Leto v Hudobnom átriu – ponuka prázdninového programu v Štátnej vedeckej knižnici

Výstava
0 /

Milí priatelia a milovníci hudby, prijmite pozvanie do Hudobného átria Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici a vyberte si z ponuky hudobných podujatí v mesiacoch júl – august 2024. Kraľuje im audiovizuálna výstava WOODSTOCK´69.

WOODSTOCK´69 rocková revolúcia 

Audiovizuálna výstava s ponukou projekcií k 55. výročiu kultového hudobného festivalu, ktorý vyústil v začiatok novej hudobnej éry, je otvorená do 30.8.2024  od 10:00 – 17:00 hod.

Legendárny Woodstock 1969 je míľnikom vo vývoji rockovej a folkovej hudby, ale aj vizuálnej kultúry. Na festivalovom pódiu vystúpilo 32 hudobníkov, zažiarili Janis Joplin, Jimi Hendrix, Carlos Santana, Joe Cocker, The Who, Ravi Shankar, Joan Baez, Crosby, Stills, Nash & Young a mnohí ďalší.

Festival Woodstock ´69

Festival Woodstock ´69

Zažite hudobné návraty prostredníctvom koncertného filmu „Woodstock 3 dni mieru a hudby“ a ďalších pôsobivých hudobných dokumentov, ktoré vás prevedú k hlbšiemu poznaniu histórie rocku.

Hudobnú produkciu odštartoval v piatok 15. augusta 1969 o 17:07 hod. s vypožičanou gitarou Richie Havens. Hral skoro tri hodiny, pretože iný účinkujúci sa kvôli dopravným zápcham nedostavil. Ďalších hudobníkov priviezol protivojnovo naladenému publiku až vrtuľník americkej armády.

Dozviete sa…

Miestom konania festivalu Woodstock bola farma Maxa Yasgura o rozlohe cca 240 ha v blízkosti mesta Bethel v štáte New York v USA. Počas troch víkendových dní od 15. do 18. augusta 1969 sa tu zhromaždilo vyše pol milióna mladých ľudí, aby si vypočulo najlepších rockových muzikantov svojej doby.

Vystúpenie na festivale vo Woodstocku bolo významným míľnikom v kariére Carlosa Santanu. Legendárnou sa stala jeho jedenásťminútová inštrumentálna skladba „Soul Sacrifice“. Následne vydal debutový album „Santana“ (1969), ktorý sa po celé dva nasledujúce roky zaradil k piatim najpredávanejším platniam.

Skupina The Beatles napriek pozvaniu nevystúpila na festivalovom pódiu. V tom čase jej členovia nahrávali posedný štúdiový album „Abbey Road“ a boli na pokraji rozpadu.

Nakoniec však vo Woodstocku hudba The Beatles z pódia zaznela, a to v podaní Joe Cockera, ktorý zaspieval svoju skvelú soulovú verziu piesne „With A Little Help from my Friends“. Práve vystúpenie vo Woodstocku ho najviac preslávilo.

Jimi Hendrix na Woodstocku 1969

Jimi Hendrix na Woodstocku 1969

Leto 1969 prinieslo Jimimu Hendrixovi hudobný vzostup.

Jeho vystúpenie na Woodstocku s jednorazovým zoskupením Gypsy Sun & Rainbows a vlastnou verziou skladby „Star Spangled Banner“ priviedlo publikum do šialenstva a bolo záverečným vyvrcholením festivalu.

Festival Woodstock ´69 sa zapísal do dejín aj ako protest mladých ľudí proti vojne vo Vietname.

…a dozviete sa ešte mnoho ďalších zaujímavostí či historických súvislostí.

Hudobný svet vzdialených kultúr

Objavujte pestrosť zvukov a harmónií, spoznajte históriu a zvuky tradičných etnických nástrojov rôznych kultúr a vzdialených hudobných svetov. Komentovaná prehliadka s interakciou účastníkov. Návštevníkom sú nástroje k dispozícií v rámci otváracích hodín. Organizovaným skupinám odporúčame rezerváciu termínu.

Stála ponuka  je od 10:00 – 17:00 hod., kontaktujte: hudobneatrium@svkbb.eu,  048/4710744.  Vstupné na workshop 2 €/osobu https://svkbb.eu/podujatia/hudobny-svet-vzdialenych-kultur-3/.

Zdroj: Ingrid Guzmická, Foto: archív a ŠVK