Medaily a slovenské rekordy pre plavca UMB Branislava Hakela

0 /

Na otvorených Majstrovstvách Poľska kategórie Masters v Krakowe za účasti 635 pretekárov zo 112 klubov z Česka, Litvy, Lotyšska, Poľska, Ruska, Slovenska a Ukrajiny nás úspešne reprezentoval Branislav Hakel z UMB Banská Bystrica, ktorý získal 2 zlaté, 1 striebornú a 1 bronzovú medailu a zároveň prekonal dva slovenské rekordy.

Branislav Hakel je bývalý reprezentant, mnohonásobný majster SR a bývalý slovenský rekordér v disciplíne 200 m prsia. V Krakowe sa predstavil na medzinárodných pretekoch po zhruba 30 rokoch. Na štart sa postavil v štyroch disciplínach v kategórii 50 – 54 ročných a smelo možno povedať, že „comeback“ sa mu vydaril. V disciplíne 100 m motýlik si vyplával zlatú medailu v novom slovenskom rekorde časom 1:04,88. Ďalšiu zlatú medailu vybojoval na 50 m prsia (0:32,78).

Druhý slovenský rekord v kategórii 50 – 54 ročných vytvoril na kraulovej 200 m trati výkonom 2:15,70 za ktorý získal striebornú medailu. Svoju medailovú zbierku všetkých kovov si skompletizoval bronzom v disciplíne 100 m polohové preteky.

Spokojný Branislav Hakel povedal:

„Boli to moje plavecké preteky po cca 30 rokoch … a cítil som to veru poriadne! Pretekárska rutina po takej dlhej dobe mi chýbala, a tak som „občas zazmätkoval. Ale som celkovo spokojný. Štyri štarty – všetko medaile a ako bonus aj slovenské rekordy. Pár dní si oddýchnem a pustím sa s vervou do ďalších tréningov. Mojim ďalším cieľom je splniť limity pre účasť na Majstrovstvách sveta v Montreale.“

Ďalšími významnými podujatiami v kategórii „Masters“ budú v roku 2014 „Medzinárodné Majstrovstvá Slovenska“ v Spišskej Novej Vsi (5.-6. apríla 2014), „Banskobystrický pohár“ v bazéne na Štiavničkách (26.-27. apríla 2014) – kvalifikácia na Majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v termíne 27.júla až 20. augusta 2014 v kanadskom Montreale.

Kto je Branislav Hakel

Narodil sa 17. apríla 1963 v Bardejove, súťažne začal plávať ako desaťročný za klub TJ Lokomotíva Vrútky (tréner Dušan Štekláč), potom TJ Strojárne Martin kde ho postupne viedli tréneri Anna Mužlayová, jeho otec Alfonz Hakel a Jiří Mikoláš.

V športovej kariére pokračoval v Slávii UK Bratislava pod dohľadom známych plaveckých odborníkov manželov Wawrovcov a napokon v ASVŠ Dukla Banská Bystrica (tréner Jiří Walter). Bol mnohonásobným Majstrom SR (od žiackych až po seniorske kategórie), prekonal niekoľko slovenských rekordov v disciplíne 200 m prsia.

V súčasnosti je členom Plaveckého oddielu KTV UMB Banská Bystrica (tréner Milan Záborský, kondičný tréner Peter Vons).

Zdroj: PO KTV UMB Banská Bystrica