Lesy SR: V poľovnom revíri Poľana sa nelegálne vnadiská nenachádzajú, potvrdila to enviropolícia

SPRÁVY
4 /

V súvislosti s množiacimi sa útokmi medveďa hnedého na človeka v Podpoľaní sa rozvinula široká diskusia medzi ľuďmi, zazneli v nej aj hlasy z ministerstva životného prostredia, lesníkov, samospráv z Podpoľania či miestnych obyvateľov.

Podpredseda BBSK Roman Malatinec pozval ministra ŽP Jána Budaja do Detvy, aby sa tu stretol so starostami a odborníkmi, z čoho by mohli vzniknúť relevantné návrhy na riešenie neúnosnej situácie s medveďmi. Miesto toho však minister poslal do Podpoľania enviropolíciu a v TA3 kritizoval lesníkov, poľovníkov či fotografov, ktorí podľa neho lákajú medveďov na potravu a z toho vyplýva aj možný stret tejto šelmy s ľuďmi.

Roman Malatinec

Roman Malatinec

Stanovisko Lesov SR

Štátny podnik LESY SR so sídlom v Banskej Bystrici ponúka v rámci svojich služieb možnosť fotografovania a pozorovania voľne žijúcej zveri. Poplatok na 1 osobu a 1 deň je 120 eur. Cena zahŕňa odborného sprievodcu, ubytovanie počas 1 noci a dopravu v poľovnom revíri.

V poľovnom revíri Poľana (chránená poľovná oblasť), ktorý obhospodarujú štátne lesy, sa nelegálne vnadiská pre zver nenachádzajú. Potvrdila to aj Polícia SR, ktorá danú skutočnosť preverovala pred pár dňami priamo na mieste.

CHKO Poľana

CHKO Poľana

Štátny podnik poskytol maximálnu súčinnosť policajným zložkám pri preverovaní medializovaných informácií o tzv. nelegálnom prikrmovaní. Príslušníci enviropolície žiadne porušenia legislatívy na úseku poľovníctva v kontrolovanej oblasti nezistili.

„Dištancujeme sa od slov ministra životného prostredia, že zamestnanci štátneho podniku Lesy SR akýmkoľvek spôsobom vnadia medvede za účelom finančného zisku a vystavujú tým riziku seba či ľudí pohybujúcich sa v lesnom prostredí. Žiadne nelegálne vnadenie, tobôž nie mäsom alebo živými zvieratami, štátny podnik netoleruje. Ak by sa takýto prípad potvrdil, dotyčný zamestnanec by bol okamžite riešený pracovno-právnou cestou,“

uviedla hovorkyňa Lesov SR  Marína Debnárová.

Generálne riaditeľstvo Lesov SR v Banskej Bystrici

Generálne riaditeľstvo Lesov SR v Banskej Bystrici

Vyvrátené tvrdenia ministra Budaja

Minister životného prostredia Ján Budaj v stredajšej relácii Téma dňa odvysielanej na TA3 opätovne zavádzal verejnosť, keď prezentoval fotografie s pomenovaním medveďov na Poľane ako výsledok nelegálnej činnosti poľovníkov – pytliakov.

Lesníci zdôrazňujú, že zverejnené fotografie s menami medveďov boli vyhotovené ako výsledok monitoringu medveďa hnedého na Poľane v roku 2009, ktorý sa uskutočnil v rámci spolupráce zamestnancov Lesy SR, zamestnancov Chránenej krajinnej oblasti Poľana a zamestnancov Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene.

Ján Budaj

Ján Budaj

Lesy SR apelujú na všetkých, ktorí sa venujú amatérsky či profesionálne pozorovaniu zveri, že žiaden záber nestojí za riziko ohrozenia života a zdravia.

Na pochybné tvrdenia ministra životného prostredia Jána Budaja reagovali vo štvrtkovej relácii TA3 „Téma dňa“ podpredseda BBSK Roman Malatinec a lesník z Poľany Ján Slovák (od 24:50 minúty).

Autor: (tom) a Lesy SR , Foto: ilustračné