Špeciálna výživa detí s onkologickým ochorením je dôležitou súčasťou ich liečby

Zdravie
0 /

Kondičný tréner Maroš Molnár, ktorý považuje vyváženú stravu za jeden  z pilierov zdravého životného štýlu, prišiel tento týždeň podporiť onkologicky choré deti  na podujatie pri príležitosti Medzinárodného dňa detskej rakoviny v bystrickej Europe.

Nutričná terapia v občianskom združení Svetielko nádeje je neoddeliteľnou súčasťou liečby onkologicky chorých detí. Pri príležitosti Medzinárodného dňa detskej rakoviny na dôležitosť nutričnej terapie poukázal predseda Svetielka nádeje MUDr. Pavel Bician:

„Vplyvom liečby sa negatívne mení výživový stav detí, okrem iného sa dostavuje nechutenstvo, zvracanie, zápal sliznice  a afty v ústnej dutine a preto je u takmer všetkých pacientov žiadúca nutričná intervencia, ktorá má výrazný vplyv na úspešnosť liečby.“ 

Pavel Bician

Pavel Bician

Na podnet Pavla Biciana, ktorý je zároveň lekárom na Klinike pediatrickej onkológie a hematológie SZU v DFNsP v Banskej Bystrici, sa Svetielko nádeje rozhodlo naštartovať projekt zameraný na výživu. Na oddelení ho má na starosti MUDr. Kristína Horváthová v úzkej spolupráci s nutričnými terapeutkami Mgr. Ivanou Baranovou a Mgr. Martou Mlynarčíkovou.

V zahraničí sú publikované rozsiahle štúdie o vplyve zavedenia nutričnej terapie onkologickým pacientom v súvislosti s úspešnosťou liečby. Bola preukázaná korelácia medzi výživou onkologického pacienta a úspešnosťou liečby.

 

Nutričná terapeutka Svetielka nádeje Mgr. Ivana Baranová informuje, že veľmi časté sú problémy u pacientov s leukémiou:

„U detí na začiatku liečby výrazne narastá tuk, podkožný aj brušný. Súčasne začínajú strácať veľké množstvo aktívnej svalovej hmoty. V tomto stave je nevyhnutné dbať na výživu, ktorá môže straty svalovej hmoty a nárast tuku obmedziť. Nutričná intervencia zahŕňa meranie na diagnostickom prístroji InBody, nutričnú anamnézu a zhodnotenie výživových zvyklostí pacienta, edukácie ohľadom liečebnej výživy a diéty stanovenej lekárom, či vypracovanie a realizáciu nutričného programu pre konkrétneho pacienta, ktorého súčasťou sú aj individuálne jedálničky.“

Ivana Baranová

Ivana Baranová

Na podujatí Svetielka nádeje ku Medzinárodnému dňu detskej rakoviny v banskobystrickej Europe bol hosťom kondičný tréner Maroš Molnár s manželkou Zuzanou, aby podporili malých bojovníkov s rakovinou. Zo svojich skúseností Maroš Molnár považuje vyváženú stravu za dôležitý prvok v zdravom životnom štýle.

V konkrétnych prípadoch je podľa neho dôležité stravu nutrične vybalansovať, aby zodpovedala náročnosti potrieb daného človeka. S manželkou Zuzanou často prinášajú videá s vlastnými receptami. Vo Svetielku nádeje taktiež nutričné terapeutky pripravujú pre záujemcov online recepty  na spestrenie jedálnička.

Maroš Molnár

Maroš Molnár

Riaditeľ Svetielka nádeje Ing. Igor Obšajsník objasňuje, prečo je špecializovaná práca nutričných terapeutov vzácna:

„Na Slovensku je možnosť štúdia odboru nutričný terapeut iba vo forme strednej školy. Vysokoškolské štúdium 1. stupňa sa otvára na Fakulte ošetrovateľstva iba raz za niekoľko rokov. Naše nutričné terapeutky vo Svetielku nádeje absolvovali vysokoškolské štúdium 1. aj 2. stupňa, teda aj magisterský stupeň, na Lekárskej fakulte  univerzity v Českej republike.”

Do programu nutričnej terapie Svetielko nádeje investovalo v roku 2022  vyše 16 tisíc eur, nutričný tím zrealizoval 50 nutričných intervencií a poskytnutých bolo v roku 2022 vyše tisíc individuálnych jedálničkov pre deti na základe ich výberu v rámci predpísanej diéty.

Igor Obšajsník

Igor Obšajsník

Medzinárodný deň detskej rakoviny

Občianske združenie Svetielko nádeje sa každoročne pripája k celosvetovej kampani Medzinárodného dňa detskej rakoviny, ktorý pripadá na 15. február. S iniciatívou pripomínať si tento deň prišla organizácia Childhood Cancer International (CCI) v roku 2002. Symbolom je zlatá stužka. Cieľom kampane je zvýšiť informovanosť verejnosti o rakovine detí a mládeže a dosiahnuť tak lepšie pochopenie problémov a výziev spojených s týmto ochorením.

Fakty o liečbe detskej rakoviny

Na túto zákernú chorobu vo svete ochorie ročne vyše 300 000 detí. Na Slovensku je to asi 200. Úspešnosť liečby u nás dosahuje úroveň najvyspelejších krajín a je na úrovni vyše 80 % vyliečených pacientov.

Najčastejším typom ochorení sú leukémia, nádory mozgu, lymfómy a solídne nádory, ako je napríklad neuroblastóm a Wilmsov nádor. Pri včasnom zachytení ochorenia má dnes detský pacient veľkú šancu na vyliečenie. V samotných začiatkoch úsilia o liečbu detskej rakoviny bola iba asi trojpercentná šanca. Dnes, vďaka moderným liečebným postupom a podpornej starostlivosti, je to 80 %.

Svetielko nádeje

Je občianske združenie zamerané na zlepšovanie a skvalitňovanie života detí a mladistvých s onkologickým alebo iným vážnym ochorením a ich rodín. Okrem toho sa usiluje pozitívne vplývať na verejnosť, aby ostatní ľudia dokázali citlivo vnímať situáciu týchto detí a rodín a vytvárali pre nich prostredie porozumenia, prijatia a pomoci.

Viac informácií nájdete na: https://www.svetielkonadeje.sk/, https://internationalchildhoodcancerday.org/.

Zdroj: Vanda Prandorfyová, Foto: Svetielko nádeje a ilustračné