V Banskej Bystrici máme mobilnú jednotku pre odber vzoriek na COVID-19

SPRÁVY
0 /

Vzhľadom na požiadavku zo zasadania Bezpečnostnej rady kraja začal Slovenský Červený kríž, územný spolok Banská Bystrica v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva Banská Bystrica s vykonávaním odberov vzoriek na COVID-19. Mobilné odberné miesto je v tesnej blízkosti RÚVZ BB, Cesta k nemocnici 1.

Hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Tolnayová informovala o spôsobe odberov vzoriek v mobilnom mieste:

„Zatiaľ dvakrát do týždňa – v utorok a štvrtok od deviatej do 12:00 hod. budú testovať cca 30 občanov podľa zoznamu, ktorý im ráno dodá RÚVZ v Banskej Bystrici.“ 

Pôjde predovšetkým o ľudí, ktorým končí domáca karanténa. Po odberoch poputujú vzorky do neďalekého laboratória, ktoré je na oddelení lekárskej mikrobiológie banskobystric­kého RÚVZ BB.

Banskobystrické laboratórium začalo s diagnostikou vzoriek na prítomnosť koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19 od 15. marca  a je schopné denne spracovať do 200 vzoriek. Regionálny hygienik prof. MUDr. Cyril Klement uviedol, že začiatku apríla 2020 dňu otestovali v tomto laboratóriu 1 575 vzoriek ľudí z Banskobystrického a Žilinského kraja, z ktorých bolo 47 pozitívnych.

Primátor mesta Ján Nosko, ktorý sa zúčastnil štvrtkového mediálnom brífingu na RÚVZ v Banskej Bystrici, k tomu uviedol:

„Som veľmi rád, že náš kraj majú na starosti tieto dve inštitúcie, pretože spolupráca s nimi bola v minulosti aj počas týchto mimoriadnych dní vždy výborná. Zdravotníci vykonajú maximálne 30 odberov denne pre celý región, pričom prioritou sú ľudia v karanténe. Presné skupiny ľudí, podmienky aj spôsob odberu nájdete na stránke mesta.“

Zriadená bola mobilná jednotka na odber vzoriek, ktorá umožní vyšetriť určené osoby na základe Odborného usmernenia Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky v súvislosti s chorobou COVID-19 spôsobenou koronavírusom SARS-CoV-2 pre poskytovanie klinickej mikrobiológie mobilným odberným miestom. Toto usmernenie a bližšie informácie nájdete TU.

Zdroj: Mesto BB, Foto: TASR a ilustračné