Petra Vlhová suverénne vyhrala slalom v Záhrebe, nedala šancu ani Shiffrinovej + HLASY

0 /

Lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová suverénne triumfovala v sobotňajšom slalome Svetového pohára v Záhrebe. V oboch kolách predviedla najrýchlejšie jazdy a dosiahla svoje jedenáste víťazstvo vo Svetovom pohári v kariére, šieste v slalome. Svoju najväčšiu konkurentku Američanku Mikaelu Shiffrinovú zdolala až o 1,31 sekundy.

Prvý ženský slalom Svetového pohára v novom roku 2020 má slovenskú víťazku. Naša dvadsaťštyriročná Duklistka čakala na triumf v klasickom slalome Svetového pohára bez štyroch dní celý jeden rok. Naposledy sa z neho tešila 8. januára 2018 vo Flachau. Odvtedy dominovala Shiffrinová a Vlhová tak v sobotu prerušila jej sériu. Vyhrala s impozantným náskokom 1,31 sekundy pred svojou veľkou rivalkou. Tretia skončila s odstupom už priepastných 3,49 s na našu víťazku Rakúšanka Katharina Liensbergerová.

Prvé kolo

Vlhová si vypracovala komfortný náskok pred súperkami už v 1. kole. Odštartovala s jednotkou a aj bez porovnávacích medzičasov si udržala dynamiku jazdy na celej dlhej a náročnej trati. Neurobila žiadnu viditeľnú chybu a zvládla ju za 57,25 s. Najmä v strmých častiach získala na svoje konkurentky cenné stotinky. Nastavila tak samostatné parametre kola, ku ktorým sa nepriblížila žiadna súperka. Nedokázala to ani Shiffrinová so sedmičkou, ktorej medzi prvým a druhým medzičasom podkĺzla lyža a mala čo robiť, aby chybu ustála. Síce pokračovala ďalej, ale jej strata narástla na 1,16 s. Menšie ako dvojsekundové manko na Vlhovú mali iba Shiffrinová, Švajčiarka Wendy Holdenerová (+1,81 s) a Rakúšanka Katharina Liensbergerová (+1,99 s).

Petra Vlhová po prvom kole pre RTVS povedala:

„Je to celkom fajn, aj ten vyše sekundový náskok, ale všetko je ešte otvorené. Pred sebou máme každá jedna z nás druhé kolo a v ňom sa môže stať čokoľvek. Musím si ešte pozrieť video, aby som zistila kde som robila mierne chyby, pretože som nemala so svojej jazdy dobrý pocit. Porozprávam sa o tom s trénerom. Uvidíme ako postavia druhé kolo, ale chcem ísť aj v ňom naplno. Pôjdem posledná, sústredím sa iba sama na seba.“

Druhé kolo

V druhom kole, už pod umelým osvetlením, predviedla výbornú jazdu Shiffrinová, ktorá išla čisto a rýchlo a do cieľa prišla s veľkým náskokom 2,18 s pred dovtedy vedúcou Liensbergerovou. Hodila tak rukavicu Petre, ktorá ju zodvihla a aj ona išla naplno. V úvode druhej jazdy zvýšila náskok pred Shiffrinovou a aj keď na druhom medzičase sa jej odstup od Američanky trochu znížil, v dolnej časti trate opäť zrýchlila. Rovnako ako v prvom tak aj v druhom kole dosiahla Vlhová najlepší čas spomedzi všetkých pretekárok. A to i napriek spomínanému miernemu zaváhaniu medzi druhým a tretím medzičasom. Shiffrinovú tak zdolala celkovo o 1,31 sekundy. V cieli k tomu povedala:

„Druhé kolo som išla rýchlejšie ako to prvé. Išla som naplno a bola som rýchlejšia ako Mikaeala. Ak som chcela vyhrať, musela som ísť naplno. Nespoliehala som sa na to, že mám vyše minúty a šestnásť sekúnd náskok. Dala som do toho všetko a napokon to vyšlo. Som veľmi šťastná!“

Cieľový triumf

Petra Vlhová v Záhrebe dovŕšila tridsiatku pódiových umiestnení v pretekoch Svetového pohára v kariére. Doteraz nazbierala 11 víťazstiev, jedenásť druhých a osem tretí miest. Rovnako dosiahla šieste víťazstvo v slalome a celkovo dvadsiate pódium v najtočivejšej disciplíne. V Záhrebe bola 24-ročná Duklistka predtým dvakrát druhá – v januári 2017 za krajankou Veronikou Velez Zuzulovou, o dva roky neskôr za Shiffrinovou. Petra Vlhová v sobotu dosiahla jedenáste víťazstvo v jedenástom dejisku Svetového pohára a stále platí, že nikde nevyhrala dvakrát.

Z tohto triumfu sa pred televíznymi kamerami veľmi tešila, keď ešte hovorila:

„Od rána to bolo dnes tu fantastické. Konečne sa mi podarili dve fantastické jazdy bez väčších chýb. Toto víťazstvo je pre mňa veľmi dôležité, pretože stále som bola stále iba druhá. A dnes som konečne vyhrala., Toto víťazstvo patrí aj môjmu servismanovi Džidžimu, ktorý sa zranil v predchádzajúcom týždni a samozrejme aj mojim skvelým fanúšikom. Viem, že veľa ľudí neverilo, že sa Mikaelu dá zdolať a mne sa to podarilo o viac než sekundu. Dala som do oboch jázd všetko. Veľmi sa z toho teším. Prišlo ma sem povzbudiť veľa fanúšikov, mám tu aj celú moju rodinu, priateľa, takže je to úžasné vyhrať pred nimi.“

Petra víťazstvom v Záhrebe nadviazala na svoju krajanku, tiež bývalú Duklistku Veroniku Velez-Zuzulovú. Tá sa tešila z víťazstva v Záhrebe v roku 2017, čo bol jej posledný triumf v SP v kariére. Vlhová pre RTVS dodala:

„Vždy to bol môj sen vyhrať tu v Záhrebe. Práve Záhreb a Flachau sú špeciálne preteky. Zo Záhrebu ešte korunku nemám, tak konečne sa mi ju podarilo získať. Celý môj tím pracuje na tom, aby som bola najlepšia. Veľa som pre tento úspech obetovala, všetko som robila na stodvadsať percent a výsledok sa dostavil.“

Výsledky:

Slalom v Záhrebe: 1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:57,98 min, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,31 s, 3. Katharina Liensbergerová (Rak.) +3,49, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) +3,60, 5. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +3,62, 6. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) +3,79, 7. Katharina Truppeová (Rak.) +4,42, 8. Aline Daniothová (Švaj.) +4,54, 9. Kristin Lysdahlová (Nór.) +4,70, 10. Emelie Wikströmová (Švéd.) +4,89 s.

Celkové poradie SP (po 13 zo 40): 1. Shiffrinová 826 b, 2. VLHOVÁ 513, 3. Federica Brignonová (Tal.) 451, 4. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 329, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) 301, 6. Holdenerová 287

Poradie SP v slalome (po 4 z 9): 1. Shiffrinová 380 b, 2. VLHOVÁ 260, 3. Liensbergerová 186, 4. Swennová-Larssonová 155, 5. Gisinová 151, 6. Haverová-Lösethová 142

Autor: (bl), Foto: Zdroj: TASR