Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko prichádza s unikátnym projektom putovného dobového ubytovania v historických stanoch. Pilotné vyskúšanie zážitkového ubytovania v roku 2021 počas podujatia Kráľovská svadba na Pustom hrade ukázalo, že je o takýto jedinečný zážitok zo strany návštevníkov rozhodne záujem.
„V rámci podujatia Kráľovská svadba sme premiérovo vyskúšali návštevníkom ponúknuť jedinečný zážitok – stráviť deň ako v stredoveku s atraktívnym programom a s prenocovaním v historickom stane priamo v hradnom areáli. Keďže táto aktivita, ktorá na Slovensku nemá obdobu, sa stretla s veľmi pozitívnym ohlasom, chceli sme ju kvalitatívne posunúť ešte ďalej a zároveň zvýšiť ponúkanú kapacitu,“
hovorí Jiří Pěč, výkonný riaditeľ OOCR Stredné Slovensko.

Zľava Ján Beljak, Jiří Pěč a Miroslav Ostrihoň
V rámci projektu boli zakúpené štyri veľké dobové stany s bohatým vybavením. Nájdete tu pohodlné postele, dobové oblečenie, vikingský roh na pitie či kovový príbor na jedenie. Komu by sa zachcelo ponoriť sa ešte hlbšie do pravého stredovekého života, je v ponuke krúžková košeľa s prilbou a mečom. Súčasťou pobytu sú totiž sprievodné aktivity, pri ktorých sa záujemcovia dozvedia ako sa tradične zakladal oheň alebo si vyskúšajú hod oštepom či sekerou.
Stany sa aktuálne nachádzajú v areáli Vodného hradu v Hronseku. Ten sa za ostatných 26 rokov zmenil na nepoznanie. Vďaka obrovskej snahe, nákladným investíciám a vzťahu k histórii majiteľ z chátrajúcej ruiny takmer nanovo vybudoval romantickú ikonu nielen obce Hronsek, ale celého regiónu. Život by jej mali prinavrátiť rôzne kultúrne a spoločenské podujatia, ako aj dobové historické stany, ktoré svoju púť začínajú práve tu.
Starosta obce Hronsek Miroslav Ostrihoň k tomu dodáva:
„Som rád, že vás môžem privítať v krásnych priestoroch Vodného hradu, pri ktorom si môžete pozrieť a vyskúšať zážitkové ubytovanie v dobových stanoch. Obec Hronsek má viacročné skúsenosti a spoluprácu s OOCR Stredné Slovensko či BBSK a verím, že ich budeme ďalej rozvíjať v rámci propagácie našej histórie a turizmu.“
Ambíciou OOCR Stredné Slovensko je však stanové mestečko presúvať vždy v súvislosti s aktuálnymi podujatiami, akými sú napríklad Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku, Hronsekanie v parku hronseckého kaštieľa či práve spomínaná Kráľovská svadba. Mimo podujatí budú umiestnené na vybranom mieste v regióne Stredné Slovensko, kde budú dotvárať atmosféru a prinášať pre dané miesto pridanú hodnotu.
Zážitkové ubytovanie si tak návštevníci budú môcť v konkrétnej lokalite užiť len na obmedzený čas, čo zvyšuje originalitu a atraktivitu tohto projektu. Banskobystrický samosprávny kraj zámer podporil sumou 10 000 eur cez členský príspevok Rozvojovej agentúry BBSK v OOCR Stredné Slovensko.
Majiteľ obnoveného Vodného hradu Stanislav Rajnoha pozval prítomných na obhliadku nádherne zrekonštruovanej historickej pamiatky. Goticko – renesančný kaštieľ z roku 1576, ktorý je najstaršou stavbou v Hronseku. Stavba prešla neuveriteľnou premenou. Z ruiny je tu opäť hrad v celej kráse, ktorý pôvodne vlastnili Géczyovci a neskôr Šóšovci.

Zľava Miroslav Ostrihoň a Stanislav Rajnoha
„Prvú žiadosť o kúpu objektu od štátu som podal v roku 1990. Podarilo sa to až v roku 2002. Od začiatku som vedel, že pamiatka by sa mala čo najviac priblížiť pôvodnej stavbe. Dnes je Vodný hrad takmer hotový, využívame ho na ubytovanie a kultúrno – spoločenské účely,“
povedal Rajnoha.
V horných častiach hradu sú ubytovacie apartmány, v dolnej časti priestory na konanie svadieb, spoločenských udalostí či kultúrnych podujatí, na čo slúži aj nádvorie. V interiéroch sa zachovali staré historické fresky a maľby, čo sa reštaurátorom podarilo skvele obnoviť. Okolo hradných múrov je vodná priekopa. Celkovo pôsobí táto obnovená historická pamiatka veľmi pozitívne.
Ako sa vyjadril Ján Beljak, poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja a člen správnej rady Rozvojovej agentúra BBSK.
„Je dôležité, aby pamiatky neboli len zakonzervovanými ruinami ale živými miestami, ktoré budú Jednou zo strategických rozvojových priorít Banskobystrického samosprávneho kraja je zvýšiť počet prenocovaní turistov v kraji. Cestovný ruch je príležitosťou pre vznik pracovných miest a ekonomický rozvoj aj v regiónoch, kde síce chýbajú veľkí investori, no nechýba krásna príroda a bohatá história.“
Ďalej krajský poslanec uviedol:
„Za prvý rok fungovania Rozvojovej agentúry BBSK kraj rozbehol množstvo turisticky atraktívnych projektov akými sú napríklad spustenie Horehronského expresu, otvorenie Hriňovskej drevenice Štefana Nosáľa či výstavba ferraty na Skalke pri Kremnici a najvyššej vyhliadkovej veže na Slovensku pri Brezne. návštevníkom robiť radosť. Chcem sa poďakovať krajskej ako aj oblastnej organizácii cestovného ruchu, že sme spoločným úsilím dokázali pretaviť našu robotu do produktov cestovného ruchu a zvýšiť tým ich návštevnosť týchto miest.“
Predaj zážitkového ubytovania bude realizovaný cez rezervačný portál. Sprístupnený by mal byť na začiatku augusta. Aktuálne informácie budú komunikované na webovej stránke OOCR www.centralslovakia.eu.
Zdroj: Barbora Rekšáková, Zuzana Jóbová a (tom) , Foto: OOCR Stredné Slovensko a redakčné