V pondelok majú sviatok strážcovia prírody

SPRÁVY
0 /

Svetový deň strážcov 31. júla má poukázať na profesionálnu prácu strážcov chránených území pri ochrane svetového prírodného a kultúrneho dedičstva. Sú to práve strážcovia, ktorí stoja v prvej línii v boji za ochranu prírody a životného prostredia či záchrany miznúcich druhov rastlín a zvierat.

Svetový deň strážcov

Tento deň ponúka šancu podporiť ich životne dôležitú prácu, ktorá sa pohybuje od praktickej starostlivosti o chránené územia až po vzdelávanie. Je aj spomienkou na strážcov zabitých alebo zranených pri výkone svojej práce v teréne na celom svete a podpore rodín a pozostalých po strážcoch.

V rokoch 2009 až 2017 bolo zabitých napr. pri dopravných nehodách, zvieratami, pytliakmi, pašerákmi slonov a dreva celkovo 740 strážcov – 264 v Afrike a 22 v Európe (podľa údajov IRF).

Rangeri, strážcovia v rôznych krajinách sveta si už začiatkom deväťdesiatych rokov uvedomovali, že pre záchranu integrity prírodných a kultúrnych zdrojov je dôležitá vzájomná spolupráca. V roku 1992 rangerské asociácie USA a Veľkej Británie na spoločnom zasadnutí vytvorili Medzinárodnú federáciu rangerov  (International Ranger Federation, IRF).

 Svetový deň strážcov sa každoročne koná 31. júla a podporuje ho 63 členských združení Medzinárodnej federácie rangerov, Nadácia tenkej zelenej línie (The Thin Green Line) ale i organizácie, jednotlivci a školy, ktorí podporujú prácu strážcov a členov IRF na celom svete. Prvý Svetový deň strážcov sa uskutočnil v roku 2007 pri príležitosti 15. výročia založenia IRF. Na celom svete sa konajú mnohé podujatia vrátane terénnych exkurzií a premietania dokumentárneho filmu Nadácie tenkej zelenej línie.

Z posolstva prezidenta IRF Seana Willmora a riaditeľa Nadácie tenkej zelenej línie vyberáme:

Tento rok oslávime 25 dôležitých rokov Medzinárodnej federácie Rangerov (IRF). Avšak pravdou je, že IRF je len taká silná ako sú silní jej členovia. Chválim všetkých tých strážcov, ktorí udržiavajú svoje združenia aktívne a fungujúce. Žiadam tých strážcov, ktorí ešte nie sú aktívnymi členmi asociácie strážcov, aby sa so strážcami vo svojej oblasti začali stretávať a aby sa stali aktívnymi členmi asociácie. Pomôžte vašej asociácii strážcov a IRF k ešte silnejšiemu hlasu a obhajovaniu vašej profesie a vášho poslania.“

Svetový deň strážcov aktívne podporuje aj Dr. Jane Goodall, ako veľvyslankyňa Nadácie tenkej zelenej línie, ktorá každoročne prezentuje posolstvo celému svetu o práci strážcov a vyjadruje podporu pozostalým rodinám strážcov.

Činnosť strážcu Štátnej ochrany prírody SR

Hlavnou  náplňou  práce  strážcu  sú  terénne  aktivity,  pričom  ide  o  široký rozsah  pracovných  úloh. Do kategórie patria činnosti zamerané na monitorovanie fauny a flóry, údržbu obvodového značenia, kontrolné služby súvisiace so sledovaním dodržiavania ustanovení zákona o ochrane prírody a krajiny a  činnosti  praktického  manažmentu.  Špecifická  pozornosť  sa venuje starostlivosti o poranené živočíchy.

 Z aktivít zameraných na monitorovanie a mapovanie fauny možno spomenúť najmä tieto: zimné sčítanie vodného vtáctva, monitoring kormoránov na nocoviskách, monitoring chrapkáča poľného, vydry riečnej, kurovitých vtákov, veľkých šeliem a jasoňa červenookého, monitoring výskytu chránených druhov rastlín (najmä orchideí), monitoring biotopov (napr. subalpínske vápnomilné spoločenstvá, mokrade a pod.)

K praktickým terénnym úlohám patrí tiež označovanie chránených území, ktoré slúži na odlíšenie takto vymedzenej plochy priamo v teréne a to buď dvomi pruhmi červenej farby na kmeňoch stromov, alebo formou dreveného hranola s tabuľou so štátnym znakom a kategóriou chráneného územia (národný park, prírodná rezervácia atď.)

Kontrolné služby zamerané na sledovanie dodržiavania zákona o ochrane prírody a krajiny sa upriamujú predovšetkým na tieto druhy porušovania ako poškodzovanie brehových porastov, zásahy do vodných tokov, odvodňovanie mokradí, vjazd a státie motorovým vozidlom, neusmernený pohyb návštevníkov v chránenom územní, zber  lesných  plodov, bivakovanie a stanovanie na nevyhradených miestach.

K praktickým manažmentovým opatreniam prináležia činnosti zamerané na ochranu a zachovanie rastlinných a živočíšnych druhov či celých spoločenstiev. K najvýznamnejším patria napríklad: kosenie, výruby a odstraňovanie biomasy na plochách s výskytom vzácnych druhov flóry, budovanie zábran pri migračných úsekoch obojživelníkov, budovanie reprodukčných lokalít pre obojživelníky, odstraňovanie inváznych rastlinných druhov,  inštalácia hniezdnych podložiek a búdok pre vtáky a adopcie u dravcov a sov.

svetovy den strazcov

 

Zdroj: ŠOP SR, Foto: ilustračné