Začalo sa veľké jesenné „sťahovanie národa“, azda najväčšie počas roka. Kto môže, smeruje k miestu posledného odpočinku svojich blízkych.
Počasie je premenlivé, preto opatrnosti na cestách nie je nikdy dosť. To platí pre vodičov i chodcov, na ktorých počas týchto dní vo väčšom počte dohliadajú dopravní policajti.
Aktuálna predpoveď počasia na bystrický Sviatok všetkých svätých a Dušičky je typicky jesenná. V piatok 1. novembra bude zväčša polooblačno s dennou teplotou na úrovni 5 °C, v noci okolo 0 °C. V sobotu 2. novembra bude oblačno s prehánkami, ortuť teplomera počas dňa vystúpi na 6 °C, v noci budú 2 °C. Kto by to nestíhal a na hroby svojich blízkych sa vyberie až v nedeľu, už musí počítať s daždivým počasím a dennou teplotou 11 °C, v noci 4 °C.
Halloween
Je u nás nepísaný sviatok, ktorý sa oslavuje večer 31. októbra. Oslavujú ho predovšetkým deti oblečené v kostýmoch, ktoré navštevujú susedov a pýtajú sladkosti. Oslavuje sa hlavne v západnom svete, najmä v USA, Portoriku, Írsku, Spojenom kráľovstve, Kanade v Austrálii a na Novom Zélande. Pôvod má v Írsku, ako pohanský sviatok. V poslednej dobe sa udomácňuje aj na Slovensku ako spoločenská zábava.
Pôvodný názov bol Halloween, skratka z anglického Halloweenen (doslovný preklad: predvečer všetkých svätých). Pôvodne je to pohanský (keltský) sviatok Samhain – pohanský nový rok (koniec pohanského roka).
Možno sa stretnúť aj s názvom predvečer sviatku všetkých mŕtvych. Tradičnými znakmi Halloweenu sú špeciálne vyrezané tekvice, vo vnútri ktorých je sviečka, čarodejnice, duchovia, netopiere, čierne mačky, metly, oheň, príšery, kostlivci a pod. Farby červená, žltá, oranžová a čierna.
Pamiatka všetkých svätých a Dušičky
Na 1.novembra pripadá Pamiatka všetkých svätých. Spomienka na všetkých verných zosnulých, Pamiatka všetkých verných zosnulých, Sviatok zosnulých, Pamiatka zosnulých alebo ľudovo Dušičky (lat. In Commemoration omnium fidelium defunctorum) slávime 2.novembra. V rímskokatolíckej cirkvi je to deň liturgického roka, v ktorom sa modlíme za zomrelých.
Pamiatka zosnulých sa slávi od 10. storočia. V krajinách s kresťanskou tradíciou je zvykom počas tohto dňa či obdobia navštíviť cintorín a rodinný hrob, rozsvietiť na ňom sviečku a položiť kvety, čo má symbolizovať vieru vo večný život a demonštrovať presvedčenie, že život hrobom nekončí.
Prežime tohoročné Dušičky v pokoji a úcte k našim blízkym mŕtvym, ale i k živým. Môžeme sa nadchnúť aj trochou čarovnej krásy hrobových svetielok z banskobystrických cintorínov a trochu sa zamyslieť nad životom i smrťou…
Autor: (dem), Foto: ilustračné