Hlas rozumu: Peter Pellegrini vyzval premiéra Matoviča, aby jeho vláda podala demisiu

SPRÁVY
16 /

Neudržateľná situácia v riadení boja s pandémiou a v riešení negatívnych sociálno – ekonomických dopadov na ľudí viedla predsedu najsilnejšej opozičnej strany HLAS – sociálna demokracia Petra Pellegriniho k výzve adresovanej premiérovi Igorovi Matovičovi a jeho vláde, aby podali demisiu.

V utorok predchádzalo tejto výzve stretnutie prezidentky Zuzany Čaputovej s odborníkmi na epidemiológiu, po ktorom padli vážne slová o kritickej pandemickej situácii na Slovensku a chaosu, ktorý tu vládne a zomierajú ľudia.

 

HLAS – SD v stredu vyzval koaličnú vládu, aby podala demisiu do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej a umožnili jej vymenovať vládu odborníkov, ktorá by riadila štát  až do predčasných parlamentných volieb.

Podľa Petra Pellegriniho demisia Matovičovej vlády s okamžitým menovaním úradníckej vlády by bola základným krokom k obnoveniu dôvery občanov v štát:

„Vyzývame vládu Slovenskej republiky, aby v rámci vyvodenia zodpovednosti podala demisiu do rúk pani prezidentky. Pani prezidentku vyzývame, aby po prijatí tejto demisie vymenovala vládu odborníkov, ktorí povedú Slovensko až do predčasných volieb. Demisia nedôveryhodnej vlády je prvým a základným krokom k obnoveniu dôvery ľudí v štát a jeho autoritu,“

vyhlásil Peter Pellegrini.

Predseda strany HLAS-SD tvrdí, že vláda je tak zdecimovaná a už neoplatí rekonštruovať. Preto považuje za najlepšie riešenie jej demisiu a následnú úradnícku vládu zloženú z odborníkov a profesionálov.

Argumentuje chaosom a neprehľadnosťou opatrení. Myslí si, že aj to vedie k nevedomému porušovaniu pravidiel, lebo nik nemá prehľad, čo v ktorom regióne platí. Ľudia podľa neho začínajú byť unavení, nahnevaní a stratili vieru v účinnosť opatrení. Vláda verejnosti denne predvádza neschopnosť vyviesť krajinu z krízy, konflikty a amaterizmus:

„Treba jasne a otvorene povedať, že vláda SR zlyhala a musí z funkcií bezodkladne odísť. Slovensko je v kríze, ktorá okrem ekonomických dôsledkov prináša aj tisícky obetí. Počet úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19 prekročil hranicu 6 000 a v prepočte na milión obyvateľov patrí Slovensko k najhorším na svete.“

Peter Pellegrini poznamenal, že ak vláda demisiu nepodá, môžu v rámci opozície rokovať o iniciovaní hlasovania o dôvere vláde. Zároveň pripomenul prebiehajúci zber podpisov na vyhlásenie referenda za predčasné voľby. Denne evidujú tisíce podpisov občanov na petičných listinách, ktoré prišli poštou a ich počet neustále narastá.

Líder Hlasu na stredajšej tlačovke povedal, že v najbližšom čase požiada prezidentku Zuzanu Čaputovú o stretnutie, na ktorom chce s ňou hovoriť o zložitej spoločensko-politickej situácii na Slovensku:

„Stretnutie môže byť aj neoficiálne. Nebudem trvať na oficiálnom. Stačí, aby som mal možnosť s pani prezidentkou pohovoriť a predstaviť jej moje videnie sveta. Aký mám  pohľad na veci ako človek, ktorý mal skúsenosť stáť dva roky na čele vlády Slovenskej republiky.”

Hovorca hlavy štátu Martin Strižinec pre agentúru SITA potvrdil, že ak predseda strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini požiada prezidentku Zuzanu Čaputovú o stretnutie, vyhovie mu.

Autor: (tom), Foto: ilustračné