Strom zo Slovenska s príbehom opäť v prestížnej európskej ankete, môžeme zaň hlasovať

SPRÁVY
0 /

Od 1. do 28. februára môžu ľudia zahlasovať za slovenskú lipu v prestížnej súťaži Európsky strom roka 2019. Hlasovanie bude prebiehať na oficiálnej stránke www.treeoftheyear.org. Lipa z Kopčian, víťaz ankety Strom roka 2018, bude reprezentovať Slovensko v boji o titul spolu s ďalšími 14 krajinami starého kontinentu.

Európsky strom roka 2019

V poradí už deviatom ročníku celoeurópskej ankety bude súťažiť 15 stromov z Belgicka, Bulharska, Chorvátska, Českej republiky, Francúzska, Maďarska, Litvy, Holandska, Poľska, Portugalska, Rumunska, Ruska, Španielska, Slovenska  a Spojeného kráľovstva.

vtaci strom francuzsko

Práve anketa Európsky strom roka má poukázať na zaujímavé, staré stromy akona dôležité prírodné a kultúrne bohatstvo, ktoré by sme mali chrániť. Na rozdiel od iných súťaží, v tejto nie je dôležitá krása, veľkosť ani vek stromu, ale jeho príbeh a spojenie s ľuďmi.

strom pre nellie velka britania

Medzi výnimočné stromy v tomto ročníku patrí napríklad vyše 500 – ročná Lipa Matija Gubeca z Chorvátska – svedok boja za spravodlivosť, alebo dub z Holandska, rastúci uprostred diaľnice. Svojím tvarom určite zaujme dub z Francúzska, takzvaný „Vtáčí strom“, či „Kľačiaci strom“ z Poľska alebo reprezentant lásky – „Strom pre Nellie“ zo Spojeného kráľovstva. Zaujímavé sú všetky.

Slovensko v ankete Európsky strom roka 2019 reprezentuje až 235 – ročná lipa z Kopčian.

Na okraji obce Kopčany, na tichej lúke, stojí stará lipa a starý kostol. Navzájom sa chránia a odolávajú nástrahám počasia už viac než dvesto rokov. Kostolík z 9. – 10. storočia je jedna z najstarších stavieb veľkomoravského obdobia na Slovensku. Tvoria pre našu krajinu typickú sakrálnu dvojicu – Lipa svojimi koreňmi chráni zabudnuté príbehy predkov z dôb Veľkomoravskej ríše a dotvára neopísateľnú atmosféru tohto archeologicky a kultúrne významného miesta,“

uvádza programový manažér Nadácie Ekopolis Milan Hronec.

Hlasovanie o Európsky strom roka prebieha počas celého februára 2019 na webovej stránke www.treeoftheyear.org. Na víťazný strom, ktorý získa titul Európsky strom roka, čaká finančná odmena určená na jeho odborné ošetrenie alebo výsadbu stromov v jeho okolí. Medzinárodnú súťaž organizuje Environmental Partnership Association, ktorej členom je aj Nadácia Ekopolis.

europsky strom roka 2019 s pribehom

Príbeh slovenskej lipy z Kopčian

Latinský názov: TILIA PLATYPHYLLOS Vek: 235 rokov Obvod: 210 cm Výška: 20 m
Lokalita: Kopčany, pri kostole sv. Margity Antiochijskej, okr. Skalica

strom-roka2

Na okraji chotára obce Kopčany, na tichej lúčke, stojí stará lipa a starý kostol. Navzájom sa chránia a odolávajú nástrahám počasia už viac než dvesto rokov. Kostolík sv. Margity Antiochijskej z 9. – 10. storočia je jedna z najstarších stavieb veľkomoravského obdobia na Slovensku.

Lipa a kostolík tvoria pre našu krajinu typickú sakrálnu dvojicu. Lipa svojimi koreňmi chráni hroby a zabudnuté príbehy predkov tohto územia z dôb  Veľkomoravskej ríše. Šum lístia, spev vtákov a vôňa kvetov starej lipy dotvárajú neopísateľnú krásu a atmosféru tohto archeologicky a kultúrne významného miesta.

strom-roka4

 

Zdroj: Martina Ragalová, Nadácia Ekopolis, Foto: ilustračné a www.treeoftheyear.org