Verejná knižnica Mikuláša Kováča pozýva na film Pí a jeho život s audio komentárom

Kino
0 /

V pondelok 18. marca 2019 o 14:00 hod. sa v pobočke VKMK na Fončorde, Jilemnického 48  premietne film  Pí a jeho život  ošetrený audio komentárom. Vstup je voľný

Pi a jeho život (Life of Pi)

Film uvedený do kín v roku 2012, dĺžka 122 minút, dráma USA, réžia: Ang Lee, audio komentár: Karol Trnka, hrajú: Suraj Sharma, Irrfan Khan, Tabu, Gérard Depardieu, Rafe Spall.

Ang Lee, tvorca najznámejších „veľmi priateľských kovbojov stanujúcich v horách“ sfilmoval svetoznámu novelu Life of Pi. Piscine Molitor Patel a.k.a. Pi je indický chlapec, ktorý Vám vyrozpráva svoj neuveriteľný príbeh.

Pi vyrastal v zoologickej záhrade, ktorú spravoval jeho otec. Už od útleho veku ho fascinovali zvieratá, ale aj pre chlapca jeho veku neobvyklá záľuba – božstvá. Ako Ind by podľa očakávania mal vyznávať budhizmus, lenže ako sám hovorí, on je katolícky budhista, ktorý vyučuje na univerzite kabalu a ani Alah mu nie je neznámy.

pi a jeho zivot

Prečo toľko bohov? Podľa samotného Piscina by ste mali na konci jeho rozprávania prísť k…precíteniu a odpovediam.

Hlavná zložka celého filmu prichádza, keď sa od detstva malého Pia presúvame k momentu, kedy sa jeho rodina rozhodne presťahovať za oceán. Tam plánujú predať všetky zvieratá a začať nový život, preto sa so svojou zvieracou kavalériou nalodia na japonskú nákladnú loď.

pi a jeho zivot7

Lenže tá počas extrémnej búrky stroskotá a zachráni sa len jeden čln, na ktorom sú Pi, tiger, orangutan, zebra a hyena. A šou sa môže začať. Od tohto momentu na Vás čaká približne jeden a pol hodiny záberov na čln, v ktorom ide o prežitie.

Pi a jeho život vyzerá ako monumentálny epos o chlapcovi a tigrovi na mori. Lenže to nie je tak úplne pravda. Film síce ponúka hneď niekoľko nezabudnuteľných momentov, nádherných scenérií, neokúkaných situácií či technickej zdatnosti.

pi a jeho zivot2

 

Autor: (dem), Foto: ilustračné