Nočná aktivita, vyhľadávanie temných zákutí i podivný vzhľad majú na svedomí, že sa s netopiermi spája veľa povier. A predsa živočích, ktorý v mnohých mytológiách a náboženstvách predstavuje desivého nepriateľa sveta, je nesmierne užitočný.
Prví predchodcovia dnešných netopierov sa na Zemi objavili už v období paleocénu, približne pred 60 miliónmi rokov. Dnes sú netopiere po hlodavcoch najpočetnejším radom cicavcov, ktorý tvorí takmer 1200 druhov. Skoro každý štvrtý cicavec na svete je teda netopier.
Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pripravilo v Tihányiovskom kaštieli v utorok 2. augusta 2022 o 19:30 hod. podujatie Príroda bez hraníc. Prednáška Petra Bačkora zo Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku nás oboznámi s tajuplným životom týchto živočíchov, ktoré patria medzi jediné aktívne lietajúce cicavce.
„Netopier je jediný cicavec na svete, ktorý vie skutočne lietať. Všetky ostatné okrídlené cicavce v skutočnosti iba plachtia. Navyše, sú to nesmierne šikovní a výkonní letci. Vo vzduchu zvládnu obdobné akrobatické kúsky ako vtáci. Rovnako dokážu prekonať obrovské vzdialenosti, neraz aj niekoľko tisíc kilometrov. Dosahujú i slušnú rýchlosť, až 50 km/h. Majú zrastené stavce, sploštené rebrá a mimoriadne predĺžené horné končatiny,“
hovorí Peter Bačkor zo Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku.

Peter Bačkor
Na Slovensku sa vyskytuje 28 druhov netopierov. V krajine boli vyhlásené viaceré územia európskeho významu, ktorých predmetom ochrany sú aj tieto okrídlené cicavce. Patrí medzi ne napríklad chránený areál Dubnické bane, kde má v zime zimovisko až 6000 netopierov ale aj areál Tunel pod dielikom, či územie NP Muránska planina.
„Všetky druhy netopierov, vyskytujúce sa na území Slovenska, sú zákonom chránené, medzi najzraniteľnejšie patrí podkovár južný, ktorý sa u nás vyskytuje len v niekoľkých lokalitách situovaných pod zemským povrchom. Medzi vzácne netopiere patrí aj uchaňa čierna, ktorej populácia pre klimatické zmeny a nevhodné hospodárenie v lesoch klesá v celej Európe,“
pokračuje Bačkor.
Netopiere sú ozajstní spachtoši, ktoré denne prespia až dvadsať hodín. Aktívne sú výlučne za súmraku, úsvitu a počas noci. Cez deň spia ukryté na tmavých pokojných miestach, kde ich nič neruší. Spia zásadne dolu hlavou, pričom sa pevne držia pazúrmi zadných nôh. V tejto polohe nemajú prakticky nijakú spotrebu energie.
„Úvodná prednáška podujatia nás najprv oboznámi so zaujímavým spôsobom života týchto cicavcov a potom, ak budeme mať trochu šťastia, sa ich pokúsime pozorovať aj priamo v okolí. Keďže netopier vydáva ultrazvukové signály, budeme sa ich snažiť spolu s návštevníkmi dešifrovať v blízkej prírode,“
dopĺňa Anna Brlošová, lektorka Stredoslovenského múzea.
Všetky u nás žijúce netopiere sa živia výhradne hmyzom, za noc dokáže netopier skonzumovať až 1/3 svojej hmotnosti (to je 3 000 komárov). A práve táto vlastnosť robí z netopiera veľmi užitočného tvora, ktorý dokáže účinne tlmiť premnoženie hmyzu. Keďže netopiere často obývajú rôzne zákutia panelových domov a podkrovia, stretnúť sa s nimi je viac ako pravdepodobné.
V prípade akéhokoľvek nálezu netopierov je manipulácia s nimi len v nevyhnutných prípadoch a len v ochranných rukaviciach. Ináč je prísne zakázaná. Svoj nález je potrebné oznámiť príslušnému pracovisku Štátnej ochrane prírody alebo Spoločnosti pre ochranu netopierov.
Zdroj: Dana Kurtíková , Foto: ilustračné