Každý, kto si chce vypestovať vlastnú zeleninu alebo je milovníkom teplomilných rastlín, potrebuje skleník. Ako si vybrať ten správny a kam ho umiestniť, aby bola úroda čo najlepšia?
Aký skleník si vybrať?
Skleník by vám mal slúžiť niekoľko rokov a nie iba jednu sezónu, takže výber je naozaj dôležitý. Samozrejme sa môže stať, že vám jednoducho časom prestane vyhovovať a vaše potreby sa zmenia. Avšak vhodný výber by mal zabezpečiť, že s novým skleníkom budete spokojný. Nemenej dôležitá je určite aj otázka toho, ako skleníky založiť, čo však do istej miery závisí na tom, aký si vyberiete.
Ak má mať skleník zmysel, jeho minimálna veľkosť by mala byť 2,5×2 m. V menších skleníkoch by sa vám pracovalo veľmi ťažko. Riešením do malých priestorov sú pareniská, v ktorých si bez problémov vypestujete vlastnú zeleninu. Dlhodobo najobľúbenejší je ale skleník obdĺžnikového pôdorysu so sedlovou strechou. Varianty so šikmými bočnými stenami poskytujú rastlinám maximum svetla, ale potrebujú viac priestoru.
V ideálnom prípade by ste si mali vybrať skleník s výškou najmenej 2 m, aby ste sa v ňom mohli pohodlnejšie pohybovať. Vo veľkej záhrade s dostatkom miesta si môžete dovoliť aj priestrannejší skleník. Dokonca existujú aj také, ktoré sa dajú pristavovať. Môžete tak začať s menším a postupne ho podľa potreby rozširovať. Čím väčší skleník, tým viac domácich surovín vám naplní vaše hrnce.
Kam postaviť skleník
Nájsť správne miesto pre skleník nemusí byť celkom jednoduché. Miesto by malo byť slnečné, ale keďže skleník je pomerne výrazná stavba, umiestňuje sa skôr za domom. Ak by ste ho chceli umiestniť k plotu, mali by ste mať súhlas suseda. Z pohľadu svetových strán je najlepšia orientácia z juhu na sever, teda tak, aby na dlhšiu stranu dopadalo slnko čo najdlhší čas. Skleník so šírkou viac ako 4 m je možné umiestniť na ľubovoľnú svetovú stranu.
Riešením je aj umiestnenie skleníka ku stene, napríklad k domu alebo ku garáži. Stena je dobrý akumulátor tepla, ktoré potom sála aj do skleníka. Pultové skleníky je najlepšie umiestniť na južné alebo juhovýchodné steny. Navyše budete mať jednoduchší prístup k elektrine, ak by ste chceli mať v skleníku osvetlenie, vykurovanie alebo elektrické vetranie.
Neobávajte sa, že by bolo niektoré miesto pre skleník až príliš slnečné. Tento problém sa dá vyriešiť napríklad rohožami alebo vápenným mliekom. Ale pokiaľ nebude slnka dostatok, je to neriešiteľný problém a skleník bude potrebné presťahovať alebo jednoducho nebude mať až taký zmysel.
Pri umiestňovaní myslite aj na to, že rastliny potrebujú zavlažovanie. Automatické zavlažovacie systémy potrebujú nielen pripojenie k vode ale aj k elektrine. Ak budete zavlažovať ručne, môžete zachytávať dažďovú vodu do suda umiestneného vedľa skleníka.
Zdroj: PR, Foto: Shutterstock.com