Petra Vlhová doma v Jasnej v slalome strieborná, tromfla ju len Shiffrinová + HLASY

0 /

Lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová skončila druhá v slalome Svetového pohára v Jasnej. V sobotňajšej súťaži nestačila iba na víťaznú Američanku Mikaelu Shiffrinovú, za ktorou zaostala o 34 stotín sekundy. Po prvom kole bola na domácom svahu prvá, na druhé kolo tak išla ako posledná zo štartujúcich pretekárok, žiaľ nevyhla sa drobným chybám, takže na víťazstvo to žiaľ nestačilo.

Prvé kolo

Domáci slalom v Jasnej v 1. kole Petre Vlhovej sadol. Dosiahla v prvom kole najlepší čas 51,64 s. S odstupom 27 stotín skončila druhá Američanka Mikaela Shiffrinová a 40 stotín zaostávala na treťom mieste Švajčiarka Wendy Holdenerová.

Naša lyžiarka sa na štarte vo výške 1450 m predstavila ako vôbec prvá a snažila sa vyťažiť čo najviac z neporušenej snehovej podložky. Jej jazda bola plynulá bez chýb a vysoké nasadenie si udržala až do cieľa o 200 m nižšie. Ako sa neskôr ukázalo, práve v závere Vlhová získala rozhodujúci náskok pred svojimi najväčšími súperkami. Pre RTVS Duklistka vravela:

„Snažila som sa ísť naplno, sú to pre mňa preteky ako každé iné. Kameň zo srdca mi nemal prečo padnúť… Číslo 1 môže byť výhoda aj nevýhoda, ja som sa z toho snažila urobiť výhodu. Urobila som si dobrú prehliadku trate. Navyše kopec dobre poznám. Viem, ako môžem na ňom ísť. Urobila som maximum. To isté spravím aj v druhom kole. Hovorí sa, že je to jeden z ľahších slalomov, pretože podložka je veľmi dobrá, nie je ľadová, je to tvrdé, máme teda dobrú odozvu od lyží. Sú aj ťažšie slalomy. Ľahké to však určite nie je.“

Petra Vlhová

Druhé kolo

Petra Vlhová žiaľ líderskú pozíciu z prvého kola nepretavila do víťazstva. Až tretí najlepší čas druhého kola ju odsunul za Američanku Shiffrinovú. V 2. kole bolo viac rytmických zmien, najmä v hornej časti bol kurz viac zatočený, navyše začalo snežiť. Duklistka išla do bránok razantne, ale hneď po štarte stratila cenný čas, trošku potiahla oblúky, v strednej časti zrýchlila, v dolnej sa takisto snažila vydať zo seba maximum, no na Mikaelu to napokon nestačilo. V cieli neskrývala slzy, mala zmiešané pocity, hoci pre RTVS sa naša lyžiarka snažila hovoriť v pozitívnom duchu:

„Pocity mám úžasné, pretože je to moje prvé pódium tu v Jasnej, takže teším sa. Bol to boj, dala som do toho všetko, no bohužiaľ Mikaeala bola lepšia. Robila som, čo som mohla, no napokon to nestačilo, čo ma mrzí. Som však stále v boji o glóbus. Hovorila som v cieli s Mikaelou, povedala mi, že nemala čo stratiť, že išla naplno. Povedala mi, že dobre vie, ako som sa cítila na štarte, že som chcela zvíťaziť, pretože som doma. Každý by chcel doma zvíťaziť. Urobila som drobné chyby a bohužiaľ to na víťazstvo nestačilo. Mrzí ma to… Na druhej strane viem, že som urobila maximum, dala som do toho možno aj stodvadsať percent, nakoniec je to druhé miesto. Mrzí ma, že tu nemohli byť ľudia, ale aspoň tu bola moja rodina. Budem ďalej makať, aby sa to ešte raz stalo, aby sme tu v Jasnej mohli znovu byť a súťažili tak ešte doma. Zajtra ma čaká obrovský slalom, čiže oddýchnem si, aby som načerpala sily na nedeľu.“

Po pretekoch

Naša dvadsaťpäťročná slovenská lyžiarka a členka VŠC DUKLA Banská Bystrica si po druhom mieste v Jasnej udržala pozíciu na čele priebežného hodnotenia disciplíny, pred Shiffrinovou vedie o 45 bodov. Navyše skresala manko na líderku celkového poradia Svetového pohára Laru Gutovú-Behramiovú, zaostáva za ňou už iba o 107 bodov.

Mikaela Shiffrinová si po piatich rokoch zopakovala slalomový triumf v Jasnej pod Chopkom. Triumf Shiffrinovej nebol zďaleka taký výrazný ako v roku 2016, ale stačil jej na to, aby sa vrátila do boja o malý glóbus v tejto sezóne Svetového pohára. Američanka v cieli povedala:

„Bola to veľká výzva po prvom kole. Vedela som, že musím v druhej jazde dostať viac zo svojich lyží. Nakoniec to stačilo na to, aby som zvíťazila. Nevedela som, čo predvedie Petra, ale po svojej jazde som mala dobrý pocit. Som rada, že som zvíťazila. Je skvelé, že sa preteky Svetového pohára vrátili do Jasnej, hoci pred piatimi rokmi tu boli tisícky divákov. Opäť som cítila vzrušenie z toho, že som mohla súťažiť na Slovensku. Ľudia sú tu ku mne fantastickí, hoci Petra je moja veľká rivalka. V druhom kole som tlačila, ako som mohla. Mala som pocit, že to bola výborná jazda, keď som prišla do cieľa. Svoju úlohu som zvládla. Petra jazdí po celom svete, doma sa môže predstaviť iba niekoľkokrát, chcela veľmi zvíťaziť. Druhé miesto je stále pre ňu skvelý výsledok. Stále má vedúcu pozíciu v boji o malý glóbus.“

Víťazná Shiffrinová

Ako je známe Gutová-Behramiová slalomy nejazdí, čiže v sobotu svoje bodové konto v celkovom poradí SP nezvýšila. K priamej konfrontácii oboch veľkých súperiek dôjde v nedeľu, keď bude v Jasnej obrovský slalom (1. kolo – 9.30 h, 2. kolo – 12.30 h). Gutová-Behramiová a Vlhová sú posledné dve majsterky sveta v tejto najtechnickejšej disciplíne.

VÝSLEDKY:

Slalom SP žien v Jasnej:

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:44,28 min., 2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,34 s, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,52, 4. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,42, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) +2,24, 6. Ana Buciková (Slovin.) +3,07, 7. Martina Peterliniová (Tal.) +3,32, 8. Martina Dubovská (ČR) +3,54, 9. Andreja Slokarová (Slovin.) +3,55, 10. Laurence St. Germainová (Kan.) +3,59

Celkové poradie SP (po 26 z 33 súťaží):

1. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) 1227 b., 2. VLHOVÁ 1120, 3. Gisinová 937, 4. Marta Bassinová 790, 5. Federica Brignoneová 777, 6. Sofia Goggiová (všetky Tal.) 740