Exkluzívny pivný zážitok: Pilsner Urquell prinesie do Banskej Bystrice nefilter z dubového suda

ZAUJÍMAVOSŤ
1 /

Pilsner Urquell oslavuje 176 rokov od uvarenia prvej várky. Oslava narodenín tohto najlepšieho zlatého moku, podľa ktorého sa varí viac ako 70 percent pív po celom svete, začala tradične v mekke zlatých ležiakov na Pilsner Feste v Plzni – najväčšom pivnom festivale u našich západných susedov.

Nadviazala naň putovná roadshow, ktorá s touto pivnou legendou a sladovníckym majstrom dorazí aj do Banskej Bystrice, a to v piatok 9. novembra.

Putovná roadshow pripomínajúca zrod plzenského ležiaka oficiálne na Slovensku začala 18. októbra v michalovskom podniku U Grolla a v košickej plzenskej reštaurácii Camelot. Pokračovala naprieč celým Slovenskom od východu, cez Tatry až k Dunaju a tento piatok 9. novembra ten najlepší zlatý mok zavíta aj do Reštaurácie u Richtára na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Oficiálny začiatok podujatia je o 21:00 hod.

MG_7578

Na roadshow v tomto stredoslovenskom meste je pre návštevníkov tento rok pripravená absolútna novinka v podobe originálneho zeleného Pilsner Urquell retro auta s výčapom, v ktorom sa čapuje výnimočný nefiltrovaný ležiak. Toto pivo je špecifické tým, že v závere výrobného procesu neprejde filtráciou a pasterizáciou a ponúka tak hosťom exkluzívny pivný zážitok.

Návštevníci tejto banskobystrickej reštaurácie sa stretnú aj so sládkom Plzeňského Prazdroja Václavom Berkom, ktorý na mieste slávnostne narazí drevený sud so zlatistým ležiakom. Dokonalú hladinku, šnýt či mlieko Vám naservíruje výčapnícky majster, víťaz prestížnej medzinárodnej súťaže Pilsner Urquell Master Bartender.

u-richtara1

„Návštevníci si tak budú môcť dopriať nefiltrovaný a nepasterizovaný Pilsner Urquell, rovnaký ako v pivniciach plzenského pivovaru,“

hovorí emeritný vrchný sládok Plzeňského Prazdroja Václav Berka.

sládok Plzeňského Prazdroja Václav Berka slávnostne narazil drevený sud

Ľudia si tiež môžu zasúťažiť v skladaní drevených sudov a zakúpiť špeciálnu dvojlitrovú fľašu s keramickým viečkom, vďaka ktorej si čerstvé pivo Pilsner Urquell môžu vychutnať aj doma. Celkovú slávnostnú atmosféru 176. výročia zlatého ležiaka, ktorý ovplyvnil výrobu piva po celom svete, doplní skvelá živá kapela.

Do osláv sú zapojené mnohé reštaurácie a pivnice po celom Slovensku. Všetci si pripomínajú dátum 5. októbra 1842, kedy plzenskí mešťania prvýkrát uvarili a ochutnali typický zlatý ležiak. Krátko po svojom zrode sa Pilsner Urquell začal vyvážať do zahraničia. Stal sa z neho uznávaný svetový fenomén, ktorý si milovníci piva môžu vychutnať v 55 krajinách v každom kúte sveta.

 

„Už od svojho zrodu je plzenské pivo originálom, ktorý varíme zo stále rovnakých surovín a podľa rovnakej receptúry. Viac ako 70% pív po celom svete, ktoré sa dnes uvarí, sú pivá typu Pils / Pilsner a sú inšpirované práve pivom Pilsner Urquell,“

uzatvára úspech Pilsner Urquell Václav Berka.

krst2

Zdroj: Natália Labudová, Foto: ilustračné