Petra Vlhová zdemolovala konkurenciu v prvom slalome sezóny v Levi

ŠPORT
0 /

Lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová suverénnym spôsobom vyhrala úvodný slalom novej sezóny Svetového pohára. Vo fínskom Levi predviedla v oboch kolách najrýchlejšiu jazdu a triumfovala s náskokom 1,41 sekundy pred Nemkou Lenou Dürrovou. Tretia skončila Rakúšanka Katharina Liensbergerová (+1,55).

Petra Vlhová slávila svoje celkové 29. víťazstvo v prestížnom seriáli, jubilejné dvadsiate v slalome. Dosiahla už šiesty triumf v Levi, v tomto fínskom stredisku predtým vyhrala aj v roku 2017 a dvakrát v rokoch 2020 a 2021. So ziskom 160 bodov vedie po dvoch súťažiach celkové poradie SP. Sezónu odštartovala tretím miestom v októbrovom obrovskom slalome v rakúskom Söldene.

„Som veľmi šťastná. Úprimne, nečakala som, že vyhrám s takým výrazným náskokom pred Lenou a Katharinou. Sú to skvelé pocity. Užívam si lyžovanie, cítim sa sebavedomo. Pred pretekmi som trochu cítila stres, nevedela som, ako som na tom. Nakoniec som zvíťazila, je to úžasné. Chcem sa poďakovať tímu, ktorý stále stojí za mnou a pracuje na sto percent,“

– vyznala sa Petra Vlhová v rozhovore pre televíziu FIS.

Prvé kolo

Petra štartovala s číslom sedem a už v prvom kole predviedla najrýchlejšiu jazdu. Od úvodu našla skvelý rytmus a na druhom medzičase mala náskok 0,58 s na Dürrovú. Z tempa ju nevyhodilo ani malé zaváhanie na prechode do strminy. Olympijská víťazka z Pekingu a tretia dáma minulej slalomovej zimy sa vyvarovala veľkých chýb, udržala si vysoké tempo až do cieľa, v ktorom mala na druhú Nemku k dobru 18 stotín.

Pre JOJ Šport po prvom kole Vlhová vravela:

„Išla som to, čo sme trénovali. Cítila som sa dobre, akurát som si postrážila nájazd do strminy. Teším sa, že mi prvé kolo vyšlo. Podmienky boli výborné, takže to, či som štartovala na začiatku, alebo na konci prvej skupiny, bolo dnes jedno.“

Petrinmu tempu stačila okrem Dürrovej už len obhajkyňa veľkého i malého glóbusu Mikaela Shiffrinová. Američanka si minulý týždeň po páde v tréningu narazila koleno, ale podľa svojich slov ju zranenie už veľmi neobmedzovalo. Predviedla svoju typickú dynamickú jazdu, no pred 2. kolom strácala na Vlhovú 0,42 s. Ďalšie pretekárky už výrazne zaostávali, štvrtá Liensbergerová mala manko 1,02 sekundy.

Druhé kolo

V druhom kole sa podaril výrazný posun Kanaďanke Ali Nullmeyerovej, ktorá poskočila z priebežnej 20. pozície až na konečnú šiestu priečku. O vedenie ju obrala až Švédka Sara Hectorová. Následne sa Liensbergerová vydarenou jazdou dostala do vedenia, z ktorého ju nezosadila ani Shiffrinová. Americká rekordérka v počte víťazstiev išla kritické bránky naširoko, točila až za nimi a zaradila sa tesne za Rakúšanku. Skončila mimo pódia a musela sa uspokojiť so štvrtým miestom. Dürrová predviedla pokojnú, plynulú jazdu, síce mala tiež v prechode so strmine problémy, ale stačilo jej to, aby sa dostala na čelo poradia a hodila rukavicu Petre Vlhovej. Tá však tlak ustála a preteky zvládla bravúrne. Už na štarte sa skvele odpichla, nabrala vysoké tempo, dala si pozor aj pri prechode do strmej časti, držala si rovnováhu a neustále zvyšovala náskok. Svoju dominanciu vyjadrila víťazstvom s priepastným náskokom 1,41 s na Nemku.

V cieli pre TV JOJ Šport uviedla:

„Bola som veľmi prekvapená v cieli z takého výrazného náskoku, lebo pocity nezodpovedali tomu, čo som videla na tabuli. Veľmi sa teším, každé víťazstvo je iné a úžasné. Máme za sebou skvelú robotu, skvelú prípravu, cíti sa skvelo. Teším sa z toho, že môžem byť na lyžiach a užívať si to. Tréningy nám ukazovali, že som veľmi rýchla, ale snažila som sa byť nohami pevne na zemi a toto som určite nečakala, lebo súperky sú rýchle, ukázali to v prvom kole. Ja som si išla iba svoje, bola som v pokoji a chcela som podať iba svoju jazdu a vyšlo to.“

Úradujúca olympijská šampiónka a členka banskobystrickej Dukly v najtočivejšej disciplíne má po sobote na svojom konte už 29 triumfov v pretekoch SP a pripísala si 68. pódium v tomto seriáli, 42. v slalome. Po sobote je nielen líderkou tohtosezónneho hodnotenia slalomu, ale dostala sa aj na čelo celkového poradia SP. V ňom vedie o 60 bodov pred víťazkou obrovského slalomu v Söldene Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou.

Vlhová má šancu zopakovať svoj triumf v nedeľu, keď sa pôjde v Levi druhý slalom. Prvé kolo o 10.00 hodine a druhé o 13.00 hodine.

Výsledky

Sobotňajší slalomu SP žien v Levi:

  1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:50,59 min. (53,79 s/56,80), 2. Lena Dürrová (Nem.) +1,41 s, 3. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,55, 4. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,70, 5. Sara Hectorová (Švéd.) +2,60, 6. Alison Nullmeyerová (Kan.) +2,97, 7. Melanie Meillardová (Švaj.) +2,99, 8. Katharina Huberová (Rak.) +3,15, 9. Zrinka Ljutičová +3,17, 10. Leona Popovičová (obe Chor.) +3,30 (56,15/57,74)

Poradie v slalome (1 z 11): 1. VLHOVÁ 100, 2. Dürrová 80, 3. Liensbergerová 60, 4. Shiffrinová 50, 5. Hectorová 45, 6. Nullmeyerová 40

Celkové poradie SP (po dvoch z 45 súťaží): 1. VLHOVÁ 160 b., 2. Lara Gutová-Behramiová 100, 3. Hectorová 95, 4. Shiffrinová 90, 5. Federica Brignoneová (Tal.) a Dürrová po 80

Autor: (job), Foto: ČTK/TASR/AP