Cestovateľské kino s Martinom Navrátilom: Transsibírska magistrála

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Cestovateľské kino príde do Banskej Bystrice v stredu 17. apríla 2019 o 19:00 hod. V Aule SZU v Radvani bude témou Transsibírska magistrála.

Transsibírska magistrála

Je najdlhšou stavbou sveta, najdlhšou nepretržitou železničnou traťou a hlavnou dopravnou tepnou Ruska. Má dĺžku 9 288 km z Moskvy do Vladivostoku na pobreží Tichého oceánu.

Stavba sa začala v máji 1891 v blízkosti Vladivostoku a bola ukončená v októbri 1916 vysvätením mosta cez Amur pri Chabarovsku. Celková elektrifikácia bola dokončená po 74 rokoch dňa 25. decembra 2002.

Každý druhý deň opúšťa legendárny „Vlak č. 2 (Rossija)“ Jaroslavľskú železničnú stanicu a po siedmich dňoch a 9 288 km končí vo Vladivostoku pri Japonskom mori.

Na tejto najdlhšej železničnej trati sveta prechádza vlak pri kilometri 1 777 uprostred tajgy na mieste označenom obeliskom hranicu medzi Európou a Áziou. Trať prebieha 7 000 km zo západu na východ a 3 500 km zo severu na juh. Pretína prevažne tundru, tajgu a stepné oblasti.

Je to jedna zo svetových legiend železničných tratí. Cestovateľské kino sa s publikom vydá na priam epickú cestu, ktorá spája nielen západ s východom, ale aj krajiny, kultúry, tradície a ľudí.

Týmto nevšedným dobrodružstvom, ktoré sa odohráva na koľajniciach križujúcich najdôležitejšie mestá Ruska, nedotknutú prírodu Mongolska, pestrý Peking aj legendárny Čínsky múr, bude v banskobystrickej Aule SZU sprevádzať skúsený cestovateľ Martin Navrátil, ktorý o Transsibírskej magistrále hovorí:

„Dnes je cestovanie omnoho dostupnejšie a jednoduchšie, ako to bolo v bláznivých 90. rokoch, a platí to aj pre Rusko. Už sa nemusíte ani obávať, že vás niekto okradne či prepadne, ako sa to písalo v rôznych cestopisoch o transsibírskej magistrále.“ 

Návštevníci Cestovateľskéh kina s Martnom Navrátilom precestujú oceľovú stuhu, ktorá obopína Rusko a zistia, čo sa dá počas pobytu v “hoteli” na kolesách zažiť.

Martin Navrátil

Svoje cestovateľské zážitky nielen žije, ale o nich aj píše a hovorí. Zo svojich ciest publikuje články, uverejňuje fotografie a poskytuje rozhovory v rozhlase i v televízii. Martin bol profesionálnym sprievodcom a navštívil viac ako 150 krajín sveta.

V stredu 17. apríla 2019 môžete byť pri tom. Vstupenky: bit.ly/TranssibirskaMagistrala1704. Event: https://www.facebook.com/events/341519723362113/.