš trh s farmárskymi raňajkami, aktivitami pre deti a pokračuje vinárska akcia, počas ktorej sa na pódiu vystriedajú zástupcovia všetkých vinárstiev.

„Budeme sa snažiť spoločne pokoriť opäť vybranú disciplínu – nami vybraný rekord z databázy slovenských rekordov. Na farme sa budú počas celého dňa robiť prehliadky, nadýchate sa atmosféry farmárskeho života, uvidíte živé zvieratá a chod našich každodenných povinností,” 

pozýva hostiteľ Martin Hiadlovský.

Vin†rüime-pred†vame-1

Ochutnávka produktov a Náš trh

V predajni priamo na farme budete môcť ochutnať a kúpiť syry v rôznom štádiu zrenia. Pozvanie prijali lokálni pestovatelia a výrobcovia remeselných potravín, V rámci spolupráce s medzinárodnou organizáciou Slowfood, v ktorej je zaradená aj Farma Hiadlovských, budú ponúkať zákazníkom ČISTÉ, ZDRAVÉ A FÉROVÉ POTRAVINY. Domov si budete môcť kúpiť nielen čerstvú zeleninu, ale aj syry, medy, múky, cereálie, zaváraniny, bylinky, chlieb a rôzne farmárske suveníry či darčeky.

SladkÇ-pokuÁenie-na-domov-od-p†na-Vüielku-1

Tombola

Samozrejme organizátori nezabúdajú na tombolu, súťaže a hodnotné ceny. V tombole budete môcť vyhrať chutné ceny od vinárov, remesleníkov a partnerov z trhu. V rámci produkcie Farmy Hiadlovských to budú tri balíčky zrejúceho syra v kat. 2 – 6 mesiacov. Hlavnou cenou je pobyt v hoteli Šachtička pre dve osoby.

Predaj vstupeniek  

Vinárska vstupenka je v hodnote 20,00 € (v cene sú zahrnuté: vstup 5 eur, 3 eur pohárik + taštička + 8 eur žetóny na nákup vín v hodnote 0,50 eur/ ks, syrová miska 4 eur. Vstupenky sa predávajú osobám starším ako 18 rokov). Obyčajné vstupné dospelí 5,00 € (páska na ruku na obidva dni), deti od 6 rokov 2,50 €, dôchodcovia majú vstup voľný.

Workshop výroby syra pre deti a dospelých (individuálne): 5,00 €/os. – vstupy každú hodinu:
11.00 – 11.45 hod.
13.00 – 13.45 hod.
14.00 – 14.45 hod.
15.00 – 15.45 hod.
16.00 – 16.45 hod.
17.00 – 17.45 hod.

IMG_20171021_174716

Kultúrny program

O zábavu sa postará Ľudová hudba Hron v sprievode folkloristu Jozefa Maka, ktorú tvoria  huslisti Jožko Pantlík a Milan Voskár, harmonikár Dušan Šimo a Igor Pantlík s basou. Zahrajú nám nielen ľudové piesne z Horehronia, ale aj Detvy a Stredného Slovenska.

Hrať bude aj kapela Country Sound. Jej repertoár je zostavený tak, aby potešil milovníkov týchto žánrov , ktorí si radi zaspomínajú, zaspievajú a zatancujú so svojimi priateľmi, kolegami, alebo úplne neznámymi ľuďmi a prostredníctvom našej hudby sa prenesú do čias stanovačiek, čundrov, k vode, horám bližšie k prírode.

A takto to žilo na farme vlani:

Viac informácií o podujatí získate na www.nafarmuhiadlovskych.sk.

plagat na farmu 2018

História rodinnej farmy Hiadlovských

Siaha do dávnejšej minulosti. Rodina Hiadlovských zo Slovenskej Ľupče sa vždy spájala s chovom oviec, výrobou ovčieho mlieka, syrov a syrových špecialít. V tomto trende pokračuje aj mladšia generácia, ktorá tradíciu rozšírila o chov hovädzieho dobytka, pričom stavila na chov plemena braunvieh (alpské hnedé).

Základné stádo dojníc bolo dovezené z rakúskeho Tirolska a meno tohto plemena je aj súčasťou názvu farmy. Základný kameň Mliečnej farmy Braunvieh bol položený 1. septembra 1992 na zelenej lúke lokality Podbarište v Slovenskej Ľupči.

rodinna farma

V ďalšej etape rozvoja firmy dobudovali moderná maštaľ s voľným ustajnením, ktoré  zabezpečuje pohodu chovaných zvierat. Na túto maštaľ s kapacitou 100 kusov dobytka nadväzuje moderná syráreň. Tá vyhovuje všetkým hygienickým požiadavkám a dáva tak predpoklady pre výrobu špecifických zrejúcich syrov značky „Hiadlovec“, ktoré sa kvalitou vyrovnajú tým najlepším svetovým značkám.

syr vyrez

Rozvoj  farmy pokračuje ďalej  aj smerom k cestovnému ruchu a agroturistike. K tomu prispievajú podujatia, ako je toto, ale po rekonštrukcii vidieckych priestorov farmy nechýba ponuka ďalších služieb.

plagat nas trh

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné