Rozbehol sa X. ročník celonárodnej kampane Vyzvi srdce k pohybu

Zdravie
0 /

Úrady verejného zdravotníctva na Slovensku vyhlasujú jubilejný X. ročník celonárodnej kampane VYZVI SRDCE K POHYBU. Jej cieľom je motivovať ľudí, aby mali viac pohybu, pretože tak si môžu podporiť zdravie, zlepšiť zdravotný stav a predchádzať chronickým ochoreniam.

RÚVZ v Banskej Bystrici

Kampaň sa vyhlasuje pri príležitosti Svetového dňa Pohybom ku zdraviu, ktorý si každoročne pripomíname 10. mája. Do kampane sa môžete zapojiť od 15. mája 2023 do 6. augusta 2023.

Podmienkou účasti je najmenej 4 týždne za sebou sa venovať pohybu aspoň 150 minút strednej intenzity alebo 75 minút vysokej intenzity týždenne alebo ich vzájomnej kombinácii. Každý dospelý, ktorý splní tieto podmienky, bude na konci augusta zaradený do žrebovania o zaujímavé ceny. Hlavnou výhrou je však zlepšenie kondície a posilnenie vlastného zdravia.

Svoje vyplnené účastnícke listy môžete zasielať poštou na adresu: Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici, odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu, Cesta k nemocnici 1, 975 56 Banská Bystrica alebo elektronicky na e-mail: poradna.zdravia@vzbb.sk.

Kampaň podporil aj olympijský víťaz a riaditeľ Vojenského športového centra DUKLA Banská Bystrica Matej Tóth slovami:

Zapoj sa do kampane a aj ty vyzvi svoje srdce k pohybu.“

Viac sa dozviete na stránke www.uvzsr.sk, ako aj na stránkach RÚVZ v SR alebo na tel. čísle: 0917 246 180.

Svetový deň Pohybom k zdraviu

Tento svetový deň si pripomíname vždy 10. mája od roku 2002, kedy bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Poukazuje na jeden z hlavných rizikových faktorov chronických neprenosných ochorení a celosvetovej úmrtnosti – nedostatočnú pohybovú aktivitu a sedavý spôsob života.

Na Slovensku je podľa prieskumu Zdravotné uvedomenie a správanie sa obyvateľov SR pozitívnym faktom klesajúci podiel respondentov, ktorí sa nevenujú žiadnej pohybovej aktivite. Ich podiel klesol z 27,3 % v roku 2013 na 12,1 % v roku 2019. Naopak, stúpol podiel respondentov, ktorí sa venujú športu. V roku 2013 bol ich podiel 9,3 %, v roku 2019 stúpol na 16,5 %. Najviac respondentov sa v sledovaných rokoch venovalo prechádzkam a rekreačnému športu.

Odporúčaná intenzita fyzickej aktivity

Odporúčaná fyzická aktivita miernej intenzity podľa WHO u dospelých vrátane seniorov je minimálne 150 minút týždenne, u detí a mladých ľudí minimálne 60 minút denne.

Pohybová aktivita má pozitívny vplyv na zdravie za predpokladu, že je vykonávaná pravidelne, s dostatočnou intenzitou a dlhodobo. Aby bola efektívna, mala by pozostávať z aeróbnych aktivít (napríklad beh, bicyklovanie), silových aktivít (posilňovanie svalstva) a činností zameraných na zvyšovanie a rozvoj obratnosti a pohyblivosti.

Fyzicky neaktívni ľudia majú niekoľkokrát vyššie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení ako aktívni a športujúci ľudia. Venovať sa zdraviu prospešnej pohybovej aktivite je dôležité aj v súčasnej dobe počas pandémie COVID-19. Vhodné sú napríklad prechádzky v prírode, bicyklovanie, beh či turistika.

Zdroj: Michaela Ondirová  a ÚVZ SR , Foto: ilustračné