Študenti stredných škôl sa na deň stanú fyzikmi častíc v rámci Masterclasses na UMB

SPRÁVY
0 /

Medzinárodný program otvára špičkovú fyziku pre mladých výskumníkov po celom svete.  Šesť slovenských univerzít hostí tento rok Majstrovské triedy v časticovej fyzike (Masterclasses), na ktorých sa zúčastnia stovky stredoškolákov.

Účastníci sa na jeden deň ponoria do fascinujúcej oblasti časticovej fyziky. Vedci im predstavia svet najmenších častí hmoty a urýchľovače a detektory, ktoré ich študujú. Analýzou autentických údajov z Veľkého hadrónového urýchľovača (LHC) v CERNe študenti získajú predstavu o súčasnej fyzike.

cern2

Profesor Boris Tomášik z Katedry fyziky FPV Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici sa už teší na túto udalosť, ktorá sa na UMB uskutoční 11. apríla 2019:

„Študenti aj ich profesori sú z tejto akcie nadšení. Píšu nám o tom už teraz, keď sa u nás prihlasujú.“

boris tomasik

Fyzika častíc je jednou z najdôležitejších oblastí vo vede. Objav Higgsovho bozónu na LHC v lete 2012 viedol k veľkému záujmu verejnosti o fyziku častíc. Fyzici pokračovali v štúdiu Higgsa, hľadaní nových častíc a pochopení tajomstiev tmavej hmoty, neutrín a ďalších.

Základnou myšlienkou programu je nechať študentov, aby čo najviac pracovali ako skutoční vedci. Špičkové časticové experimenty sprístupnili experimentálne údaje na účely vzdelávania v rámci Masterclasses.

„V priebehu dňa študenti porozumejú tomu, ako sa rodí vedecký objav,“

hovorí Ivan Melo zo Žilinskej Univerzity, národný koordinátor projektu.

higgsov bozon1

Na konci každej Majstrovskej triedy sa študenti zapoja do videokonferencie s fyzikmi z CERNu spolu s ďalšími študentskými skupinami z rôznych krajín, aby diskutovali o svojich výsledkoch.

„V našej oblasti výskumu pracujú na tom istom experimente tisíce vedcov na celom svete. To si vyžaduje neustálu komunikáciu prostredníctvom videokonferencie. Študenti sa môžu zoznámiť s týmto skutočným vedeckým pracovným prostredím na Masterclasses, „

dodáva Melo.

cern

Masterclasses na Slovensku sú súčasťou každoročného programu Medzinárodné majstrovské triedy. Vedci na viac ako 200 univerzitách a laboratóriách sú hostiteľmi Masterclasses v domácich inštitúciách. Tento rok sa konajú od 7. marca do 17. apríla 2019 vo viac ako 50 krajinách sveta. Celosvetová účasť odráža medzinárodnú spoluprácu v oblasti fyziky častíc.

 

Zdroj: Dana Straková, Foto: ilustračné