Vivat Vox Organi 2024: Koncerty francúzskeho organového virtuóza Thierry Mechlera v Banskej Bystrici a Španej Doline

KULTÚRA
0 /

Medzinárodný organový festival Vivat Vox Organi pokračuje na začiatku júna dvojitou dávkou organovej hudby, v podaní fenomenálneho organistu a organového virtuóza Thierryho Mechlera z Francúzska. Prvý koncert sa uskutoční v piatok 7. júna 2024 o 19:00 v banskobystrickom Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici.

Koncert 7. júna v Evanjelickom kostole Banská Bystrica

Pôjde o improvizačný koncert, ktorý bude spojený s premietaním nemého filmu Faust, z roku 1926. Okrem tohto výnimočného improvizačného koncertu Thierry predstaví svoju virtuozitu aj na ďalšom koncerte. Ten sa uskutoční v sobotu 8. júna 2024 o 19:00 za historickým barokovým organom Martina Podkonického v Španej Doline. Oba podujatia sa konajú v rámci celoeurópskeho podujatia Noc kostolov 2024.

Improvizačný koncert na nemý film Faustbude mať trvanie 100 minút. Nemý film bude uvádzaný zo slovenskými titulkami. Hudbu k historickému nemému filmu bude tvoriť organový improvizátor Thierry Mechler priamo na podujatí.

Thierry Mechler

Thierry Mechler

Nemý film Faust bol dokončený a predstavený v roku 1926. Murnauov film čerpá inšpiráciu zo starších a historických príbehov o Doktorovi Faustovi, predovšetkým z Goetheho Fausta, ale aj starších stredovekých legiend, ktoré sa zachovali v repertoári kočovných bábkarov. Historický nemý film Faust bol považovaný za príkladný film nemeckého expresionizmu. Svoj úspech zožal aj za množstvo špeciálnych efektov, ktoré dotvárajú genialitu tohto filmového spracovania legendárneho príbehu o Faustovi.

V ten istý deň, ešte pred samotným festivalovým koncertom z cyklu Vivat Vox Organi, bude v rámci podujatia Noc kostolov v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici od 17:30 koncert speváckeho zboru Hron, pod vedením Petra Bibzu. Spoluúčinkovať bude aj Spevácky zbor mesta Brezno, pod vedením Barbory Horňákovej.

V sobotu 8. júna 2024 uvedie Thierry Mechler svoj organový recitál na vzácnom autentickom barokovom organe v kostole Premenenia Pána v Španej Doline. Koncert v kostole Premenenia Pána v Španej Doline sa začne o 19:00. Na programe budú diela barokovej klasiky v bravúrnej interpretácii organového virtuóza Mechlera. V programe Thierry opäť predstaví aj svoje improvizačné schopnosti, keď bude improvizovať na melódie slovenských ľudových piesní s baníckou tematikou.

Program organového koncertu v sobotu 8. júna 2024 o 19:00 v Španej Doline

Hildegard von BINGEN (1098-1179)

Antiphonae de SpirituSancto

Improvizácia na slovenskú ľudovú pieseň I.

ElisabethClaude JACQUET de la GUERRE (1665-1729)

Prelúdium G dur

Rondeau, Rigaudons I, II, I

Improvizácia na slovenskú ľudovú pieseň II.

Fanny MENDELSSOHN (1805-1847)

Prelúdiume moll

Improvizácia na slovenskú ľudovú pieseň III.

Jeanne DEMESSIEUX (1921-1968)

Berceusesur Domine Jesu

RorateCaeli

Improvizácia na slovenskú ľudovú pieseň IV.

Clara SCHUMANN (1819-1896)

Prélude et fugueenrémineur

Thierry Mechler sa narodil v roku 1962 v regióne Alsasko, vo Francúzsku. Vo svojom rodnom meste Mulhouse začal študovať klavír a organ. V štúdiách pokračoval u Helene Boschi a Daniela Rotha na Conservatoire National de Région de Strasbourg. V roku 1981 získal prvú cenu s najvyšším vyznamenaním na „Concours International de Paris“. V roku 1984 sa stal žiakom Marie-Claire Alain v Paríži. Pod jej vedením sa mu podarilo získať zlatú medailu v Premier Prix d’Excellence a k tomu špeciálne uznanie poroty.

V roku 1986 sa stal laureátom v kategórii organovej improvizácie na Premier Prix de Virtuosité, opäť aj so špeciálnym uznaním poroty. V tom čase študoval pod vedením Jacquesa Taddeia (improvizáciu) a Marie-Claire Alain (organ).V roku 1991 získal čestnú medailu na skladateľskej súťaži v Mulhouse. V tom istom roku bol prijatý do S.A.C.E.M. (Spolok autorov, skladateľov a vydavateľov hudby), ako skladateľ. Následne v roku 1991, získal Europäischen Förderpreis v Drážďanoch, ako ocenenie za svoju medzinárodnú kariéru a množstvo nahrávok.

Pravidelne účinkuje na mnohých európskych organových festivaloch. Ako uznávaný pedagóg a porotca je pravidelne pozývaný do medzinárodných porôt v Nemecku, Anglicku, Fínsku, na Islande, v Írsku, USA, do Kórey, Číny a samozrejme predovšetkým v rodnom Francúzsku. Vedie tiež majstrovské kurzy na rôznych akadémiách. Je protagonistom množstva organových, ale i klavírnych nahrávok.

V rokoch 1991-1999 pôsobil na poste titulárneho organistu katedrály Primatial Saint-Jean v Lyone. Bol tiež kurátorom a organistom organa v Auditóriu Maurica Ravela v Lyone. Tam spravoval organ, ktorý predtým postavil staviteľ Cavaillé-Coll pre palác Trocadéro. V roku 1995 uviedol kompletné organové diela Johanna Sebastiana Bacha, v slávnej sérii dvanástich recitálov. V roku 1998 uviedol všetkých šesť organových symfónií Louisa Vierna. V tom istom roku bol vymenovaný za profesora organa a improvizácie na univerzite v Kolíne nad Rýnom. Od roku 2002 je organistom a kurátorom prestížnej Filharmónie v Kolíne nad Rýnom.

Úspešná kariéra koncertného majstra vedie Thierryho Mechlera do celého sveta. Podarilo sa mu vybudovať si povesť vzrušujúceho interpreta a strhujúceho improvizátora. Jeho Opus 14 „6 Metamorphoses on B.A.C.H,“ uviedol v osobe skladateľa a interpreta v januári 2009 vo Filharmónii v Kolíne nad Rýnom.

V roku 2018 vyšiel vo vydavateľstve Butzverlag Bonn jeho „Triptychon-Organum,“ Opus 15. V roku 2012 odohral všetkých 48 prelúdií a fúg z The Well-Tempered Clavier Johanna Sebastiana Bacha, na Bachovskom festivale v Schauenbergu. V roku 2016 vystúpil na 30. výročí vzniku Filharmónie v Kolíne nad Rýnom so svetovou premiérou „I-FORMATION,“ pre dva orchestre a organové sólo od Víta Zuraja.

Spoluúčinkoval s orchestrom Gürzenich, pod vedením Francoisa-Xaviera Rotha a so  Symfonickým orchestrom WDR, pod vedením Jukka-Pekka Sarasta.

Od roku 2020 je kurátorom veľkého organa Mutin/Cavaillé-Coll Guebwiller. Thierry Mechler je držiteľom národného titulu rytiera Francúzskeho rádu pre umenie a literatúru.

Zdroj: Matúš Kucbel , Foto: ilustračné