Archeologický výskum areálu banskej šachty Karol v Štiavnických Baniach odhalil pôdorys unikátnych technologických stavieb Štiavnické Bane Výskum sa ukončil po dvoch rokoch.
Na ploche približne 1 200 štvorcových metrov sa podarilo v takmer plnom rozsahu odkryť kompletné základy technologickej stavby európskeho významu. Ide o súbor budov, ktorého súčasťou boli ťažné zariadenia poháňané buď zvieracou silou (konský gápeľ) alebo vodným kolesom poháňaným vodou z tajchu Počúvadlo.
Archeologický výskum neziskovej organizácie BERG SCHOLA sa vykonával v spolupráci so Slovenským banským múzeom pod odborným vedením PhDr. Jozefa Labudu, CSc. Jeho výsledok je veľmi pozitívny.
Počas prieskumu sa podarilo objaviť základy areálu v oveľa lepšom stave, než sa očakávalo. To pomohlo pripraviť komplexnú projektovú dokumentáciu obnovy celej archeologickej lokality.
Riaditeľ BERG SCHOLA n.o. Dávid Augustín uviedol:
„Zámer výstavby vernej repliky areálu banského závodu šachty Karol už získal súhlas Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici. Pôvodnú podobu technickej pamiatky sa nezisková organizácia bude snažiť sprostredkovať verejnosti výstavbou replík pôvodných budov.“
Okrem ťažného gápľa, šachtovej budovy, strojovne reverzného vodného kolesa, budovy správy, to bude aj budova stupy, ktorá slúžila na drvenie vyťaženej rudy. Neskôr bola budova využívaná ako prvá rezbárska škola a výrobky jej žiakov boli ocenené až na svetovej výstave v Paríži v roku 1900.
Úmyslom BERG SCHOLA n.o. je realizovať výstavbu s dôrazom na autenticitu a použitie pôvodných materiálov a technológií tak, aby neprebiehala „za plotom“, ale priamo pred očami návštevníkov. Zámerom projektu je spojenie samotnej obnovy areálu s prezentáciou dobových technológií, banskej kultúry a historických súvislostí.
Tento jedinečný areál má potenciál ukázať históriu nášho baníctva a kultúru tvorenú v banskom prostredí. Názorne objasní návštevníkom, ako vyspelé a inovatívne technologické riešenia používali naši predkovia. Banská technika patrila v 18. a 19. storočí na území dnešného Slovenska k svetovej špičke.
Zásadným pre projekt je tiež ukázať podstatu fungovania vodohospodárskeho systému, ktorý bol postavený práve pre účely baníctva. Voda z tajchu Počúvadlo sa na šachte Karol využívala na pohon ťažného kolesa aj stupy na drvenie vyťaženej rudy.
Medzi prvých partnerov projektu patrí Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý podporil prvú fázu realizácie grantom na výstavbu informačnej lávky, prezentujúcej maketu a význam odkrytého objektu.
Aktívnou súčasťou oživenia lokality je aj samotná obec Štiavnické Bane. Tá, ako majiteľ väčšiny pozemkov areálu budúcej Zážitkovo-edukačnej expozície Windšachta, spolupracuje na vydaní územného rozhodnutia, získaní stavebného povolenia či na výmene zostávajúcej časti asi 1/3 pozemkov s mestom Banská Štiavnica pre sfunkčnenie administrácie a realizácie projektu.

Štiavnické Bane
Zdroj: Rudolf Karafiát , Foto: Berg Schola n.o., archív a ilustračné