Prezidentka Zuzana Čaputová zasiahla do nepripraveného celoplošného testovania!

MIMORIADNA SPRÁVA
13 /

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vystúpila v piatok predpoludním s vážnym vyhlásením pre verejnosť:

Ako hlavná veliteľka ozbrojených síl som dnes požiadala náčelníka generálneho štábu ozbrojených síl SR generála Zmeka a veliteľa operácie Spoločná zodpovednosť brigádneho generála Ivana Pacha, aby ma informovali o stave pripravenosti tejto operácie.

Z celkového množstva potrebných odberných tímov je pripravených zhruba 60 % na oba víkendové dni. Uvedený stav je platný menej ako 24 hodín pred spustením operácie. Dôvodom je najmä chýbajúci zdravotnícky personál. Cieľ operácie pretestovať celé obyvateľstvo Slovenska je teda podľa ich slov nenaplniteľný.

Z poskytnutých informácií je zrejmé, že v rámci celoplošného testovania nebude možné otestovať státisíce občanov, záujemcov o testovanie. Vzhľadom na uvedené som požiadala premiéra Igora Matoviča o nasledovné:

Realizovať testovanie tam, kde budú zabezpečené odbery – teda vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí o testovanie majú záujem. Zároveň takto zúročíme doposiaľ vykonané prípravné práce ozbrojených síl, samospráv a dobrovoľníkov a vynaložené materiálne a finančné zdroje.

Zároveň však žiadam ešte pred spustením testovania prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania a netrestať následne ľudí, ktorí sa z objektívnych dôvodov na test nedostanú, alebo ktorí z iných dôvodov na test nemôžu prísť. Nemôžme pripustiť, aby státisíce občanov zostali pred testovaním v neistote.

Žiadam teda zrušiť kategorizovanie občanov na tých, ktorí budú mať priepustku na slobodu a tých druhých, pretože na nich nevyšlo. Takýto následok v aktuálnej situácii rozdeľuje spoločnosť a to je to posledné, čo teraz potrebujeme.

V hre dnes už nie je len výsledok testovania, ale aj súdržnosť Slovenska a schopnosť obstáť pred ťažkou skúškou ďalších dní a týždňov. Plošným testovaním si nekupujeme priepustku, len rozkladáme riziko šírenia vírusu v čase a je na nás, aby sme tento čas využili zmysluplne.

Umožnime ľuďom, aby sa dobrovoľne otestovali. Občania, využite túto príležitosť vo vašej obci, meste, ak máte takúto možnosť. A to bez strachu a iba v záujme ochrany zdravia.

Reakcia premiéra Matoviča

Ako sa stalo jeho zvykom, premiér Igor Matovič reagoval statusmi na Facebooku:

Dnes ráno prebehlo mimoriadne zasadnutie vlády, kde nás minister obrany informoval, že k včerajšiemu večeru bolo plne obsadených 4 900 odberových tímov pomocným personálom … avšak zatiaľ len 63% z nich bolo plne obsadených potrebnými zdravotníkmi.

Naďalej dôverujeme slovenským zdravotníkom a veríme, že obsadenosť zdravotným personálom sa dnes ešte výrazne zvýši. Poďme preto všetci urobiť maximum.

Nerobme si už prosím naschvály. Ukážme všetci spolu, že v rozhodujúcej chvíli zaberieme spolu za jeden povraz a dokážeme to. V inom prípade, nám zostáva v rukách už len totálny lockdown a ten si nikto z nás nepraje. Nebojte sa, vláda vie presne, čo robí a sme pripravení na všetky situácie, ktoré môžu cez víkend nastať.

 Každý z nás si dnes vyberá svoju cestu. Niekto sa rozhodne v ťažkej chvíli nadbiehať názoru ľudí, ktorí si myslia, že majú právo nakaziť iných … iní pomáhajú do poslednej chvíle ako vedia. Lebo si uvedomujú, že poriadne zvládnuté celoplošné pretestovanie je spôsob, ako sa vyhnúť tvrdému lockdownu (milióny ľudí doma bez práce).

 Lebo si uvedomujú, že vyhľadaním 30-50 tisíc pozitívnych ľudí behom víkendu, zachránime desiatky tisíc ľudí pred ochorením, tisícky ľudí pred trvalými následkami a stovky ľudí pred smrťou … a nemocnice pred kolapsom. Ak patríš do druhej skupiny, prosím, pomôž.

Ďalšie reakcie

Minister obrany Jaroslav Naď:

Očakávame, že v priebehu dnešného dňa sa ten počet  výrazne zvýši. Postupne sa nám čísla dvíhajú. Keď ako vláda uvidíme, že je obrovský záujem o testovanie a nedokážeme všetkých otestovať, tak to budeme riešiť. Sadne si vláda a keď bude taká situácia, tak prijmeme adekvátne opatrenia. Vláda určite zasadne v nedeľu, sme na to pripravení. 

Predseda Únie miest Slovenska Richard Rybníček:

Ja si myslím, že nie je hanba sa reálne pozrieť na aktuálny stav a reálne prijímať opatrenia pre to, aby situácia bola zvládnutá. My ako Únia miest Slovenska podporujeme vyjadrenie prezidentky a je to prirodzené a racionálne vyhodnotenie situácie. Chápem aj ministra obrany, že je čas ešte do večera, že robia všetko preto, aby to bolo udržateľné. Realisticky si myslím, že má prísť ten, čo môže prísť a nemá to byť pod hrozbou sankcií. Je viac ako pravdepodobné, že zostanú tisícky ľudí pred bránami a nepretestovaní. 

Minister práce Milan Krajniak:

Zatiaľ čo pani prezidentka predčasne trúbi na ústup, vláda ďalej pracuje na zabezpečení úspechu operácie Spoločná zodpovednosť. Veríme, že odberných tímov bude cez víkend dostatok, aby mohol byť pretestovaný každý, kto bude chcieť. Budeme pre to robiť všetko až do zajtra 7:00, kým sa otvorí všetkých 5 tisíc odberných miest. Držme si všetci palce.

Minister hospodárstva Richard Sulík:

Ukazuje, že bolo od začiatku chybou nezahrnúť do takýchto rozsiahlych plánov prezidentku SR a vrchnú veliteľku Ozbrojených síl SR Zuzana Čaputovú. Avšak pár hodín pred spustením akcie môžu byť akokoľvek dobre mienené rady aj kontraproduktívne. Vláda prijala mimoriadne ťažké rozhodnutie a v súčasnosti stojí pred logisticky extrémne ťažkou úlohou. V tejto chvíli musíme všetci ťahať za jeden povraz.

Líder strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini:

Vítame priamy, jasný a zodpovedný postoj pani prezidentky, ktorá otvorene pomenovala riziká plošného testovania. Ak sa má plošné testovanie tento víkend uskutočniť, strana HLAS – sociálna demokracia žiada jeho konanie len v rámcoch vymedzených a odôvodnených prezidentkou republiky. Veríme, že najvyššia ústavná predstaviteľka a vrchná veliteľka Ozbrojených síl SR je pre Igora Matoviča dostatočnou autoritou, aby jej slovám prikladal náležitú váhu a upravil svoje rozhodnutia v prospech všetkých ľudí na Slovensku.

Analytik Ján Baránek:

Za samozrejmosti a normálne veci by sme sa nemali chváliť. Ale v atmosfére straty zdravého rozumu a vlády ľudí vyšinutých od reality, si prezidentka pochvalu zaslúži a aj keď som ju nevolil, vzdávam jej pochvalu. Navyše, povedala jednu veľmi dôležitú vec, keď vyzvala Igora Matoviča, aby zrušil reštrikcie pre tých, ktorí testovanie neabsolvujú. Mám totiž obavu, že ak Matovič nebude rešpektovať jej výzvu, čakajú Slovensko vážne občianske nepokoje.

Autor: (tom), Foto: Prezidentskká kancelária