Európsky týždeň testovania upozorňuje na potrebu skríningu HIV a ostatných pohlavne prenosných ochorení

Zdravie
0 /

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu ochorení organizuje v dňoch 15. – 22.mája 2023 jarný Európsky týždeň testovania. Kampaň má upozorniť na potrebu skríningu HIV a ostatných pohlavne prenosných ochorení vrátane vírusovej hepatitídy typu B a C. Cieľom týždňa je zvýšiť povedomie o význame skorého odhalenia daných infekcií, ktoré priamo súvisí s úspešnosťou liečby.

Na Slovensku je zaznamenaný dlhodobo rastúci trend výskytu nosičstva HIV. Ľudia s HIV infekciou majú zvýšené riziko infekcie vírusovou hepatitídou typu B a C. Dôvodom môže byť oslabený imunitný systém, ako aj skutočnosť, že cesty prenosu hepatitíd typu B a C sú rovnaké ako u HIV (prenos telesnými tekutinami, ako je krv, semeno a vaginálny sekrét).

,,Infekcie HIV a vírusovej hepatitídy typu B a C môžu prebiehať dlhodobo bez príznakov, pričom ich odhalenie je možné len na základe laboratórneho vyšetrenia,“

hovorí PhDr. Monika Musilová, PhD. z odboru epidemiológie RÚVZ BB.

Na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici (RÚVZ BB) je v rámci odboru epidemiológie zriadená poradňa pre prevenciu AIDS.

RÚVZ Banská Bystrica

RÚVZ Banská Bystrica

,,Okrem odborného poradenstva je celoročne možnosť bezplatného a anonymného odberu krvi na vyšetrenie protilátok anti HIV, ako aj protilátok proti vírusovej hepatitíde typu B a C. Na vyšetrenie je možné prísť bez objednania počas pracovných dní v čase 8:30 – 14:30 hod. Na odber nie je potrebné prísť nalačno, v deň odberu sa odporúča sa piť dostatočné množstvo tekutín a nejesť mastné jedlá. Pre viac informácií nás môžete kontaktovať na telefónnej linke poradne 048/415 42 26, ako aj na e-mailovej adrese epidbb@vzbb.sk,

dodáva MUDr. Jana Kerlik, PhD. z odboru epidemiológie RÚVZ BB.

Jana Kerlik

Jana Kerlik

Čo je to HIV/AIDS?

HIV – human immunodeficiency virus) patrí medzi retrovírusy. Finálnym štádiom infekcie vírusom HIV je syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS – acquired immunodeficiency virus). AIDS bol prvýkrát popísaný v roku 1981 v San Franciscu, a to Michaelom S. Gottliebom.

Vírus HIV ako pôvodca AIDS bol identifikovaný v roku 1983 a 1984 nezávisle od seba Lucom Montagnierom v Paríži a Robertom Ch. Gallom v Bethesde. Za jedného zo spoluobjaviteľov vírusu HIV je považovaný aj Slovák Mikuláš Popovič, ktorý pracoval v tíme v Bethesde a v minulosti v Ústave preventívnej a klinickej medicíny v Bratislave.

Luc Montagnier

Luc Montagnier

Vírus imunitnej nedostatočnosti človeka je retrovírus, ktorý útočí na bunky imunitného systému a ničí ich, alebo ich znefunkčňuje. V organizme napadá určitú skupinu bielych krvinek, T lymfocyty, v ktorých sa množí, neskôr ich aj zabíja a znižuje tak ich počet v tele napadnutého človeka.

Výrazný pokles počtu bielych krvinek, ktoré hrajú dôležitú úlohu v obranyschopnosti ľudského organizmu, vedie k zlyhávaniu imunity a rozvíja sa v ochorenie AIDS. Tým, že je imunitný systém slabší, človek ľahšie podľahne iným bakteriálnym alebo vírusovým ochoreniam.

Príznaky

Prvé príznaky HIV infekcie sú ľahko zameniteľné s chrípkovým ochorením a objavujú sa 2−3 týždne od infikovania. Avšak človek nakazený vírusom HIV nemusí mať dlhú dobu, napríklad niekoľko rokov, vôbec žiadne zdravotné problémy. Tomuto obdobiu sa hovorí bezpríznakové nosičstvo vírusu HIV. Už v tomto období môže nakazený človek preniesť infekciu na ďalšie osoby.

Pritom sám vyzerá a cíti sa celkom zdravý a ani jeho partner na ňom nič nespozná. Len pri laboratórnom vyšetrení na prítomnosť HIV protilátok je u testovaného zistený pozitívny nález, človek je „HIV pozitívny“.

Doctor’s Hand Wearing Gloves Performing Physical Exam Palpation Of The Thyroid Gland

Podľa súčasných poznatkov nemožno s určitosťou povedať, či sa u všetkých HIV nakazených osôb ochorenie prejaví. U veľkej väčšiny z nich dôjde k rozvoju príznakov v priemere za 10 -11 rokov po nakazení. Ako rýchlo alebo neskoro dôjde k rozvoju ochorenia AIDS, ovplyvňuje celý rad faktorov, ako je pôvodná úroveň obranyschopnosti, životný štýl, vyrovnávanie sa so stresovými situáciami, výživové návyky a mnoho ďalších podmienok, predovšetkým včas začatá liečba.

Každé, i ľahké ochorenie predstavuje pre organizmus záťaž. K prepuknutiu choroby AIDS zo štádia HIV pozitivity môže tiež prispieť tzv. reinfekcia, teda príjem ďalšej dávky vírusu do organizmu. Preto i HIV pozitívny človek pri sexuálnom styku s HIV pozitívnym partnerom musí dodržiavať zásady bezpečného sexu a používať ochranné prostriedky, aby chránil nielen druhých, ale i sám seba.

Prenos

Prenáša sa spravidla pri nechránenom pohlavnom akte, hlavne pri homosexuálnom styku, v niektorých prípadoch pri transfúzii krvi.

K prenosu infekcie HIV z matky na dieťa môže dôjsť počas tehotenstva, počas pôrodu alebo pri dojčení. Najčastejšie je to však počas pôrodu. V súčasnosti vďaka kombinovanej terapii, ktorá sa podáva budúcim mamičkám počas tehotenstva a novorodencom šesť týždňov po pôrode, sa prenos infekcie HIV z matky na dieťa zredukoval na 7 – 8%.

Osobitnú skupinu ľudí predstavujú vnútrožiloví užívatelia drog. Najmä v prípade, ak spoločne používajú ihly, striekačky i roztok drogy, sú ohrození prenosom HIV. Rizikové sú tiež zákroky ako tetovanie, piercing, prepichovanie uší a akupunktúra. Je preto nevyhnutné, aby takéto zákroky vykonávali len ľudia s platnou licenciou, ktorí dodržujú zásady hygieny a ochrany zdravia svojich zákazníkov / pacientov.

Zdroj: Michaela Ondirová a (tom) , Foto: ilustračné