Martin Klus sa vzdal kandidatúry na predsedu BBSK v prospech Jána Luntera

SPRÁVY
6 /

martin klus a jan lunter

To čo naznačili minulotýždňový prieskum agentúry Focus a s veľkou pravdepodobnosťou mali potvrdiť aj prieskumy AKO a Median, sa v utorok ukázalo ako istota. Favoritom novembrových volieb predsedu BBSK je Ján Lunter, ktorý by dokázal poraziť aj Mariana Kotlebu.

Ako prvý z kandidátov okrúhleho stola to pochopil Martin Klus kandidujúci za koalíciu SaS, OĽaNO, NOVA, KDH a OKS. Na utorkovej tlačovej besede oznámil, že sa oficiálne vzdáva kandidatúry na predsedu BBSK v prospech Jána Luntera bez akýchkoľvek podmienok. Toto rozhodnutie predtým konzultoval so svojimi politickými podporovateľmi a oznámil to aj ostatným členom okrúhleho stola.

„Dnešným dňom sa vzdávam svojej kandidatúry v prospech Jána Luntera, pretože intoleranciu a nekompetentnosť treba z nášho kraja a aj z celého Slovenska vyhnať. Tento krok som sa rozhodol urobiť na základe výsledkov najnovších prieskumov verejnej mienky preferencií kandidátov od agentúr AKO a Median, ktoré sme im zadali piati kandidáti z okrúhleho stola. Naše prieskumy zhruba kopírovali výsledky agentúry Focus, “

povedal Martin Klus na tlačovej besede.

Hoci Klus nemohol zverejniť výsledky posledných dvoch prieskumov verenej mienky, lebo si to neželal jeden z ich zadávateľov, naznačil, že hoci Ján Lunter v nich neprekročil 30 – percentnú hranicu a rozdiel medzi ním a Kotlebom bol nižší ako vo Focuse, najsilnejším kandidátom je jednoznačne Lunter.

„Na začiatku kampane za župana BBSK som sľúbil, že sa zachovám zodpovedne a v prípade, že nebudem najsilnejším kandidátom na porazenie súčasného župana, vzdám sa kandidatúry. Keďže nám prieskumy posledných dní potvrdili, že takáto situácia nastala, je načase potlačiť osobné ambície a všetkým dokázať, že mojím prvoradým záujmom vždy bolo, je a bude dobro nášho kraja a jeho občanov. Budem sa snažiť, aby som presvedčil tých 30 percent voličov, ktorí ešte nie sú rozhodnutí ísť voliť, aby tak urobili.”

dodal Klus a podal ruku Jánovi Lunterovi.

„Zhodujem sa s Martinom, keďže sme prešli celý kraj, že naši občania chcú zmenu, pretože náš kraj stagnuje. Som rád, že prichádzame k bodu, keď sme doteraz viedli kampaň každý za seba  a mali by sme naplniť svoj sľub, že vo finále sa budeme chovať zodpovedne k našim voličom. Martin svoje slovo dodržal, čo si cením, dal mi bezpodmienečnú podporu. Predsa len by som si jednu podmienku dal – a to je, aby mi 5. Novembra prišiel zagratulovať k víťazstvu. To je pre mňa záväzok, že urobíme všetko preto, aby sme naozaj dokázali urobiť zmenu v našom kraji. Nič nie je ešte jasné, všetko sa rozhodne až vo voľbách, a rozhodne aj volebná účasť,“

 uviedol Ján Lunter.

Na tlačovej besede bol medzi novinármi aj Stanislav Mičev, ktorý k ďalším krokom okrúhleho stola (s ním sú to ešte Igor Kašper, Pavel Greksa, Viliam Baňák a ďalší) poznamenal:

„Martin Klus odstúpil preto, lebo to chceli jeho stranícki podporovatelia. Ja budem rešpektovať rozhodnutie okrúhleho stola, ktorý sa zíde v stredu večer už bez Martina. Najneskôr do konca týždňa budete poznať naše stanovisko.“

 Ku kroku Martina Klusa, sa pre náš portál vyjadril aj podpredseda vlády a Smeru Peter Pellegrini, ktorý bol v utorok v Banskej Bystrici na slávnostnom zahájení nového akademického roka UMB a odhalení sochy Mateja Bela:

„Vítam toto gesto pána poslanca Klusa, pretože tým jasne ukazuje, že vie dodržať chlapské slovo,  že mu naozaj išlo o vec a nie o svoj osobný politický úspech. Pevne verím, že si z neho zoberú príklad aj ostatní kandidáti a spoločnými silami sa nám podarí, ako si želáme, poraziť Mariana Kotlebu a jeho ideológiu v Banskobystrickom kraji.“

 O post predsedu BBSK sa ku dnešnému dňu uchádzajú 15 kandidáti. Sú to Ján Lunter (nezávislý) Stanislav Mičev (nezávislý), Martin Juhaniak (nezávislý), Pavel Greksa (nezávislý), Ivan Saktor (nezávislý), Milan Urbáni (SMS), Igor Kašper (nezávislý), Alena Pivovarčiová (Nový Parlament), Miroslav Gálik (Národ a spravodlivosť), Michal Kantor (Strana zelených Slovenska), Vojtech Kökény (Strana rómskej koalície), Viliam Baňák (Jednota ľavicová strana Slovenska), Jozef Sásik (Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku), Zdenek Očovan (Politická strana NAJ) a Marian Kotleba (ĽSNS).

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová