Parkovanie počas výstavby novej nemocnice – záchytné parkoviská i regulácia parkovania

SPRÁVY
5 /

Od septembra čaká Banskú Bystricu jedna z najväčších výziev – výstavba novej Rooseveltovej nemocnice. Najmä v dôsledku potreby vytvorenia nového bezpečného koridoru pre príjazd záchranných vozidiel na urgentný príjem počas výstavby a vybudovania bus pruhov pre vozidlá MHD, dôjde aj k zmene organizácie dopravy.

Úbytok parkovací miest na hlavnej príjazdovej ceste k nemocnici by malo z časti riešiť využívanie bezplatných záchytných parkovísk pri obchodných centrách na hlavných vstupoch do mesta, odkiaľ bude premávať posilnená MHD. Tak, ako pri všetkých veľkých nemocniciach na Slovensku, aj v okolí Rooseveltovej nemocnice, bude parkovanie od 1. septembra 2024 spoplatnené. Pre ŤZP osoby bude prístup do nemocnice zabezpečený.

Nová nemocnica

Nová nemocnica

Vo vnútornom areáli Rooseveltky dôjde k preorganizovaniu parkovacích miest, ktoré využívajú predovšetkým zamestnanci. Novým usporiadaním pribudne niekoľko desiatok ďalších miest. Pozdĺžne státie po pravej strane cesty v smere od kruhového objazdu na Tajovského ulici do nemocnice bude zrušené.

Okrem súčasnej obojsmernej premávky v tejto lokalite pribudne aj bus pruh, vďaka čomu budú môcť autobusy a trolejbusy jazdiť v porovnaní s automobilmi rýchlejšie. Zároveň poslúži na bezpečný prejazd vozidiel záchrannej služby.

Sanitky sa dostanú na  urgentný príjem po ceste ponad Rooseveltovu nemocnicu popri parkovisku cez Jedľovú ulicu, a nie cez vnútorné komunikácie tak, ako doposiaľ. Vzhľadom na to, že Jedľová ulica nemá šírkovo vyhovujúce parametre, nelegálne parkovanie v tejto lokalite už nebude tolerované. Chceme tým zabezpečiť predovšetkým bezpečný príjazd našich kolegov s pacientmi na urgent,“

hovorí Miriam Lapuníková, riaditeľka Rooseveltovej nemocnice.

Miriam Lapuníková

Miriam Lapuníková

Dôležitá bude aj regulácia parkovania v okolí Rooseveltovej nemocnice a zriadenie záchytných parkovísk pri nákupných centrách Terminal, Kaufland, Tesco, s nadväznosťou na MHD.

Prostredníctvom bezplatných záchytných parkovísk, odkiaľ budú zabezpečené kratšie intervaly spojov MHD, chceme motivovať ľudí, aby ich využívali a neparkovali v okolí Rooseveltovej nemocnice, kde bude parkovanie, naopak, spoplatnené. Cieľom nás všetkých je zabezpečiť, aby doprava v okolí nemocnice počas výstavby fungovala čo najoptimálnejšie,“

uvádza Jakub Gajdošík, prvý zástupca primátora mesta.

Zľava Ján Nosko a Jakub Gajdošík

Zľava Ján Nosko a Jakub Gajdošík

Na jeseň by sa zároveň malo začať s výstavbou súkromného parkovacieho domu v spodnej časti nemocnice s kapacitou 300 vozidiel. K opatreniam najbližších mesiacov patrí aj rekonštrukcia veľkého parkoviska nad Rooseveltovou nemocnicou, kde pribudne ďalších 50 miest.

https://www.facebook.com/noskojan/videos/829510722114856?locale=sk_SK

Využitím záchytných parkovísk, resp. liniek MHD sa budú môcť návštevníci nemocnice vyhnúť zápcham a krúženiu v jej okolí, v snahe hľadania parkovacieho miesta. Všetci sa budeme musieť obrniť trpezlivosťou a nebude to ľahké, ale spolu to zvládneme. Výsledkom bude nová nemocnica 21. storočia poskytujúca komplexnú špičkovú zdravotnú starostlivosť,“

dopĺňa primátor Ján Nosko.

Zdroj: Zdenka Marhefková, Foto: Rooseveltova nemocnica a ilustračné