7 /

Hokejisti Banskej Bystrice v poslednom 50. kole Tipos extraligy už s uzdraveným brankárom Krošeljom zdolali na domácom ľade Nitru 5:3 a vybojovali si priamy postup do play-off práve na úkor svojho súpera spod Zobora. Tomu nepomohol ani navrátilec do zostavy po trojtýždňovej pauze od zranenia Samuel Buček. Žiaľ ´baranom´ sa počas tohto stretnutia zranil krídelník prvej elitnej formácie Matt Wilkins.

Prvá tretina vyšla domácim ako z ríše snov. Do vedenia išli v presilovke po strele Faitha, keď puk doklepol za Aittokallia v piatej minúte Carter Turnbull1:0. Potom mohol pridať druhý gól zblízka Macek, gólman hostí výborne zasiahol betónom. Po nevyužitých šanciach Lacku, Bučeka a Gilla na opačnej strane, keď sa zaskvel gólman Krošelj, prišiel trest. Frank Hora vybojoval puk a na dvakrát ho dostal do bránky 2:0. Prešlo iba 38 sekúnd, keď Faith vykúzlil zadovku spoza bránky a pred ňou sa nemýlil do odkrytého priestoru Chris Langkow3:0. Hostia mohli znížiť do prestávky v presilovke, ale nezvládli ju, nevystrelili ani raz na bránku.

Ani v strednom dejstve Nitra výraznejšie nehrozila, štvrtý gól mohol hneď na začiatku pridať z úniku Turnbull, ale zazvonil na žŕdke. V prečíslení dvoch na jedného to zobral na seba Výhonský, ale puk poslal do Aittokallia. Bystričanom sa zranil krídelník prvej formácie Wilkins, už bez neho v presilovke dostal puk do bránky Výhonský, no podľa arbitrov nedovolene nohou, takže skóre sa nemenilo. Následne hrali ´barani´ najmä umne takticky v hre dozadu a súperovi takmer nič nedovolili.

Tretia tretina bola rozháraná. Corgoni spod Zobora mali k dispozícii presilovky, najprv pol minútovú štyroch proti trom a následne 34 sekundovú piatich proti trom. A hoci túto výhodu nevyužili, predsa len znížili v piatich proti štyrom Cottonom od modrej. No ešte predtým mal na domácej strane tutovku Langkow, mieril do žŕdky. Stav 3:1 dlho neplatil, pretože aj Bystričanom sa naskytla presilovka o dvoch hráčov a hoci bola krátka, necelých dvadsať sekúnd, stačilo to na gól 4:1, o ktorý sa postaral po peknej prihrávke Langkowa v predbránkovom priestore šikovný Marcus Vela. V 53. minúte burácali tribúny znovu, pretože Alex Výhonský sa z pravej strany vyrútil v úniku na Aittokallia, prešiel pred neho a vychutnal si ho – 5:1. Nitrania potom v presilovke znížili Hrnkom v zmätku pred bránkou Krošelja na 5:2 a v závere sa snažili vyprodukovať zápletku. Po úderoch musel ísť predčasne pod sprchy gólman HC ´05 Krošelj a do bránky putoval v 58. minúte Rabčan. Na druhej strane dostal trest do konca zápasu Matej Bača. Navyše Petriska putoval na dve minúty na trestnú lavicu, takže bola z toho znovu presilovka pre Nitru, avšak pri odvolanom brankárovi hostí prišiel tretí gól z hokejky Cottona neskoro a iba upravil konečný výsledok na 5:3.

HC´ 05 Banská Bystrica – HK Nitra 5:3 (3:0, 0:0, 2:3)

Góly: 5. Turnbull (R. Faith, M. Wilkins), 12. Hora, 13. Langkow (R. Faith, Gašpar), 48. Vela (Langkow, Turnbull), 53. Výhonský (Matoušek, Bíreš)  – 45. Cotton (Jackson), 54. Hrnka (Gill, Jackson), 60. Cotton (Hrnka, Jackson). Rozhodovali: Baluška, P. Stano – Kacej, Durmis, vylúčení na dve min.: 6:5, vyššie tresty: 58. Gašper Krošelj – Matej Bača, obaja 5+DKZ, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0, diváci: 2711.

Banská Bystrica: Krošelj (58. Rabčan) – Luža, Bačik, Nielsen, Hora, Nielsen, D. Sránsky, Ďatelinka, Žabka – Turnbull, Vela, M. Wilkins (do 28. min) – Matoušek, Bíreš, Výhonský – Gašpar, Langkow, R. Faith – Štrauch, Petriska, Macek

Nitra: Aittokallio  – Cotton, Mezei, F. Gajdoš, Kousa, Matej Bača, Stacha – Bubela, Gill, Buček – Newell, Gates, Jackson – Lacka, Čederle, Bajtek – Bačo, Hrnka, Pobežal

Raimo Helminen, tréner Banskej Bystrice: „Veľmi dobre sme vstúpili do zápasu. Hráči boli hladní po víťazstve a v prvej tretine hrali dobre, dali góly a stále tvrdo na sebe pracovali. Som veľmi spokojný s tým, ako sme zvládli prvú tretinu. Aj v tej druhej to bolo celkom dobré, no v tretej sme mali trochu problémy. Naše hlavy nefungovali ako mali a boli sme nedisciplinovaní. V tých momentoch by sme mali hrať lepšie, ale máme tri body, ktoré sme potrebovali. Je to dobrá vec pre klub, hlavne pre tím. Asistent trénera mi hovoril o minuloročnej sérii so Spišskou Novou Vsou, že bola na sedem zápasov, ale viac o tom neviem. Spišská má veľmi dobrý tím. V každom zápase sa proti nim pokúsime zvíťaziť.“

Alex Výhonský, strelec piateho gólu B. Bystrice „Chytili sme štart, čo veľmi dobre pomohlo k samotnému priebehu zápasu. Bol to trošku náročnejší záver, to si musíme ustrážiť v ďalších zápasoch, trošku si to zbytočne komplikujeme na konci duelov, ale v šatni napokon zavládla  radosť. Za toto sme bojovali. Bolo to na konci základnej časti napínavé , liga bola vyrovnaná. Sme radi, že sa nám to podarilo. Teraz si oddýchneme a dobre sa pripravíme na štvrťfinále. Všeobecne bola to dobrá sezóna, nepamätám si, kedy naposledy to bolo takto vyrovnané a či vôbec. Takže sme radi, že sa to podarilo. Ja som síce na začiatku sezóny pôsobil v Slovane, no Bystrica si tiež prešla všeličím, odišiel tréner, prišiel nový, lepilo sa to za pochodu. Noví chlapci, ktorí prišli, tak sa zo začiatku hľadali, teraz si myslím, že už nám to začína fungovať vo viacerých formáciách a treba už len vyladiť nejaké detaily do play-off, aby sme vedeli, čo robiť. Spišskej máme čo vo štvrťfinále vracať, možno to takto nejakí hokejoví bohovia chceli, keďže to bol trpký záver vlaňajšej sezóny, ale teraz máme čistú hlavu, ideme si krok za krokom,“

Roman Faith, útočník B. Bystrice, asistoval na prvý a tretí gól: „Vynikajúca prvá tretina z našej strany. Hlavné bolo, že sme skórovali a viedli 3:0. Dôležité tiež, že gól na 3:1 prišiel neskôr a dokázali sme naň odpovedať. V podstate sme si celý zápas kontrolovali. S tlakom sme sa veľmi dobre vyrovnali a pomohli nám najmä tie úvodné tri góly. Mužstvu sa oveľa lepšie hrá, ak vedie 3:0 a idete na ihrisko s tým, že vediete. Ja som rád za dve asistencie. Počas celej sezóny som pracoval na sebe tak, aby moja forma bola lepšia ku koncu sezóny. Dúfam, že to nezakríknem a bude sa ešte zlepšovať v play-off. Mali sme v tejto sezóne viacero pasáží, kedy sme vyhrali, potom prehrali, znovu vyhrali – prehrali, takže sme radi, že sme tú šestku spravili, aj keď nám veľa ľudí neverilo. V predsezónnych rankingoch sme neboli pasovaní do prvej šestky, no pohybovali sme sa v nej prakticky celú sezónu a napokon sme ju spravili. Ku koncu to bol väčší boj, trošku sme poľavili, ale i napriek nepriaznivým výsledkom sme dobre hrali celých 60 minút, okrem zápasu v Spišskej. Dnes sme si to postrážili tak ako sa na profesionálne mužstvo patrí a vyhrali sme. Viem, že vlani vo štvrťfinále play-off Bystrica prehrala práve so Spišskou 3:4 na zápasy v poslednom siedmom zápase doma, čiže je im čo vracať. Dúfam, že jeden zápas na úvod série v Spišskej Novej Vsi uchmatneme.“

Tomáš Hrnka, strelec druhého gólu Nitry: „Nie sme spokojní. Začiatok sme vôbec nezachytili, prehrávali sme 0:3 a celý zápas sme sa nedostali do toho, čo by sme chceli hrať. Dali sme góly z presiloviek na konci, ale takýto dôležitý zápas musíme začať úplne inak. Vnímame to všetci negatívne, ale od zajtra začíname trénovať na Trenčín. Sami sme si to skomplikovali, je nám to všetkým jasné, ale čo už, nemôžeme byť dlho smutní. Musíme sa vybrať tou cestou, že ideme makať a v pondelok si to rozdáme s Trenčínom.“

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Pokiaľ domácich pustíte do vedenia 3:0, tak to sa ťažko už potom otáča. Mohli sme si to uhrať, no uhrali si to domáci. V tabuľke sme sa nejakú dobu pohybovali na pozíciách, ktoré by nám prvú šestku a play-off zaručovali, ale teraz mužstvo nemá potrebnú formu. Tímy okolo nás pretlačili, hlavne v tých vzájomných súbojoch. Šestku a body do nej sme si mohli nahrať ďaleko skôr s tímami, ktoré boli papierovo slabšie.“

Banskobystrickí ´barani´ hrajú najbližšie na ľade súpera v pondelok 18. marca18.00 hodine v prvom štvrťfinálovom zápase play-off v Spišskej Novej Vsi.

Autor: (irb), Foto: fb HC ´05 (M. Búrik)