Mať doma kúsok živej prírody a priblížiť si život našich a zvlášť cudzokrajných živočíchov je určite prianím mnohých z nás. Jedna zo záľub, ktorá sa v poslednom čase značne rozšírila, je teraristika. Medzi najobľúbenejšie zvieratá patrí chameleón. V čom je špecifický?
K jednému z obľúbených terárijných zvierat patrí aj chameleón. K čeľadi chameleonovitých patrí asi 90 druhov jašterov. Ich domovinou je Afrika, Madagaskar, Arabský polostrov, India a Cejlón. Prečo je teraristika s chameleónom taká zábavná? Čítajte ďalej.
Základná charakteristika chameleónov
Pre ich vzhľad je charakteristické silné telo, zo strán sploštené a ich chrbát tvorí ostrú hranu. Majú veľkú klinovitú hlavu, na ktorej sú rôznorodé výrastky a v tylovej časti majú väčšinou strechovitú prilbu. Zvláštnosťou chameleónov je však možnosť pohybovať nezávisle oboma očami . Túto schopnosť dokonale využívajú na zameranie koristi. Ide o tzv. stereoskopické videnie. A tak bez toho, aby pohli hlavou, sú schopní korisť zahliadnuť.
Končatiny sú výborne prispôsobené životu na stromoch a kríkoch a to tým spôsobom, že ich majú zrastené do tvaru klieští. Na nohe majú zrastené vždy tri prsty a dva prsty. Títo jašteri sa pri chôdzi kolísajú sem a tam. Ich chvost funguje v podstate ako piata končatina, je pevný, avšak po ulomení sa neobnovuje.
Jazyk chameleóna je dlhý a silný
Zaujímavosťou u chameleóna je určite jeho jazyk. Je tenký a dlhý a silným sťahom svalov sú schopní jazyk vymrštiť až do vzdialenosti, ktorá sa rovná dĺžke ich vlastného tela. Ich sliny sú natoľko lepkavé, že pomocou nich sú chameleóni schopní vtiahnuť do čeľuste aj ťažkú potravu.
Tiež ich schopnosť zmeniť farbu tela je zaujímavá , avšak dodnes nie celkom prebádaná. Sfarbenie totiž závisí nielen od farby podkladu, po ktorom sa živočích pohybuje, ale aj od jeho zdravotného stavu, od teploty prostredia a tak ďalej. Vlastnú schopnosť farbomeny spôsobujú zvláštne kožné výbežkaté bunky zvané chromatofory . Tie obsahujú rôzne sfarbené pigmentové granule, ktoré sa zhlukujú alebo rozptyľujú v bunkovej plazme na podnet nervových centier. Tie dostávajú povely od oka, ktoré funguje na princípe fotobunky.
Zastrašovanie pomocou lalokov
Ďalšou zaujímavosťou je aj schopnosť nafukovania trupu prostredníctvom dlhých pľúcnych lalokov, ktorým zvieratá zastrašujú nepriateľov.
K základom potravy chameleóna v zajatí patrí živá potrava – muchy, cvrčky a potemníci. S potravou je vhodné podávať vitamíny a to najlepšie tak, že jednoducho hmyz „vyvaľkáme“ pred podávaním v prášku.
Zdroj: GetFound , Foto: ilustračné