Bystrickí hokejisti ´ozbíjali´ Poprad najmä po dobrej defenzíve + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti v druhom kole Tipos extraligy vyhrali na ľade Popradu. Prvá tretina im síce nevyšla podľa predstáv, ale cez prestávku padli v šatni tvrdé slová a od druhej tretiny to bol už bojovný a najmä disciplinovaný výkon, ktorý nás posunul k prvým trom bodom v aktuálnej sezóne.

Zápas začali oba tímy opatrne. Prvú presilovku si síce zahrali domáci, ale bránku Belányiho vážnejšie neohrozili. Dobrú možnosť mal v šiestej minúte Basaraba, ale mieril priamo do nášho gólmana. Na otvárací gól sa čakalo až do 14. minúty. Pred bránkou Popradu sa najlepšie zorientoval útočník Mitchell Fossier a Čiliaka prekonal z uhla strelou k bližšej žrdi – 0:1. „Kamzíci“ sa na ľade dlho hľadali, až prišla presilová hra „baranov“ v samom závere prvej tretiny. Najprv oslabený Poprad pohrozil Bortňákom, ktorý vypichol na útočnej modrej puk rozohrávajúcemu Ihnačákovi a následne blafák brankár Banskej Bystrice spomínanému hráčovi spod Tatier chytil. No nevedel, kde leží puk. Dobiehajúci Matej Paločko ho však z metrovej vzdialenosti poslal iba do žrde. My sme sa z tejto situácie nepoučili a v krátkom slede chybovali aj po druhý raz. Tentoraz puk obrancovi Bystričanov vo vlastnom obrannom pásme zobral Livingston a posunul ho nabiehajúcemu Bjalončíkovi. Ten svoje sólo takmer cez celé klzisko zakončil blafákom pomedzi Belányiho betóny a bolo vyrovnané – 1:1.

V strednej časti hry mali najprv navrch domáci. Vypracovanú streleckú pozíciu v medzikruží nepremenil na vedúci gól Basaraba a po ňom na skvelom Belányim vyhorel v gólovej šanci aj Bjalončík. Popradčania za nepremenené šance pykali. Najprv na začiatku 34. minúty medzi tromi domácimi hráčmi prekĺzol 19-ročný Kevin Jendroľ a Čiliak lovil puk zo siete – 1:2. Už o minútu sa skóre znova menilo. Tentoraz našiel Bubela rozbehnutého Matta Misteleho, ktorý si položil brániaceho hráča na ľad a následne nechytateľne zakončil – 1:3. Domáci sa do hry vrátili gólom do šatne. Sedem sekúnd pred koncom druhej tretiny sa v presilovej hre presadil tvrdou strelou švihom  Basaraba a znížil na 2:3.

Banskobystričania v tretej tretine „kamzíkov“ prakticky do ničoho nepustili, naopak okienka v ich obrane využívali na rýchle protiútoky. Jeden z nich nepremenil po krátkom sólo Kabáč, ktorý prestrelil popradskú bránku. Svoje vedenie však naši hokejisti spod Urpína zveľadili v 55. minúte. Do streleckej pozície si nakorčuľoval šikovne Chase Berger a namieril presne k žrdi – 2:4. Tri minúty pred koncom riadnej hracej doby šiel sám na Čiliaka Berger, ale druhý gól v zápase nepridal. V závere si Poprad vybojoval ešte presilovú hru, ale zvrátiť nepriaznivý výsledok im nepomohol ani oddychový čas a ani hra bez brankára.

HK Poprad – HC 05 Banská Bystrica 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

Góly: 19. Bjalončík (Livingston), 40. Basaraba (Svitana, Drgoň) – 14. Fossier (Berger, Ďatelinka), 34. Jendroľ, 35. Mistele (Bubela), 55. Berger (Fossier, Šoltés). Rozhodovali: Smrek, Štefik – Knižka, Beniač, vylúčení na dve min.: 2:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, diváci: 1000.

Poprad: Čiliak – Drgoň, D. Brejčák, Dalhuisen, Rymsha, Ulrych, Novajovský, Hudec – Svitana, Skokan, Livingston – Vandas, Mešár, Handlovský – Basaraba, Bortňák, Matej Paločko – Valigura, Bjalončík, Jevoš – Šotek

Banská Bystrica: Belányi – J. Brejčák, Breton, Ďatelinka, Boldižár, Bdžoch, Crevier-Morin, Žiak – Mistele, Ihnačák, Bubela – Šoltés, Berger, Fossier – K. Jendroľ, G. Gabor, Vašaš – Kabáč, Tamáši, Vyhonský

Ivan Droppa, asistent trénera Banskej Bystrice: „Sme veľmi radi, že sme získali tri body. Poprad má dobré mužstvo. Prvá tretina nebola ideálna z našej strany, ale ustáli sme to. V druhej tretine sme išli do vedenia a v tretej už iba kontrolovali hru. Umnou defenzívou sme držali súpera na dištanc a navyše sme náskok ešte poistili. Z našej strany spokojnosť, máme tri body. Chlapcom chcem poďakovať za bojovnosť a disciplínu.“

Kevin Jendroľ, útočník Banskej Bystrice, prvý extraligový gól: „Odrazil sa mi dobre puk a videl som, že môžem ísť do voľného priestoru sám. Tak som tam ´driapol´ a vyšlo to, dal som gól. Je to úžasný pocit vyhrať a dať k tomu ešte aj gól, som veľmi šťastný. Prvá tretina nebola dobrá, ale pred druhou sme dostali v šatni ´kapky´, zabojovali sme, dali góly a vyhrali.“

Dávid Šoltés, útočník Banskej Bystrice: „Bol to náročný zápas. Sme veľmi radi, že sme Poprad zdolali. Má veľkú silu a o to je to krajšie, že sme získali prvé tri body vonku. Musíme si ešte na seba zvyknúť a určite to bude v ďalších zápasoch, čo sa súhry týka, lepšie. Pripravili sme sa pod Tatrami na všetko. Vedeli sme, že Poprad hrá ofenzívny hokej. Zamerali sme sa skôr na defenzívu. Chvalabohu, že sme strelili góly. Verím, že nás táto výhra nakopne. Nelámeme si hlavu nad tým, že budeme hrať teraz veľa zápasov na ľade súperov, sme profesionáli. Nedá sa nič robiť, je taká situácia, musíme hrať tak, ako by nebol rozdiel, že hráme doma či vonku.“

Peter Bjalončík, útočník Popradu: „Inkasovali sme góly po individuálnych chybách. Za stavu 1:1 som mal šancu a ak by som dal gól, mohlo to byť všetko inak. Bohužiaľ. Musíme sa ponaučiť z chýb. Za stavu 1:3 sa nám to už nedarilo obrátiť. Hoci sme mali šance a miestami aj tlak, ale nebolo to dostatočné. Prehra nás mrzí pred takouto hojnou diváckou návštevou. Nezdobí nás efektivita. Musíme premieňať šance, aby sme mohli vyhrávať.“

Ján Šimko, asistent trénera Popradu: „Dnes sme absolútne nezopakovali výkon z Liptovského Mikuláša. V prvej tretine sme tam ešte mali nejaké príležitosti, ale od druhej tretiny nám odišiel pohyb, návrat do brániaceho útvaru bol pomalý a nemalo to šťavu. Chceli sme sa v poslednom dejstve nadýchnuť a niečo spraviť s výsledkom, ale Banská Bystrica nás držala na dištanc. Mali sme iba jednu vyloženú šancu v závere, máme na čom pracovať.“

Autor: (job), Foto: fb HK Poprad