Ako na jeseň účinne posilniť imunitu?

PR
0 /

Jesenné obdobie je prirodzene spojené s častejším výskytom respiračných ochorení, nádchy či chrípky. Sú ľudia, ktorí si od októbra do februára aj trikrát prejdú nepríjemným prechladnutím či chrípkou, a potom zase takí, ktorí sú chorí raz za dva roky, a aj to im na zotavenie stačí doslova pár dní.

Nie je to len o náhode či genetickej predispozícii, ale aj o odpovedi organizmu na ohrozenie v podobe bakteriálneho či vírusového ochorenia. Áno, tušíte správne –  budeme sa rozprávať o imunite.

Prevencia lepšia než následky

Imunita je veľmi v skratke povedané schopnosť organizmu odvrátiť, resp. brániť sa pred potenciálnym ochorením. S vírusmi a baktériami sa stretáva každý z nás na dennej báze. Dodržiavaním hygieny či nosením respirátorov v preplnených priestoroch vieme aspoň sčasti eliminovať vírusovú nálož, ktorú môžeme dostať (a to platí pre každé respiračné ochorenie, nielen pre covid), no ak žijeme medzi ľuďmi, stretnutiu s vírusmi sa nevyhneme. V našich rukách je to, ako posilniť imunitu a zlepšiť svoje šance na to, aby sme jeseň a zimu strávili v pohode, bez teplôt či neustáleho kašľa.

Spôsobov, ako podporiť imunitu, je veľa, a každému možno bude svedčať niečo iné. Jedno je však spoločné – vždy, v akejkoľvek oblasti života a v zdraví dvojnásobne, je lepšie zamerať sa na prevenciu a vložiť do nej energiu, než riešiť následky.

V praxi povedané – venujte svoj čas, úsilie a financie na to, aby ste posilnili svoju imunitu, než aby ste potom museli riešiť zotavovanie sa z nepríjemnej chrípky. Každé ochorenie je záťažou pre vaše telo, pričom v dnešnej dobe netreba zabúdať ani na následky na osobný rozpočet, veď dlhú PN-ku si nechce dovoliť nikto z nás.

Ako posilniť imunitu?

Všetko je o balanse. Imunita totiž nie je len o jednej konkrétnej zložke, ale predstavuje komplex viacerých faktorov. Je skvelé, ak niekto pravidelne športuje a trávi veľa času na čerstvom vzduchu, no ak popri tom neje žiadne ovocie ani zeleninu a má nezdravý životný štýl, tak si imunitu veľmi nevypestuje. Imunita sa teda odvíja od životného nastavenia, štýlu i stravovania. Súčasťou tohto ´balíka´ by mali byť aj vitamíny na imunitu, ktoré si niekedy nevieme dopriať prirodzenou cestou.

Typickým príkladom je vitamín D, ktorý si na jeseň či v zime nevieme vziať zo slnka. Preto jednoducho nie je iný spôsob ako dať si napríklad prípravok Devit, aby sme si v chladnejších mesiacoch dopriali tento vitamín, ktorý je veľmi dôležitý pre imunitu pred ochoreniami. Nesmieme zabúdať na vitamíny pre deti, určené pre vekovo špecifické skupiny detí.

Napríklad dojčeným deťom je potrebné dopĺňať D-vitamín, ktorý sa v materskom mlieku nachádza len vo veľmi malom množstve. Sú tu však aj ďalšie vitamíny a minerály, ktoré čiastočne nájdeme prirodzenou cestou v jedle, no inak si ich potrebujeme doplniť aj cez výživové doplnky. Môže to byť ktorýkoľvek z vitamínov A, B, C, D, E či K.

Doplnky stravy predstavujú pomoc

Pre posilnenie imunity je vhodné pravidelne športovať, prípadne si denne dopriať aspoň polhodinovú prechádzku na čerstvom vzduchu. V strave nezabúdajte na dostatok ovocia a zeleniny, v zimných mesiacoch sa odporúča konzumovať „imunitné bomby“ ako kyslú kapustu, chren či čerstvé ovocné šťavy.

Odporúčame aj multivitamíny, ktoré si viete rozpustiť vo vode. Ak vás trápi oslabená imunita, môžete si pomôcť aj doplnkami stravy, ktoré sú čoraz obľúbenejšie. Doplnky stravy sú založené na prírodnom základe a obsahujú niekoľko veľmi účinných látok, prospešných pre imunitný systém – sú to napríklad betaglukany, rakytník, echinacea či horčík alebo bylinky na imunitu.

V rámci doplnkov stravy si môžete dopriať aj prípravky, ktoré pomôžu pri športovom výkone či pri spaľovaní tukov. Môžete si medzi nimi vyberať podľa toho, čo aktuálne potrebujete.

Nezabúdajte na spánok

Na záver ešte raz pripomenieme – imunita je komplex, v ktorom sú dôležité viaceré aspekty – šport, otužovanie, zdravá strava i dostatok vitamínov či vhodné výživové doplnky. Netvrdíme, že potom nevyhnutne neochoriete, no minimálne zvýšite svoju šancu brániť sa. A ak nebodaj príde bolesť hrdla, vždy pomôžu vhodné sirupy pre odstránenie ďalších ťažkostí.

Nezabudnite ani na to, že základom pre imunitu je zdravý spánok. Čiže minimálne 7-8 hodín, neprerušovane a bez dosahu mobilného telefónu či iného zdroja žiarenia. Pre spánok sú potrebné kvalitné matrace a kvalitná posteľ, keďže naozaj nie je jedno, kde a v akom prostredí spíte. Rozhodne na tom nešetrite, pretože v snahe o čo najlepšiu imunitu môžete robiť čokoľvek, no ak zle spíte, tak si imunitu sami znižujete.

Zdroj: PR, Foto: Shutterstock.com