Britský denník klamlivo označil pitnú vodu na Slovensku za nekvalitnú

ZAUJÍMAVOSŤ
1 /

Briti sa po nedávnom Brexite opäť potvrdili svoje „znalosti“ o Európe. Tentoraz britský denník Daily Mail uverejnil článok podľa ktorého je na Slovensku nebezpečné piť vodu z vodovodu.

Daily Mail zavádza

Odvolávajúc sa na portál Citybase Apartments, ktorý sprostredkúva ubytovanie, rozdelil Daily Mail Európu na bezpečné a nebezpečné krajiny, v ktorých je kvalitná a nekvalitná pitná voda. Slovensko sa ocitlo medzi ostatnými štátmi východnej Európy (okrem Česka a Poľska), kde by turisti nemali piť vodu z vodovodu, pretože im to vraj môže spôsobiť zdravotné problémy. V takej vode si vraj neradno umývať zuby či dokonca sa sprchovať.

Naopak medzi „bezpečné“ krajiny Briti zaradili celý západný blok vrátane Grécka. Nečudo, že táto nehoráznosť vyvolala vlnu pobúrenia najmä v dotknutých krajinách EÚ, ktoré sa len tak zo dňa na deň ocitli pod vymyslenou čiarou kvality pitnej vody v kontinentálnej Európe.

Hlas odborníka

Slovensko je hneď po Rakúsku druhou krajinou na svete s najväčšou zásobou pitnej vody. Náš Žitný ostrov predstavuje najväčšiu prirodzenú zásobáreň podzemnej vody v strednej Európe a dokázal by zásobovať pitnou vodou viac ako 13,5 milióna obyvateľov.

Ing. Karol Munko, PhD z Oddelenia technológie úpravy vôd Výskumného ústavu vodného hospodárstva o kvalite našej pitnej vody hovorí:

„Slovensko získava pitnú vodu z podzemných a povrchových zdrojov. Ak by sme chceli tieto zdroje rozdeliť percentuálne, tak 80 % pitnej vody získavame z podzemných vôd a len 20 % z povrchových. Povrchové zdroje tvoria vodárenské nádrže a priame odbery vody z tokov. Povrchové vody sa v porovnaní s podzemnými vodami obvykle vyznačujú nižšou mineralizáciou, vyššími koncentráciami nerozpustených látok a kyslíka, malým obsahom oxidu uhličitého, menšími koncentráciami železa a mangánu, ale vyššou koncentráciou organických látok, ktorých charakter je rôzny v závislosti podľa pôvodu vody.

Ďalej dodáva:

„Počet mikroorganizmov v povrchovej vode v porovnaní s podzemnými vodami je podstatne vyšší a taktiež aj biologické oživenie je rozmanitejšie. Povrchové vody, ktoré sa používajú na zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou sa vždy upravujú, aby kvalita upravenej vody spĺňala požiadavky na kvalitu pitnej vody.“

Slovensko má veľa prameňov, predovšetkým v horských oblastiach, ktoré sú vhodné na zásobovanie obyvateľov. Voda z nich je veľmi kvalitná, pretože spĺňa požiadavky na kvalitu pitnej vody. Preto sa zabezpečuje iba dezinfekciou bez akejkoľvek ďalšej úpravy. Toto konštatovanie platí aj pre podzemné vodárenské zdroje nachádzajúce sa v oblasti Žitného ostrova, ktorý je našou najväčšou zásobárňou pitnej vody.

Niektoré podzemné vodárenské zdroje situované najmä na západnom a východnom Slovensku, majú zvýšený obsah železa a mangánu. Takéto vody sa upravujú technologickým postupom odpovedajúcim ich kvalite a po úprave voda spĺňa požiadavky na kvalitu pitnej vody. Niektoré podzemné vody, najmä na strednom Slovensku majú zvýšenú koncentráciu oxidu uhličitého, a preto sa musia upravovať na odkysľovacích hmotách.

Pitná voda v Banskej Bystrici

Štátny zdravotný dozor nad hromadným zásobovaním pitnou vodou, s odoberaním vzoriek vody na laboratórne vyšetrenia s prípadným nariadením nápravných opatrení vykonáva v našom kraji Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Povinnosťou tohto úradu RÚVZ je informovať verejnosť o výsledkoch kontroly kvality pitnej vody prostredníctvom svojej webstránky

Vedúca Odboru životného prostredia a zdravia RÚVZ v Banskej Bystrici doc. MUDr. Kvetoslava Koppová, PhD k tomu uvádza:

„Obyvatelia Banskej Bystrice sú zásobovaní pitnou vodou z verejných vodovodov, ktoré prevádzkuje Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a. s., Banská Bystrica. Na zásobovanie vodou sú využívané podzemné vodné zdroje, ktoré si pre svoju dobrú kvalitu nevyžadujú náročné technologické procesy úpravy a väčšinou je voda zabezpečovaná len dezinfekciou prípravkami na báze chlóru.“

Za kvalitu pitnej vody zodpovedá prevádzkovateľ verejného vodovodu, ktorý aj kontroluje jej kvalitu odberom vzoriek vody a ich laboratórnymi rozbormi v rámci prevádzkovej kontroly. Okrem prevádzkovateľa verejného vodovodu vykonáva štátny zdravotný dozor a monitoring kvality pitnej vody u spotrebiteľa aj RÚVZ Banská Bystrica. Ide o nepretržitý systém kontroly, ktorým je garantovaná zdravotná bezpečnosť pitnej vody.

Nevedno, komu a čomu mali poslúžiť lživé informácie britského Daily Mail o kvalite pitnej vody v Európe, ale zjavne poškodzujú Slovensko s ďalšími krajinami východnej Európy. V každom prípade si Briti takýmto spôsobom škodia kôr sami sebe…

Autor: (tom), Foto: ilust.