Fantázia! Petra Vlhová vyhrala doma v Jasnej ´sveťák´ v obrovskom slalome + HLASY

6 /

Lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová vyhrala v nedeľu obrovský slalom Svetového pohára v Jasnej. O 16 stotín odsunula na druhú priečku Novozélanďanku Alice Robinsonovú, až tretia skončila Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá po prvom kole viedla! Naša pretekárka si pripísala na konto 19. triumf v SP, z toho piaty v „obráku“.

Prvé kolo

Na trati s 50 bránkami a prevýšením 400 m sa Duklistka Vlhová predstavila s číslom 3 a predviedla plynulú aktívnu jazdu bez zjavného vybočenia z ideálnej línie oblúkov. Zdanlivá nenáročnosť trate bez oddychového miesta od pretekárok vyžadovala maximálne sústredenie a nepoľavenie v agresivite, čo sa Petre Vlhovej podarilo. V hornej časti bol sneh neporušený, ale v druhej polovici sa jazdil v sobotu slalom, a tam bol sneh viac utlačený a ľadový. Špecifikom bolo aj to, že časť trate sa nachádzala na ostrom slnku a ďalšia zasa v tieni a táto svetelná zmena viacerým pretekárkam spôsobovala problémy. Naša lyžiarka sa s tým dobre vyrovnala, získala druhé miesto a v cieli po prvom kole pre RTVS hovorila:

„Bola som nastavená, že pôjdem naplno a myslím si, že som konečne predviedla moju jazdu. Na začiatku som sa snažila chytiť rytmus, v strednej pasáži som sa už cítila veľmi dobre. V spodnej časti som trochu robila chyby, problém mi robila najmä zmena svetla zo slnka do tieňa, vo dvoch bránkach som takmer nič nevedela. Celkovo som však spokojná s tým, čo som predviedla. Je to v pohode a pokúsim sa to zopakovať aj v druhej jazde.“

Petra zaostala za vedúcou Američankou Mikaelou Shiffrinovou o 16 stotín sekundy. Prekvapením bola priebežná tretia pozícia Poľky Maryny Gasienicovej-Danielovej (+0,44).  Zatvorené brány veľmi nesedeli Taliankam. Federica Brignoneová išla príliš priamo na brány, viackrát zaváhala, nenašla rytmus a v cieli mala stratu 91 stotín. Hneď pred ňu sa zaradila líderka hodnotenia disciplíny Marta Bassinová (+0,84). Prekvapila aj Američanka Nina O’Brienová, ktorá s číslom 19 zaostala za Shiffrinovou iba o 49 stotín. Do jednej sekundy sa zmestilo sedem pretekárok, siedma bola Alice Robinsonová z Nového Zélandu (+0,98).

Druhé kolo

Druhé kolo bolo postavené priamejšie, kľúčové bolo nestratiť rýchlosť, aj drobné zaváhania sa mohli kruto vypomstiť. V tomto kole predviedla famóznu jazdu zo spomínanej siedmej priečky Alice Robinsonová. Vytvorila si viac než sekundový náskok, hoci v dolnej časti trate spomalila. Nik ju však následne nedokázal prekonať, navyše štvrtá Američanka Nina O’Brienová spadla a rovnako dopadla i tretia Poľka Maryna Gasienicová-Danielová, keď ju postihla menšia športová tragédia. V cieľovom svahu rukou „zavadila“ o jednu z bránok. Petra tak musela čakať, vyšla na trať s oneskorením a z náskoku na Robinsonovú stratila, no v spodnej časti bola rýchlejšia a tesne ju predstihla, dostala sa do zelených čísiel. Naša Duklistka však zlomila jednu z bránok, ktorú museli meniť, čo zdržalo aj Američanku Shiffrinovú na štarte asi päť minút. Rozhodilo ju to. Mikaeala nenadviazala na jazdu z prvého kola, začala bez iskry postupne strácať na Petru a skončila až tretia za Novozélanďankou s celkovou stratou na našu víťazku + 0,37 s.

V prvej televíznej reakcii pre FIS Petra Vlhová iba ťažko hľadala cez slzy šťastia slová:

„Nemám slov, je to úžasné. Každý, kto sleduje tento šport, tak vie, že v obrovskom slalome som nebola v dobrej forme. Mala som menšiu krízu, no snažila som sa veľa zmeniť a aj tým, že som prišla domov, tak som sa snažila udržať si hlavne sily a odjazdiť dobre na domácej trati. Vyhrať tu bol môj sen.“

Mikaela Shiffrinová priznala, že ju trochu vyviedlo z rovnováhy dlhé prerušenie pred jej druhou jazdou. Pracovníci na trati museli totiž opraviť bránu, ktorú predtým zlomila Vlhová:

„Myslela som si, že to vybavia za 15 sekúnd. Trvalo to však päť či osem minút. Nemám čo k tomu dodať.“

Po pretekoch

V Jasnej plakala od šťastia nielen naša lyžiarka, ale aj celá rodina, fanúšikovia, televízny štáb vedno s expertkou Veronikou Velez-Zuzulovou. Až o pár minút sa už pre RTVS Petra Vlhová rozhovorila viac:

„Neviem opísať svoje pocity. Úprimne neviem povedať, či som mala niekedy vôbec také emócie ako dnes, aj keď som vyhrala prvý ´sveťák´. Veľmi som sa trápila v obrovskom slalome, mala som ťažké dni, no posledný týždeň dozadu sme vymenili lyže za o niečo ľahšie, začala som jazdiť, začala som cítiť istotu. Bolo to každým dňom lepšie a lepšie. Lyžovala som aj tu na tréningu posledné dni, no neverila som, že by som mohla zvíťaziť v obrovskom slalome. Boli sme realisti, ale dala som do toho všetko, verili sme si, išla som na maximum. Keď sme videli na prvých medzičasoch, že Mikaela stráca, tak som si vravela, že ešte ona vie zabrať posledné úseky, ale na predposlednom medzičase mala ešte väčšiu stratu . Až keď prišla do cieľa, som si uvedomila, že som víťazka. Bol to veľký sen vyhrať doma v Jasnej. Chcela som potešiť všetkých ľudí a dokázať, že ešte na to mám. V ´obráku´ som sa trápila, keď som sa v ňom už cítila dobre, tak mi ho zrušili. Stále som však ´makala´ na sebe a verila som, že príde deň, kedy získam istotu a pôjde to. Som rada, že prišiel práve teraz tu v Jasnej.“

Petra Vlhová priznala, že druhé miesto v sobotňajšom slalome ju nakoplo a hlavne po psychickej stránke sa už cítila dobre:

„Pomohol mi včerajšok, dodal mi sebavedomie. Pomohla mi aj mentálna koučka, nevidno ju síce, no bez nej by som nedokázala byť v pokoji doma, lebo sú to obrovské tlaky. Bola som prekvapená ako to zvládam. Aj vďaka nej mám včerajšie druhé miesto a dnešné víťazstvo.“

Talianka Marta Bassinová obsadila štvrté miesto (+0,96), čo jej stačilo, aby v predstihu získala malý krištáľový glóbus v tejto disciplíne. Vlhová si pripísala si na konto 19. triumf v SP, z toho piaty v „obráku“. V tejto disciplíne zaknihovala prvé víťazstvo v sezóne, predtým v obrovskom slalome naposledy triumfovala v januári 2020 v talianskom Sestriere.

Tréner Petry Vlhovej Livio Magoni pre RTVS uviedol:

„Som šťastný, kvôli všetkým okolo, hlavne kvôli Petre, jej rodine i fanúšikom. Som si istý, že Slovensko je dnes veľmi, veľmi šťastné. Druhé kolo nebolo z Petrinej strany najlepšie, vie lyžovať lepšie, no dôležité sú body, ktoré získala. Včera dvadsať stratila, lebo Mikaela je v dobrej forme, no koncentrujeme sa na poslednú prioritu, zaznamenať niečo veľké, teda veľký krištáľový glóbus. V Jasnej sme stiahli náskok na Laru-Gutovú Behramiovú, no chceme v Are urobiť najbližší víkend dvesto bodov, keďže záver je vo Švajčiarku, kde bude Lara doma. Veľký lyžiarsky národ, akým je Švajčiarsko, ju bude určite tlačiť. Petra musí teraz spracovať emócie a udržať si silu, pretože v Are nás čakajú dôležité štyri jazdy v rýchlom slede za sebou.“

Naša 25-ročná Duklsitka skresala manko na líderku SP Laru-Gutovú Behramiovú, v celkovom poradí zaostáva za Švajčiarkou už iba o 36 bodov. V utorok a stredu trénuje Petra Vlhová ešte doma v Jasnej a hneď v stredu sa presunie do Švédska.

Seriál SP žien sa teda presúva do Are, vo švédskom stredisku sú v piatok a sobotu na programe dva slalomy. Sezóna vyvrcholí finálovými pretekmi vo švajčiarskom Lenzerheide (17.-21. marca).

Výsledky:

Obrovský slalom SP žien v Jasnej:

1. Petra VLHOVÁ (SR) 2:16,66 min., 2. Alice Robinsonová (N.Zél.) +0,16 s, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,37, 4. Marta Bassinová (Tal.) +0,96, 5. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +1,34, 6. Federica Brignoneová (Tal.) +1,43, 7. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,52, 8. Michelle Gisinová +1,68, 9. Lara Gutová-Behramiová (obe Švaj.) +1,69, 10. Tessa Worleyová (Fr.) +1,75, …

Celkové poradie SP (po 27 z 33 súťaží):

1. Gutová-Behramiová 1256 b., 2. VLHOVÁ 1220, 3. Gisinová 969, 4. Bassinová 840, 5. Brignoneová 817, 6. Shiffrinová 775