Viac ako 2 100 lekárov na Slovensku dalo výpovede, z toho 129 v Rooseveltke

Zdravie
7 /

Lekárske odborové združenie (LOZ) aktuálne eviduje výpovede viac ako 2 100 nemocničných lekárov z 31 slovenských nemocníc. Pridávajú sa k nim aj zdravotné sestry a záchranári. Ak sa s vládou nedohodnú, od 1. decembra odídu z nemocníc.

Situácia na Slovensku

Lekári pokračovali v podávaní výpovedí aj v utorok.  Predseda LOZ Peter Visolajský po stretnutí s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským oznámil, že v niektorých ústavných zariadeniach sa k nemocničným lekárom pridali aj zdravotné sestry a situácia je vážna:

„Najviac zapojené sú najväčšie nemocnice, univerzitné a fakultné. Ale som rád, že sa pridali aj malé nemocnice, zdanlivo nepodstatné, ale pre systém veľmi opodstatnené nemocnice.“

Peter Visolajský

Peter Visolajský

Zároveň Visolajský zdôraznil, že potrebujú vidieť reálne kroky a riešenia, nielen počúvať ústne sľuby, ktorých bolo za posledné roky dosť. Uvedomujú si však, že ide o nadrezortný problém a všetko sa nedá vyriešiť naraz.

„Výpovede sú na stole. Od tejto chvíle preberá zodpovednosť ministerstvo a vláda. Je na nich, aby situáciu riešili,“

dodal Visolajský.

Lekársky odborový zväz

Lekársky odborový zväz

Lekárski odborári sú pripravení sadnúť si za rokovací stôl, ak kompetentní prídu s konkrétnymi návrhmi. Niektoré vládne sľuby však vidia ako nereálne. Podpis memoranda by bol podľa Visolajského poslednou bodkou za rokovaniami, ale dôležitejší ako podpísaný papier je konkrétny posun.

Nespokojní sú okrem lekárov aj záchranári a spolu s nimi aj zdravotné sestry. Pridávajú sa k protestujúcim lekárom. Ide zväčša o kľúčové oddelenia v nemocniciach ako je traumatológie, interné oddelenia, gynekológia a novorodenecké oddelenia, ale týka sa to aj aj anestéziológov Veľké nemocnice bez týchto lekárov nie sú schopné fungovať…

Vladimír Lengvarský

Vladimír Lengvarský

Situácia v Rooseveltovej nemocnici

K 30. septembru bolo v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici doručených 129 výpovedí lekárov.

„V nemocnici má trvalý pracovný pomer spolu 442 lekárov a nemocnica má spolu 32 kliník a oddelení. Aktuálne začína lekárom, ktorí podali výpovede, plynúť dvojmesačná výpovedná lehota, 

uviedla hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.

Ružena Maťašeje

Ružena Maťašeje

Po pondelkovom stretnutí riaditeľov najväčších slovenských nemocníc s ministrom zdravotníctva Vladimír Lengvarským riaditeľka Rooseveltky Miriam Lapuníková, ktorá považuje požiadavky LOZ za legitímne, povedala:

„V tomto okamihu je nanajvýš potrebné sadnúť si a pragmaticky sa rozprávať, následne komunikovať aj s ostatnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v rámci regiónu. Naozaj si musíme všetci uvedomiť, že pre nás je pacient ten, kto je na prvom mieste. Všetci riaditelia nemocníc urobíme všetko preto, aby sme zabezpečili plynulosť poskytovania zdravotnej starostlivosti.“

Rooseveltova nemocnica

Rooseveltova nemocnica

Podľa nej už teraz je tá situácia taká, že nemocnice komunikujú s ministerstvom a počas  nasledujúcich dvoch mesiacov, keď plynú výpovedné lehoty lekárov,  budú komunikovať s ministrom na veľmi častej báze tak, ako to bolo počas covidu a budú pripravovať riešenie.

„Ja nechcem, aby sme maľovali čerta na stenu, lebo to nikomu nepomôže. Musíme byť pragmatickí a dať do popredia emóciu, že sa chceme dohodnúť a nie negatívnu s robením predčasných uzáverov,“

dodala Lapuníková.

Miriam Lapuníková

Miriam Lapuníková

Požiadavky Lekárskeho odborového združenia

  1. Zabezpečiť pre nemocnice platby zo zdravotných poisťovní tak,aby mali zdravotnícke zariadenia pokryté všetky náklady súvisiace s adekvátne poskytnutou zdravotnou starostlivosťou.
  2. Zvýšiť počet lekárov, sestier a pôrodných asistentiek tak,aby bola zabezpečená kvalitná zdravotná starostlivosť pre pacienta, garantovať tieto počty zákonom a zaviesť trestnú zodpovednosť v prípade ich nedodržania.
  3. Zvýšiť platy sestier a pôrodných asistentiek tak, aby bola zabezpečená konkurencieschop­nosť SR a kvalitná zdravotná starostlivosť pre pacienta.
  4. Zrušiť ponižujúce a diskriminačné nepeňažné plnenie.
  5. Zabezpečiť lekárske fakulty tak, aby mohli produkovať viac kvalitných slovenských lekárov.
  6. Zreformovať vzdelávanie mladých lekárov– atestačné a špecializačné štúdium.
  7. Nerušiť oddelenia v nemocniciach, až kým nebude pomerne zvýšený personálny stav a priestorové zabezpečenie v nemocniciach na tých oddeleniach, ktoré majú prebrať zdravotnú starostlivosť za zrušené oddelenia či nemocnice. Žiadna reforma nemôže byť vykonaná bez zabezpečenia dostatočného zdravotníckeho personálu.
  8. Slovensko nesmie stratiť konkurencieschop­nosť pri získavaní lekárov a sestier pre pacientov, preto LOZ žiada, aby bola neatestovanému lekárovi priznaná základná zložka mzdy vo výške 1,7-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve, atestovanému lekárovi priznaná základná zložka mzdy vo výške 2,8-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve so zohľadnením aktívne vykonávaných špecializácií a certifikovaných činností a so zohľadnením dĺžky praxe, a to zvýšením koeficientu za každý rok praxe o 0,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve (aktuálne teda zhruba o 50 eur za každý rok praxe). Čas materskej a rodičovskej dovolenky na účely mzdového ohodnotenia započítavať do času odbornej praxe.

Autor: (tom) , Foto: TASR a ilustračné