Február 2019: Hudobné legendy v Hudobnom átriu ŠVK

Kino
0 /

Vážení milovníci hudby, prijmite pozvanie Hudobného átria ŠVK na februárové hudobné podujatia. Ponúkame Vám ich prehľad.

FEBRUÁROVÉ PRÍBEHY HUDOBNÝCH LEGIEND 

Pocta velikánom hudby. Prehliadka hraných životopisných filmov o nežijúcich hudobných legendách,  ktoré ovplyvnili generácie muzikantov. Tradične, každú stredu v mesiaci Vám v Hudobnom átriu ŠVK premietnu  zaujímavý životný príbeh  nezabudnuteľnej hudobnej osobnosti. Projekcie sú nasledovné:

 6. 2. 2019  16:00 hod.  JAMES BROWN: Get On Up

2014, 139 min., blu-ray, dabing

Get On Up je jednou z najslávnejších piesní Jamesa Browna, ale zároveň aj silným životným príbehom rythm and bluesového speváka.  Film odhaľuje neľahké detstvo Jamesa Browna v období hospodárskej krízy, odlúčenie od rodičov, pobyt v polepšovni. Predstavuje Jamesa ako človeka, ktorého svojráznosť má hlboké korene v minulosti. ktorý sa odkláňal od zaužívaných spoločenských noriem, ale aj hudobných smerovaní.

 13. 2. 2019  16:00 hod.  RAY CHARLES: Ray 

2004, 152 min., dabing

Filmová lahôdka o dramatickom životnom príbehu, vzostupoch a pádoch, bolesti a osobných tragédiách, hudobného velikána Raya Charlesa. Vývoj  jeho hudobných štýlov – jazz, rhytm & blues, rock & roll, gospel, country & western, je súhrnom inšpiratívnej cesty génia, ktorý svetu daroval nový pohľad na spôsob vnímania hudby.  Film bol ocenený Oscarmi, Zlatými glóbusmi a ďalšími cenami.

20. 2. 2019  16:00 hod. EDITH PIAF

2007, 140 min., dabing

Film o svetoznámej francúzskej šansoniérke. Život Edith Piaf bol bojom o hudbu, prežitie a lásku. Narodila sa na chodníku, vyrastala v nevestinci, zarábala si pouličným spevom a napriek tomu sa stala slávnou. Vďaka silnej vôli a neobyčajnému nadaniu sa vysporiadala  s tragickým osudom a jej detský sen sa stal skutočnosťou.. Nechcela dať svetu šancu na ňu zabudnúť:  „Raz budem bohatá, budem mať biele fáro a čierneho šoféra. Veľkí umelci nepatria iba jednej generácií, zostávajú tu natrvalo.“ Film zožal obrovský úspech na prestížnom hudobnom festivale Berlinale. V hlavnej úlohe sa zaskvela Marion Cotillard.

27. 2. 2019  16:00 hod. JIMI HENDRIX: Hvězda stoupá vzhůru

2013, 118 min., blu-ray, dabing

Jimi Hendrix, ako jeden z najuznávanejších, najoriginálnejších a najvplyvnejších muzikantov 20. storočia, objavil netušené možnosti elektrickej gitary a stal sa priekopníkom nového hudobného efektu. Film vykresľuje príbeh amerického gitaristu, ktorý cibrí svoj hudobný talent a rieši zložité vzťahy na ceste ku sláve.  Film „Jimi: Hvězda stoupá vzhůru“ natočil režisér John Ridley a ponúka vysoko hodnotený herecký výkon André Benjamina v úlohe Jimiho Hendrixa.

VSTUP VOĽNÝ!

Projekcie sú súčasťou audiovizuálnej výstavy PRÍBEHY HUDOBNÝCH LEGIEND – prehliadky hraných životopisných filmov o hudobných legendách, doplnenej zaujímavými tematickými publikáciami, hudobnými nahrávkami a hudobninami s možnosťou prehratia na klavíri. Podujatie je prístupné počas otváracích hodín a potrvá do 28.2.2019.

Pre organizované skupiny ponúka ŠVK výber projekcií v dohodnutých termínoch. Kontaktujte: Hudobné átrium – nádvorie ŠVK, Lazovná 9, Banská Bystrica, hudobneatrium@svkbb.eu, tel: 048/47 107 44. Otváracie hodiny: pondelok – piatok 10:00 – 17:00 h. Všetky informácie nájdete aj na: https://www.facebook.com/hudobne.atrium.

plagat Pribehy hudobnych legiend

 

Zdroj: Ingrid Guzmická, Foto: ilustračné