Lekárski odborári zvolávajú na 17. novembra protestné zhromaždenie za záchranu zdravotníctva

Zdravie
6 /

Začiatkom októbra podalo hromadné výpovede s dvojmesačnou výpovednou lehotou 2 173 lekárov z 31 slovenských nemocníc, čo je približne štvrtina všetkých lekárov, ktorí v nich pracujú. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme slovenského zdravotníctva  a žiadajú vládu SR splniť ich konkrétne požiadavky podpisom memoranda.

Minister zdravotníctva sa v pondelok nestretol s lekárskymi odborármi

V pondelok sa mali zísť lekárski odborári s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským, aby prerokovali nové znenie memoranda pripravené vládou so zapracovaním konkrétnych podmienok riešenia neudržateľného stavu v zdravotníctve  aj so záväznými termínmi ich plnenia, na základe ktorého by lekári stiahli svoje výpovede. Memorandum, ktoré ministerstvo zverejnilo minulý týždeň, označili lekársku odborári za vágne. Chýbali v ňom zapracované viaceré z ich ôsmich požiadaviek.

Do konca novembra, kedy končia lekárom výpovedné lehoty zostávajú dva týždne. Dohodnuté pondelkové stretnutie lekárov s ministrom zdravotníctva sa však nekonalo. Komunikačný odbor MZ SR v pondelok predpoludním informoval, že avizované rokovanie zástupcov ministerstva s predstaviteľmi LOZ sa uskutoční v náhradnom termíne.

Vladimír Lengvarský

Vladimír Lengvarský

Lekárski odborári sa rozhodli usporiadať vo štvrtok 17. novembra 2022 protestné zhromaždenie na bratislavskom Námestí slobody. Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský k tomu uviedol:.

„Predstavitelia LOZ sú od samého začiatku plynutia výpovedí pripravení každý deň na konštruktívne rokovania, vláda túto ponúknutú možnosť nevyužila, čo považujeme za hazardovanie so životmi a zdravím slovenských občanov. To bol aj hlavný dôvod na zvolanie protestného zhromaždenia.“ 

Peter Visolajský

Peter Visolajský

Spôsob komunikácie ministerstva zdravotníctva a vlády je podľa lekárskych odborárov nezodpovedný, čo potvrdil podpredseda LOZ Miroslav Mendel:

„Dokument, ktorý nám predstavili a dali mu názov memorandum, je absolútne nedostatočným a okrem všeobecných fráz, ktorých sme už za roky dostali nespočetné množstvo, vládu nezaväzuje k žiadnym riešeniam problémov slovenského zdravotníctva.“

Zľava Miroslav Mendel a Peter Visolajský

Zľava Miroslav Mendel a Peter Visolajský

Požiadavky Lekárskeho odborového združenia

  1. Zabezpečiť pre nemocnice platby zo zdravotných poisťovní tak,aby mali zdravotnícke zariadenia pokryté všetky náklady súvisiace s adekvátne poskytnutou zdravotnou starostlivosťou.
  2. Zvýšiť počet lekárov, sestier a pôrodných asistentiek tak,aby bola zabezpečená kvalitná zdravotná starostlivosť pre pacienta, garantovať tieto počty zákonom a zaviesť trestnú zodpovednosť v prípade ich nedodržania.
  3. Zvýšiť platy sestier a pôrodných asistentiek tak, aby bola zabezpečená konkurencieschop­nosť SR a kvalitná zdravotná starostlivosť pre pacienta.
  4. Zrušiť ponižujúce a diskriminačné nepeňažné plnenie.
  5. Zabezpečiť lekárske fakulty tak, aby mohli produkovať viac kvalitných slovenských lekárov.
  6. Zreformovať vzdelávanie mladých lekárov– atestačné a špecializačné štúdium.
  7. Nerušiť oddelenia v nemocniciach, až kým nebude pomerne zvýšený personálny stav a priestorové zabezpečenie v nemocniciach na tých oddeleniach, ktoré majú prebrať zdravotnú starostlivosť za zrušené oddelenia či nemocnice. Žiadna reforma nemôže byť vykonaná bez zabezpečenia dostatočného zdravotníckeho personálu.
  8. Slovensko nesmie stratiť konkurencieschop­nosť pri získavaní lekárov a sestier pre pacientov, preto LOZ žiada, aby bola neatestovanému lekárovi priznaná základná zložka mzdy vo výške 1,7-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve, atestovanému lekárovi priznaná základná zložka mzdy vo výške 2,8-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve so zohľadnením aktívne vykonávaných špecializácií a certifikovaných činností a so zohľadnením dĺžky praxe, a to zvýšením koeficientu za každý rok praxe o 0,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve (aktuálne teda zhruba o 50 eur za každý rok praxe). Čas materskej a rodičovskej dovolenky na účely mzdového ohodnotenia započítavať do času odbornej praxe.

Parlament schválil uznesenie k riešeniu krízovej situácie v zdravotníctve

V utorok dopoludnia prešiel v parlamente opozičný návrh riešenia krízovej situácie v slovenskom zdravotníctve. Za prijatie uznesenia hlasovalo 67 poslancov, proti bolo 5 zákonodarcov a zdržalo sa 39 poslancov. Za schválenie uznesenia hlasovali aj poslanci z klubu Sme rodina, klub SaS sa hlasovania nezúčastnil. V návrhu uznesenia žiadali poslanci zohľadniť požiadavky zdravotníckych pracovníkov predložené Lekárskym odborovým združením.

Opoziční poslanci tiež navrhli dopracovať a zabezpečiť implementáciu systému DRG, ktorý bude pokrývať ekonomicky oprávnené náklady vznikajúce pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. V uznesení sa píše aj o úprave normatívu počtu zdravotníckych pracovníkov a zvýšení platov sestier a pôrodných asistentiek.

Neatestovaní lekári by mali mať podľa tohto uznesenia základnú zložku mzdy vo výške 1,7-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve a atestovaní lekári vo výške 2,8-násobku. Koeficient navrhujú poslanci zvýšiť za každý rok praxe o 0,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Mimoriadnu schôdzu k zdravotníctvu iniciovali poslanci za stranu Smer-SD spolu s tromi nezaradenými poslancami Tomášom Tarabom, Štefanom Kuffom a Filipom Kuffom (Život – národná strana).

Protestné zhromaždenie

Protestným zhromaždením chcú lekárski odborári upozorniť vládu, aby využila zostávajúci čas na dohodu. Cieľom splnenia ôsmich požiadaviek lekárov je zabezpečenie funkčného zdravotníctva. Bez funkčného zdravotníctva totiž Slovensko nebude bezpečná krajina na život.

„Je až neuveriteľné, že ani 16 dní pred kolapsom slovenského zdravotníctva sa premiér Eduard Heger a minister financií Igor Matovič sa s lekárskymi odborármi odmietli stretnúť. Vládne strany, ktoré sa pred voľbami oháňali zdravotníctvom ako TOP prioritou a ktoré jediné dnes môže situáciu s odchádzajúcimi lekármi vyriešiť, si nenašli čas a lekárov naďalej ignorujú,“

reagoval na stále chýbajúcu dohodu vlády s lekármi podpredseda Hlasu Richard Raši, ktorý bol v minulosti ministrom zdravotníctva.

Richard Raši

Richard Raši

Riaditeľka banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice Miriam Lapuníková zhodnotila súčasný stav nedohody lekárov a vlády SR slovami:

„Ak odídu lekári, plánované operácie zrušíme. Znamenalo by to, že plánovaná zdravotná starostlivosť by bola hypoteticky zabezpečovaná asi iba u súkromných poskytovateľov a tam, kde výpovede podané neboli. Verím, že akútna starostlivosť pôjde v bežnom režime. Určite by to malo dosah aj na obmedzenie zdravotnej starostlivosti v ambulantnej sfére.“

Veľkým problémom v Rooseveltke, tak ako aj v iných nemocniciach, je aj to, že väčšina lekárov vo výpovedi sú  anesteziológovia. Preto sa dá očakávať, že keď odídu bude obmedzená chirurgická zdravotná starostlivosť. Nikto však nechce, aby ľudia zomierali bez poskytnutia zdravotnej starostlivosti.

Miriam Lapuníková s ostatnými riaditeľmi nemocníc po stretnutí s ministrom zdravotníctva

Miriam Lapuníková s ostatnými riaditeľmi nemocníc po stretnutí s ministrom zdravotníctva

O upravenej verzii memoranda rokovala ešte v pondelok rokovala vláda a večer aj koaličná rada. Vladimír Lengvarský očakáva dohodu s lekármi do piatku. Hoci sa v pondelok nekonalo spoločné rokovanie s lekárskymi odbormi, minister zdravotníctva sa stretol s riaditeľmi slovenských nemocníc, aby sa s nimi dohodol na poskytovaní zdravotnej starostlivosti v nemocniciach v prípade, ak z nich prvého decembra odídu lekári.

Je všeobecne známe, že o slovenských lekárov je v zahraničí veľký záujem, najmä u našich západných susedov. Česi ich dokážu zaplatiť omnoho vyššie, ako je tomu na Slovensku. A hoci slovenskí lekári ešte z nemocníc neodišli, mnohé z nich sú už teraz personálne poddimenzované. Je to spôsobené aj odchodom skúsených lekárov do dôchodku. Rovnaké problémy hlásia aj zdravotné sestry. Aj tu platí to, čo na celom Slovensku, nemá ich kto nahradiť. Rovnaký nedostatok ľudí hlásia aj zdravotné sestry.

Malo by byť teda v životnom záujme vlády SR splniť požiadavky lekárskych odborov a čím skôr podpísať s nimi obojstranne záväzné memorandum. Inak to bude pre obyvateľov Slovenska popri neustálom zdražovaní tovarov a služieb doslova pohroma…

Autor: (tom), Foto: ilustračné