Matovičova a Hegerova vláda s ministrami zdravotníctva pustili pripravenú rekonštrukciu Rooseveltky k vode

Zdravie
21 /

Tak toto asi Bystričania vládnym predstaviteľom z OĽaNO nezabudnú. Nielenže Matovičova vláda s ministrom Marekom Krajčím zastavila predtým schválený proces komplexnej rekonštrukcie Rooseveltovej nemocnice za viac ako 100 miliónov eur, ale Hegerova vláda s ministrom Vladimírom Lengvarským vynechala banskobystrickú Rooseveltku z Plánu obnovy napriek tomu, že už bol pripravený projekt aj s výberom dodávateľa stavby.

V praxi to znamená, že Banská Bystrica môže v najbližších rokoch zabudnúť na to, že štvornásobná Nemocnica roka dostane od štátu nejaké financie na svoju obnovu. Je to hanebné, pretože pri nástupe vlády Igora Matoviča v roku 2020 bolo všetko pripravené ku skorému zahájeniu stavebných prác na Rooseveltke krytých financiami schválenými predchádzajúcou vládou Petra Pellegriniho.

Zľava Marek Krajčí a Igor Matovič

Zľava Marek Krajčí a Igor Matovič

Peniaze v Pláne obnovy pochádzajú z balíka hospodárskej obnovy Európskej únie Next generation, ktorý je určený na obnovu krajín po pandémii covidu. Do slovenského zdravotníctva má ísť z Plánu obnovy celkovo približne 1,3 miliardy eur. Na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc je určených 900 miliónov eur, pričom tieto peniaze sa musia vyčerpať do polovice roka 2026.

Vláda Eduarda rozhodla o dvoch veľkých investíciách v hodnote 600 miliónov eur pre bratislavské Rázsochy a Martinskú nemocnicu. Teraz vyšla výzva vo výške 212 miliónov eur, z ktorej sa budú podporovať  investičné projekty nad 5 miliónov eur.  Tie môžu získať aj súkromné nemocnice, z ktorých už majú pripravené projekty nemocnice zo siete Svet zdravia patriace Pente a spoločnosť Agel.

Zľava Vladimír Lengvarský a Eduard Heger

Zľava Vladimír Lengvarský a Eduard Heger

Aj keď na výzvu sa pripravovali aj veľké štátne nemocnice vrátane Rooseveltky, ako to svojho času vo forme prísľubu avizoval počas jednej z návštev Banskej Bystrice minister zdravotníctva, napokon nedostanú nič, pretože jeho ministerstvo dá šancu menším regionálnym nemocniciam v okresných mestách.

Pritom všetci vedeli, že Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach a Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici mali eminentný záujem komplexne zrekonštruovať svoje budovy z Plánu obnovy. V konečnom dôsledku ani jedna z nich sa nemôže uchádzať o financie z aktuálnej výzvy.

Rooseveltova nemocnica

Rooseveltova nemocnica

 „Dvom veľkým štátnym nemocniciam – na Rázsochách a v Martine sme už schválili peniaze pred pár mesiacmi a aj ďalšie nemocnice potrebujú financie. Alokácia je férová pre všetkých,“

vysvetľoval Vladimír Lengvarský.

Hovorkyňa ministerstva Petra Lániková svojho šéfa doplnila slovami:

„Ide o zachovanie spravodlivosti v Pláne obnovy a odolnosti. Preto z aktuálnej výzvy vypadli projekty rekonštrukcií nemocníc v Banskej Bystrici a Košiciach, lebo ak by sa investície sústredili len v Bratislave, v Martine a ešte v jednom veľkom meste, tak odhadom dve tretiny Slovenska by Plán obnovy a odolnosti obrazne obišiel.“

Štúdia projektu nového nemocničného areálu Rooseveltky

Štúdia projektu nového nemocničného areálu Rooseveltky

Generálny tajomník služobného úradu ministerstva zdravotníctva Peter Ferjančík však za hlavný dôvod takéhoto rozdelenia zdrojov považuje to, že veľké nemocnice by nestihli uskutočniť svoje projekty do roku 2026, kedy musia byť prostriedky z Plánu obnovy vyčerpané.

To nič nemení na tom, že táto vláda aj s ministrom Lengvarským sa jednoducho „vykašľali“ na pripravenú  Banskú Bystricu. Preto Rooseveltka pripravuje nový projekt na prestavbu celého nemocničného areálu, na čo bude zháňať financie, ale najkôr si musí počkať na novú vládu po voľbách, pretože pri tej súčasnej už naša nemocnica stratila všetky ilúzie…

Bratislavské Rázsochy pred zbúraním

Bratislavské Rázsochy pred zbúraním

Autor: (tom), Foto: ilustračné