HC ´05 v druhom pohárovom dueli remizoval v Detve a vedie A skupinu + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti v druhom kole Tipsport Kaufland Cup-u remizovali v Detve 4:4 po predĺžení. V samostatných nájazdoch síce neuspeli, no tie sú iba doplnkové. Pripísali si tak bod do priebežnej tabuľky a vedú skupinu A tejto pohárovej súťaže.

Na Podpoľaní sme sa predstavili podobne ako v Mikuláši v silnejšej zostave, avšak s novým brankárom Rabčanom. Stretnutie sa po úvodnom buly nezačalo klasicky, ale hráči zostali stáť, puk ležal na ľade a tridsať sekúnd všetci aktéri protestovali búchaním hokejok proti nečinnosti vlády SR pomôcť klubom finančne počas pandémie koronavírusu. Úvod vyšiel lepšie našim ´baranom´. Do vedenia sme išli v tretej minúte. Presadila sa naša štvrtá útočná formácia, kedy Sojkovu prihrávku spoza bránky zužitkoval pred ňou Lukáš Lunter0:1. Detva potom mala dve šance v podaní Dema a Valenta, no úradoval betón Rabčana. Náš gólman sa zaskvel aj pri presilovke súpera. Najprv kryl delovku Sýkoru a potom fantasticky predviedol zákrok lapačkou po strele Raisa. Kapituloval však v desiatej minúte, pretože počas presilovky Bysričania vyrobili chybu, Gašpar nám vypichol puk, ušiel Ďatelinkovi a sólo v oslabení zavŕšil úspešným bekhendom – 1:1. Na tento zásah sme mohli rýchlo odpovedať, ale svoje kvality predviedol i brankár Petrík pred Kabáčom. Domáci potom nevyužili únik, Čacho nedokázal trafiť dobre skákajúci puk. Trestali sme za to v pätnástej minúte po načasovanej prihrávke Češíka na Miloša Fafráka, ten si nakorčuľoval pred bránku a zakončil pomedzi betóny gólmana – 1:2. Následne nevyužil veľkú šancu pred odkrytou detvianskou svätyňou Lamper a obranca Žiak pálil do žŕdky. Skúšal to aj opäť Fafrák, mieril pod hornú žŕdku, Petrík bol proti. Gól do šatne nám mohol dať na opačnej strane Rymsha, jeho prudkú ranu Rabčan kryl. Bola tu rušná prvá tretina.

V tej druhej sme najprv nevyužili dve presilovky v rade. Čo sa nepodarilo nám, podarilo sa Detve. V polovici stretnutia sa v početnej výhode presadil Čacho, dostal sa k odrazenému puku po akcii Sýkoru a bolo vyrovnané – 2:2. V ďalšej časti tejto hry sme mohli ísť znovu my do vedenia, avšak Lamper zakončil tesne vedľa, Fafrák neuspel zblízka a neujali sa ani následné dorážky jeho spoluhráčov v závere pred bránkou. Pred prestávkou potom nevyužili domáci ďalšiu presilovku, takže do šatní odchádzali tímy za nerozhodného stavu.

Na začiatku tretieho dejstva sme ustáli ďalšie oslabenie. Mali sme aj šťastie pri strele Rymshu, keď puk tesne minul našu bránku. Na nedisciplinovanosť sme však doplatili v 44. minúte. V ďalšej početnej výhode sa už súper presadil, keď Valent mieril na milimeter presne, hoci sa Rabčan snažil kryť priestor pri žrdi – 3:2. V 54. minúte sa dostal do úniku domáci Valent, cez nášho brankára puk prepadol a vzápätí ho za čiaru chcel dať ešte korčuľujúci Gašpar, no Rabčan stihol ešte rukou zasiahnuť. Detva mala šancu aj po nebezpečnom teči Coxa, no presadila sa napokon v hre štyroch proti štyrom 62 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času. Hrali sme vabank bez brankára a po strate puku Ďatelinku na modrej skóroval z krídla Valent4:2. Barani sa však nevzdávali. Alex Tamáši totiž bravúrne naskočil z trestnej lavice, dostal puk, išiel po krídle a prestrelil 39 sekúnd pred klaksónom Petríka – 4:3. A to nebolo všetko! Dve sekundy pred koncom účinne strieľal kapitán Banskej Bystrice Ivan Ďatelinka spomedzi kruhov a vyrovnal na 4:4.

V predĺžení sa hralo v troch proti trom a ani tu nebola núdza o šance. Najprv mohli rozhodnúť domáci, Cox sa nepresadil zoči – voči Rabčanovi, ten puk vyrazil do nášho obrancu Welsha, ktorý si dal ešte takmer vlastný gól. My sme mali príležitosti po koncovke Krišku a dorážke Kabáča pred odkrytou svätyňou Petríka, no tomu pomohol i spoluhráč zákrokom hokejkou. Lamper potom nevyužil sólový nájazd. Na opačnej strane mal možnosť Žilka, ten prekonal brankára HC ´05, no za ním v poslednej chvíli odpaľoval puk pred čiarou Tamáši.

Rozuzlenie priniesli až doplnkové samostatné nájazdy. V štyroch sériách gólmani nekapitulovali, za nás sa nepresadili Češík, Tamáši, Žiak a Faško-Rudáš, no v piatej sérii to padlo detvianskemu útočníkovi Rymshovi a Winquist na bystrickej strane nedokázal nájsť na tento zásah súpera odpoveď. Podpolianske ´medvede´ sa tak tešili z  ´malej´ výhry – neoficiálnej 5:4.

Z manuálu k Tipsport Kaufland cupu vyplýva, že zápas má byť po predĺžení oficiálne ukončený aj za stavu 4:4, samostatné nájazdy majú len doplnkový charakter. Upozorňuje na to riadiaci orgán súťaže.

HC 07 WPC Koliba Detva – HC’05 Banská Bystrica 4:4 pp (1:2, 1:0, 2:2 – 0:0), doplnkové sn 1:0.

Góly: 10. R. Gašpar, 31. Čacho (J. Sýkora, Golian), 44. P. Valent (R. Gašpar, Rymsha), 59. P. Valent – 3. L. Lunter (Sojka, Ďatelinka), 15. Fafrák (Češík, Kabáč), 60. Tamáši (Žiak), 60. Ďatelinka (Winquist, Mistele). Rozhodovali: Fridrich, Výleta – Rojík, Jedlička. Presilovky: 2:0. Oslabenia: 1:0. Diváci: 330.

HC 07 WPC Koliba Detva: R. Petrík – O. Turan, Lalík, Golian, Rais, F. Fekiač, Korím, Gachulinec, Rymsha – Žilka, V. Fekiač, Magdolen – Charbonneau, Čacho, J. Sýkora – A. Nauš, P. Halama, Ľupták – R. Gašpar, P. Valent, Cox

HC 05 Banská Bystrica: Rabčan – Welsh, Ďatelinka, Biro, Žiak, Petrinec, Demo, Ganz – Lamper, Winquist, Kriška – Mistele, Tamáši, M. Sloboda – Fafrák, Češík, Kabáč – L. Lunter, Sojka, Faško-Rudáš

Norbert Javorčík, tréner Banskej Bystrice: „Zlepšiť musíme presilovky i oslabenia, určite na nich popracujeme. Teší ma však, že sa nevzdávame a hráme až do samého konca, čo sa ukázalo v tomto stretnutí. Za akéhokoľvek stavu sa snažíme nájsť cestu k víťazstvu. V Detve sa nám podarilo v samom závere dostať duel aspoň do predĺženia. V ňom boli šance na oboch stranách, nájazdy boli taktiež dramatické. Bol to celkovo vyrovnaný zápas so šťastným koncom pre domácich. Zatiaľ je po týchto prípravných a pohárových zápasoch ešte ťažko hodnotiť nejaký progres mladších hráčov v tíme. Pracujeme na určitých veciach, ktoré sú v tejto fáze prípravy potrebné. Tréningy sú stále ešte dosť intenzívne, snažíme sa na kondičnej stránke pracovať, popritom sa zlepšovať aj v systémových veciach. Na herných situáciách ešte budeme musieť popracovať.

Eugen Rabčan, brankár Banskej Bystrice: „Zo začiatku to bolo nervózne, potreboval som sa chytiť pár zákrokmi. Nastúpili sme do stretnutia aktívne, čo mi vyhovovalo, že nebol hneď tlak zo strany súpera na moju bránku. Chlapci mi zo začiatku pomohli a postupne som sa do toho dostal. Myslím si, že som odchytal solídny zápas. Záver bol hektický, no treba vždy veriť až do samého konca zápasu. Prehrávali sme 40 sekúnd do konca o dva góly, super, že sme napokon vyrovnali. V tretej tretine som mal za sebou puk na bránkovej čiare, ak by nebolo divákov, ani by som o tom nevedel. Začali kričať, tak som si pomyslel, že to asi nemám pod kontrolou. Intuitívne som ľahol a našťastie to dopadlo úspešne.“

1. Banská Bystrica   2  1  0  8:5   4b
  2. Martin             2  1  0  4:4 4b
  3. Detva            0  2  0  7:7  3b
  4. Liptovský Mikuláš 0  0  2  0:5  0b

Autor: (bl), Foto: HC´05 + facebook + (as)