ŠO SR: Nad obcou Višňové útočil medveď, úradoval aj v Selciach – Čachove

Príroda
4 /

Ako sme už informovali, v druhej polovici apríla začalo najrizikovejšie obdobie medvedej ruje a potrvá až do konca júla. Nečudo, že v tomto čase môže byť stretnutie s medveďom pre človeka nebezpečné.

Pred týždňom medveď opakovane vyčíňal medveď v Selciach – Čachove. Miestni obyvatelia sú z toho znepokojení, lebo sa objavuje popoludní a hľadá potravu.  Boja sa vychádzať z domu.

Selce - Čachovo

Selce – Čachovo

V pondelok 1. mája 2023  okolo pol ôsmej ráno v lokalite Zadné pole pri obci Višňové v okrese Žilina zaútočil medveď na lesníka a poľovníka. Muži dohľadávali postreleného diviaka v remízke, odkiaľ medveď zaútočil najprv na lesníka.

Neskôr útok zopakoval aj na poľovníka, ktorý na neho vystrelil. Obaja muži boli ošetrení vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline a sú mimo ohrozenia života. Jeden z nich zostal pre pozorovanie hospitalizovaný.

Medveď hnedý

Medveď hnedý

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (Zásahový tím ŠOP SR) vykonal v popoludňajších hodinách obhliadku lokality spolu s poľovníckym hospodárom ako aj dvoma členmi Poľovníckej spoločnosti Vrchy a poľovne upotrebiteľným psom.

Obhliadky sa zúčastnil aj jeden z poškodených. Miesto útoku sa nachádza v remízke na hranici Predného a Zadného poľa, kde pravdepodobne medveď odpočíval. Na mieste boli nájdené pobytové znaky, ktoré potvrdili prítomnosť tejto veľkej šelmy. Približná vzdialenosť od obce Višňové je 800 metrov.

Nad obcou Višňové

Nad obcou Višňové

„Členovia Zásahového tímu ŠOP SR upovedomili o útoku Políciu Slovenskej republiky a starostku obce Višňové, ktorú spolu s okolitými obcami vyzvali k upozorneniu a umiestneniu výzvy pre občanov k zvýšenej opatrnosti v lokalite Predného a Zadného Poľa,“

uviedla Kristína Bocková, hovorkyňa ŠOP SR so sídlom v Banskej Bystrici.

Kristína Bocková

Kristína Bocková

Z dôvodu pravdepodobného postrelenia medveďa, môže byť totiž agresívny a pre náhodných okoloidúcich nebezpečný. Zásahový tím ŠOP SR preto oblasť útoku monitoruje s cieľom predísť prípadným ďalším stretom.

Ďalšie podrobné informácie o činnosti Zásahového tímu ŠOP SR, ako aj odporúčania ako sa správať pri strete s medveďom, sú dostupné na web stránke Zásahového tímu pre medveďa hnedého ŠOP SR – http://zasahovytim.sopsr.sk/ alebo tiež na  https://www.sopsr.sk/medved.

Zdroj: (tom) a Kristína Bocková , Foto: ŠOP SR, FB a ilustračné