Komentár: Politické pozadie „nezávislého“ média BBONLINE

TÉMA TÝŽDŇA
60 /

Obchodný register SR odhalil zaujímavé pozadie portálu BBONLINE. Majiteľmi sú ľudia z politickej strany SaS. To vysvetľuje aj zatajovanie niektorých informácií a priestor iba pre politikov z SaS a SDKÚ.

filip_rohacek-spolumajitelV komunálnom predvolebnom boji sa v roku 2010 v B. Bystrici objavili dva nové portály – jedným z nich bol aj portál BBONLINE, ktorý založil bývalý zamestnanec Bystricovín Filip Roháček.

Keď od bývalého majiteľa portálu Bystricoviny.sk získal potrebný know-how a prišla finančná ponuka od miestnych podnikateľov v pozadí vtedajšieho kandidáta na primátora Petra Gogolu, založil konkurenčné médium BBONLINE. Roháček vo svojej prezentácii pri vzniku BBONLINE písal: „Nielen ja, ale aj ďalší členovia redakcie nového portálu sme prešli za tento čas tvrdou cestou. Verím však, že táto cesta Banskej Bystrici prinesie nový druh média. Banskobystrického, tvoreného Banskobystričanmi pre Banskobystričanov, ale zároveň neovplyvneného Ivankom či Martinkom, alebo snáď Robkovou či Mikiho partajou (podobnosť mien s realitou môže byť navodená subjektívnym pocitom a je len čisto náhodná). Prinášať najviac, najaktuálnejších a najpestrejších informácií, fotografií, videií z nášho mesta pod Urpínom so srdcom Bystričana a úplne objektívne.“

nezavisly-novinar

20-ročný mladík Roháček klamal o nezávislosti až kým Obchodný register SR neukázal pravú tvár portálu BBONLINE. Patrí spoločnosti Regional media, ktorej majiteľmi sú Radovan Sloboda – regionálny predseda strany Sloboda a Solidarita a firma Ivan invest s.r.o., ktorej majiteľom je Miroslav Ivan, ktorý do mestského zastupiteľstva rovnako ako Sloboda kandidoval za stranu SaS. Ivan je súčasne konateľom firmy Regional media, prevádzkujúcej portál BBONLINE. Tretím spoločníkom je Filip Roháček, ktorý sám seba prezentuje ako majiteľa stránky, pravdepodobne ale ide len o tvár pre verejnosť, ktorá má zakryť politické pozadie portálu. Táto vlastnícka štruktúra portálu predznamenáva jeho názorovú platformu i smerovanie.

regional

Tak sa tento portál aj správa a pokúša sa ignorovať pre ich filozofiu nepríjemné informácie. Po dlhom mlčaní o Daňovom riaditeľstve sa to po prvý raz výraznejšie prejavilo v súvislosti s júnovým obvinení krajských predsedov SDKÚ-DS a SaS z manipulácií okolo priemyselného parku v Šalkovej. Kým kritickí opoziční poslanci Smeru to urobili verejne na júnovom rokovaní banskobystrického mestského zastupiteľstva a následnom brífingu s novinármi, obaja dotknutí koaliční predsedovia reagovali iba sólo na Slobodovom portáli BBONLINE.

miroslav-ivan

Konateľ Regional media s.r.o. Miroslav Ivan mal veľký reklamný priestor na portáli BBONLINE.

Pokračovalo to aj mlčaním o rušení geriatrie v Rooseveltke, aby svoj priestor na vysvetľovanie už „po fúnuse“ dostal námestník nemocnice z SDKÚ-DS (spoluzodpovedný aj za psychiatriu). Ibaže nie na normálnej tlačovke či brífingu s otázkami novinárov, ale opäť sólo na BBONLINE.

ovplyvnovanie-ankety-bbonline2

Podvod pred voľbami – august 2010: Portál BBONLINE sa prepočítal pri umelom navyšovaní hlasov pre Petra Gogolu. Kým Gogolovi hlasy umelo pridávali, systém automaticky uberal ostatným kandidátom. Niektorí mali tak málo percent, že sa neustálym navyšovaním hlasov pre Gogolu dostali do mínusu – na nižšie zobrazenom obrázku si všimnite, že kandidát Jozef Sásik dostal „mínus jedno percento hlasov“. Súčet ostatných kandidátov je spolu 101%…

Možno si poviete, že to z Bystricovín hovorí iba konkurenčný boj. Alebo že náš portál je kritický len voči vláde či vedeniu mesta s koaličnou podporou SDKÚ-DS, SaS, Most – Híd. Necháme to na našich čitateľoch, kto nechce čítať, nech nečíta. Nech za nás hovorí obsah a závažnosť informácií, ktoré poskytujeme. Áno, aj my máme svoje názory na veci okolo nás a netajíme sa nimi. Ibaže to robíme otvorene ku každej téme a čitatelia sa ku každému článku môžu slobodne vyjadriť. Jednoducho nemlčíme, keď sa to niekomu nehodí do kšeftu.

sloboda

Radovan Sloboda, majiteľ BBONLINE. Vo voľbách zlyhal aj napriek drahej kampani.

Kým podivné „mlčanie jahniat“ v závažných otázkach ďalšieho rozvoja mesta Banská Bystrica, ktoré vyvolali diskriminačné opatrenia vlády SR voči nášmu mestu, vysvetľovali regionálni novinári celoplošných médií v kuloároch nezáujmom ich centrál o tieto témy, v spomínanom portáli zjavne rozhoduje politika. A to je predsa len iná káva, ktorá v ústach náročného čitateľa predsa len chutí trochu kyslasto.

bbonline2Čo sme týmto komentárom chceli povedať? Iba toľko, že videnie sveta aj v médiách môže byť rôzne, ale nemalo by byť stranícke. Lebo ak je raz niečo čierne, tak to takým aj je, aj keď niekto napíše, že je to iba šedá skôr do modra, alebo k horúcej téme nenapíše nič. Ale vždy to bude len na čitateľoch, divákoch a poslucháčoch, aby rozpoznali, kto píše alebo hovorí pravdu a kto sa na ňu iba hrá. V tejto dynamickej multimediálnej dobe s prebytkom informácií rôzneho druhu to však vonkoncom nie je jednoduché.

Zdroj: Bystricoviny.sk (Richard Farbiak) Foto: internet, facebook.com, orsr.sk