Protišmyková tyč je zariadenie, ktoré patrí k zaveseniu vozidla a je určené na zníženie bočného náklonu vozidla pri zatáčaní (zabraňuje prevráteniu vozidla). Stabilizátorom sú vybavené všetky moderné vozidlá.
Práve protišmyková tyč prispieva k stabilite, ovládateľnosti a manévrovateľnosti vozidla. Koniec koncov, bezpečnosť jazdy závisí od tohto dôležitého komponentu.
Obrázok tyče stabilizátora prevzatý z www.autodielyexpert.sk
Účel protišmykovej tyče
Hlavnou funkciou protišmykovej tyče je prerozdelenie zaťaženia medzi prvky zavesenia počas jazdy. Počas prejazdu zákrutou sa vozidlo nakláňa, čo následne ovplyvňuje trajektóriu a v tom momente sa aktivuje protipreklzová tyč.
Ako funguje protišmyková tyč
Keď sa pri otáčaní vozidla jedna vzpera zdvihne a druhá spustí, to znamená, že sa pohybujú opačným smerom, stredná časť stabilizátora, ktorá sa nazýva tyč, sa začne krútiť.
V dôsledku toho stabilizátor na strane, kde sa vozidlo „nakláňa“ do strany, karosériu dvíha a na opačnej strane ju znižuje. Čím väčší je náklon, tým väčší je odpor stabilizátora. Vozidlo sa tak vyrovná, zníži sa nakláňanie v zákrutách a zlepší sa kvalita priľnavosti kolies.
Konštrukcia tyče proti prevráteniu
Protišmyková tyč sa skladá z hlavných komponentov:
- oceľová rúrka (tyč) v tvare U – stredná časť;
- dve vzpery (tyče);
- upevnenie stabilizátora (svorky, gumové puzdrá).
Stabilizačná tyč – predstavuje pružnú priečnu vzperu. Je vyrobený z pružinovej ocele. Kľúčovou súčasťou protišmykovej tyče je kolík. Vo väčšine prípadov má oceľová tyč zložitý tvar.
Stabilizačné vzpery – ide o komponenty, ktoré spájajú konce oceľovej tyče s ramenom alebo vzperou zavesenia.
Upevnenie tyče stabilizátora – protišmyková tyč je pripevnená pomocou gumových puzdier a svoriek. Protišmyková tyč je na karosérii vozidla pripevnená na dvoch miestach pomocou káblových pások.
Príznaky poruchy vzpery stabilizátora
Zlomená vzpera stabilizátora vedie k nadmernému nakláňaniu vozidla. Na rovnej ceste nie je porucha viditeľná, ale akýkoľvek pohyb v zákrute je sprevádzaný silným kolísaním.
Ovládateľnosť vozidla – ďalším príznakom, ktorý poukazuje na chybnú vzperu stabilizátora, je výrazné zhoršenie ovládateľnosti vozidla. Jazdu sprevádza pocit „vybočenia“. Je možný občasný šmyk.
Hojdanie vozidla – porucha stabilizátora vedie k nadmernému rozkývaniu vozidla, ku ktorému môže dôjsť počas:
- jazdy cez hrboľ;
- brzdenia;
- zatáčania;
- zrýchlenia.
Ak nebudete venovať pozornosť kývaniu vozidla, môže sa stať, že stratíte kontrolu nad vozidlom. V dôsledku toho vozidlo vyletí z cesty alebo sa prevráti.
Okrem toho, že sa vozidlo kýve na strane zavesenia, existujú aj ďalšie príznaky poruchy stabilizačnej vzpery. Podvozok je mäkší a nerovnosti povrchu vozovky sú lepšie. Mnohí majitelia automobilov odporúčajú kvôli lepšiemu pohodliu pri zlomených kĺboch ich odstránenie aj v plne prevádzkyschopných vozidlách.
Abnormálne zvuky – najneškodnejšími príznakmi chybnej protišmykovej tyče sú zvuky. Intenzita hluku závisí od rýchlosti a uhla natočenia volantu.
Zdroj: BM , Foto: ilustračné