5 /

Hokejisti Banskej Bystrice prehrali aj tretí štvrťfinálový zápas play-off Tipos extraligy. Tentoraz doma proti Spišskej Novej Vsi 3:4 po predĺžení a v sérii hranej na tri víťazstvá má postupový mečbal mužstvo z východu republiky. Aj tretí duel série sa lámal v samom závere. Prvý na Spiši prehrali ´barani´ po predĺžení, druhý si prehrali v samom závere riadneho hracieho času, keď 92 sekúnd pred koncom ešte viedli o gól, a tretí duel pred svojimi divákmi znovu dostali do predĺženia, no v ňom opäť inkasovali. Séria hraná na štyri víťazstvá vyznieva v ich neprospech 0:3.

Spišiaci hrali pod Urpínom v improvizovanej zostave, pretože pre chorobu a zranenia nenastúpili Burgess Bortňák a Drábek. Napriek tomu prvá tretina vyznela v ich prospech. Do vedenia išli v deviatej minúte Mykluchom, ktorý zakončoval spoza protihráča pomedzi jeho nohy a tečovaný puk skončil za Krošeljom – 0:1. O dve minúty neskôr ho pokoril z kruhu bez prípravy Bakoš, tentoraz sa puk dostal pomedzi betóny gólmana HC´05 a doplazil sa za čiaru – 0:2. Domáci väčšie šance nemali, za zmienku stojí iba delovka Lužu v 19. minúte z kruhu, keď Melicherčík nevedel kde má puk, no nik ho už nedokázal doraziť medzi žrde.

V strednom dejstve Bystričania znížili v presilovke po strele Horu z dorážky Romanom Faithom, ktorý sa dobre zorientoval a dobiedzal tam spolu s Velom pred bránkou – 1:2. Na opačnej strane nevyužil tutovku voľný Kerbashian z asi dvoch metrov. Lenže tento hráč napokon hosťom prinavrátil dvojgólové vedenie v 37. minúte, keď z medzikružia presnou strelou k žrdi stanovil stav na 1:3 po výbornej prihrávke a práci Džugana.

Na začiatku tretej tretiny Bystričania znížili znovu z presilovky, od modrej sa presadil Frank Hora 2:3. Pokým pri prvom góle využili presilovku za 9 sekúnd jej trvania, teraz im to trvalo tiež krátko – iba 12 sekúnd. Hráči Sp. N. Vsi potom nevyužili štyri vyložené šance, Džugan sa nepresadil zoči – voči Krošeljovi, Myklucha sám pred ním preváhal možnosť zakončenia, Vandas následne netrafil odkrytú bránku a netešil sa v 54. minúte ani Rapáč, takisto zoči – voči nepokoril gólmana HC ´05. Hostia za to pykali 72 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času. Ujala sa strela Marcusa Velu z kruhu a išlo sa do predĺženia – 3:3. V ňom sa hralo hore – dole a tešili sa o niečo kombinačnejší a živší Spišiaci po strele voľného  Nellisa, ktorého ideálne našiel v medzikruží Vandas – 3:4.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Spišská Nová Ves 3:4 pp (0:2, 1:1, 2:0 – 0:1) – stav série 0:3

Góly: 28. R. Faith (Vela, Hora), 42. Hora (M. Wilkins, Vela), 59. Turnbull (Hora, M. Wilkins) – 9. Myklucha (Bakoš), 11. Bakoš (Majdan), 37. Kerbashian (Džugan, Merežko), 75. Nellis (Vandas, Merežko). Rozhodovali: Snášel ml., Žák – M. Orolin, Kacej, vylúčení na dve min.: 4:5, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, diváci: 2693.

Banská Bystrica: Krošelj – Luža, Bačik, Nielsen, Hora, D. Stránský, Ďatelinka, Žabka – Turnbull, Vela, M. Wilkins – Výhonský, Bíreš, Matoušek – Petriska, Langkow, R. Faith – Macek, A. Stránsky, Štrauch

Spišská Nová Ves: Melicherčík – Romaňák, Merežko, Ališauskas, Žiak, Valach, Groch – Burgess, Nellis, Archambault – Bakoš, Kerbashian, Drábek – Rapáč, Bortňák, Majdan – Vandas, Myklucha, Džugan

Raimo Helminen, hlavný tréner tímu: „Už na začiatku zápasu sme neboli pripravení, čo je pravdepodobne moja chyba, že som nedokázal pripraviť tím po veľmi dobre odohratých zápasoch vonku. Nezačali sme dobre, ale v závere sme sa do zápasu vrátili. V sobotu však musíme byť iným tímom. Stále máme nádej, musíme proste vyhrať nasledujúci zápas a vrátime sa späť.“

Roman Faith, strelec bystrického gólu na 1:2 v presilovke: „Je to tretia prehra o kúsok. Bohužiaľ, zaspali sme prvú tretinu, aj keď sme veľmi chceli pred zápasom, no prišli sme na ľad a bolo 2:0 pre súpera. Prehrávame sériu 0:3 a odteraz začína pre nás každý zápas ešte viac naplno. Musíme sa sústrediť na každé detaily, nestrácať puky. V predĺžení mali Spišiaci zase šance spred bránky, z našej strany ako keby sa o nič nehralo, ja neviem…. to isté aj v tej prvej tretine. Musíme zabrať a vyhrať štyri zápasy v rade ak chceme pokračovať v sezóne. Neviem prečo sa rozhoduje až na konci stretnutí v tejto séri, no aj keď je to až do úplného konca tesné, tak v úvodzovkách sme pokašlali tri zápasy v rade. Nezostáva nič iné, iba všetky ostatné duely vyhrať, ak chceme pokračovať v sezóne, inak to nejde.“

Martin Bakoš, útočník Sp. N. Vsi (1+1v zápase): „Prvý zápas sme vyhrali až po predĺžení, teraz ďalší, druhý duel sme zvládli len tesne pred koncom, takže sme radi za stav 3:0, no stále sme nohami na zemi. Chýba nám ešte posledný krok, ten musíme zvládnuť. Tento zápas bol znovu ťažký. Dali sme síce dva góly, viedli sme aj 3:1, ale Bystrica sa zdvihla. V tretej tretine sme zbytočne nedovolene hrali so šiestimi hráčmi a darovali sme tak Bystrici presilovku, ktorú využila. Som rád, že tím ukázal charakter a dokázali sme to urvať v predĺžení. Psychicky nás to nakopne, ale je to len tretí bod zo štyroch, stále nie je rozhodnuté!“

Vladimír Záborský, asistent trénera Sp. N. Vsi: „Sme radi, že sme  zápas zvládli, ale viedli sme 3:1 a nejakými lapsusmi sme o náskok prišli. Zápas sa lámal v špeciálnych formáciách. My sme nedokázali využiť presilovky, naopak Bystričana využili dve. V tretej tretine sme mali viac z hry aj šance, takže duel sme mohli zlomiť na našu stranu. Devízou je, že mužstvo máme pohromade aj s realizačným tímom druhý rok po sebe a dokázalo sa zomknúť  i napriek tomu, že nám dvaja hráči, ktorí hrajú práve špeciálne formácie, vypadli. Nastúpili za nich iní chalani, ktorí si zastali miesto a dokázali sme sami sebe, že máme silu v kolektíve. Budeme sa ju snažiť využívať v play-off.“

Banskobystrickí ´barani´ hrajú štvrtý štvrťfinálový duel proti Spišskej Novej Vsi znovu doma už v sobotu 23. marca18.00 hodine.

Autor: (irb), Foto: fb HC´05 (D. Körtvélyesiová)