Najväčší tohtoročný slovenský sviatok letectva už tento víkend

SPRÁVY
7 /

Letisko Sliač bude už tento víkend dejiskom najväčšieho leteckého divadla na Slovensku. Už sobotňajší otvárací ceremoniál bude jedinečným predstavením.

V úvodnom prelete sa v malej výške ukáže najmodernejšia technika slovenských vzdušných síl – helikoptéry UH-60 Black Hawk, dopravné lietadlo C-27 Spartan a Airbus a stíhačka MiG-29 v spoločnej formácii s ďalšími strojmi, medzi ktorými nebudú chýbať JAS 39 Gripen a Airbus Vzdušných síl Armády ČR. Avšak celá sobota aj nedeľa prinesie bohatý letový program, množstvo atrakcií na zemi a vylepšený servis pre návštevníkov.

Divácky príťažlivá skupinová akrobacia je tradične jedným z najsilnejších ťahákov leteckých dní. Na sliačskom letisku svoje nové vystúpenie predvedie francúzska akrobatická zostava Patrouille de France na lietadlách Alphajet, po prvý raz sa na slovenskej oblohe ukážu Royal Jordanian Falcons na Extra – 330 LX a letecká šou v srdci Slovenska by nebola úplná bez Očovských bačov na vetroňoch Blaník a Superblaník.

Z individuálnych vystúpení bude mať špeciálnu príchuť let prúdových MiG-15 či L-29 Delfín, pretože patria medzi legendy letectva, ktoré vzniklo presne pred storočím – československého. Motív stého výročia vzniku Československej republiky, významného medzníka pre slovenský aj český národ, sa vinie celým víkendovým dianím.

Jeho súčasťou je napríklad aj jedinečný suvenír v podobe eurobankovky s vyobrazením niekdajšej pýchy československého letectva – akrobatickej skupiny Biele Albatrosy. Okrem toho sa už v predvečer leteckých dní dozvieme, kto v ankete odborníkov a verejnosti Zlaté krídla získa status najvýznamnejšej osobnosti československého letectva.

eurobankovka-siaf

Podujatie s rozmermi SIAF 2018 nevyhnutne prináša isté obmedzenia v okolí svojho konania. Organizátori však urobili všetko pre to, aby čo najmenej ovplyvnili bežný život obyvateľov a návštevníkov regiónu. Cesta I/69, takzvaná „stará cesta“ medzi Banskou Bystricou a Zvolenom, bude síce uzavretá od križovatky Badín-Vlkanová po Sliač, plne k dispozícii však bude obchádzková trasa cez Hronsek a Veľkú Lúku. Samozrejme, bez akéhokoľvek obmedzenia zostane rýchlostná cesta R1.

Všetky potrebné informácie pre domácich i zahraničných návštevníkov sú dostupné na webovej stránke www.siaf.sk. Okrem podrobností o programe, lietadlách a atrakciách tam záujemcovia nájdu aj dôležité odporúčania, čo si vziať so sebou, čo určite nebrať a rady, ako sa bez problémov dostať na letisko.

Slovenská letecká agentúra aj jej programoví partneri, ministerstvo obrany SR a Letka ministerstva vnútra SR, veria, že na prvý septembrový víkend roku 2018 budú priaznivci letectva dlho a radi spomínať.

Zdroj: Dušan Hein, Foto: SIAF